Biblioteka szkolna


Kliknij tutaj, żeby przejść na stronę Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim
Kliknij tutaj, żeby przejść na stronę Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim
Kliknij tutaj, żeby przejść do KATALOGU
Kliknij tutaj, żeby przejść do KATALOGU

 

Rok szkolny 2017/2018 

 

 

 

 Godziny pracy biblioteki szkolnej:

 

Pon. 10.00 - 16.00
Wt. 8.00 - 14.00
Śr. 8.00 - 14.00
Czw. 8.00 - 14.00
Pt. 8.00 - 14.00
Szkolny Klub Książki - spotkania w czytelni "Chatka Puchatka" co drugi czwartek od godz. 14.15-15.00

 

Nauczyciel bibliotekarz w roku szkolnym 2017/2018 - Marzena Ciupka

 

[pobierz] 0.1 MB Spis lektur dla klas młodszych

Coś z kącika dla młodego czytelnika

 

 

  Oto najnowsza oferta naszej Biblioteki dla uczniów klas pierwszych i czwartych.

Baśnie, opowieści pełne humoru, książki z odrobiną dreszczyku, zagadkowych historii oraz emocjonujących przygód - czekają na najmłodszych czytelników. Warto odwiedzić Bibliotekę i wybrać książkę dla siebie. Nie zwlekajcie, przecież zbliżają się ferie zimowe, a zatem okazja żeby poczytać i miło spędzić wolny czas.

Zapraszamy :)

 

 

 

LITERACKIE SPOTKANIE W KLASIE 2b

 

 

  28 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 klasa gimnazjalna gościła panią dr Bognę Skrzypczak-Walkowiak. Spotkanie przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Uczniowie klasy 2b poznali nauczycielkę języka polskiego jako autorkę artykułów krytycznych o literaturze, recenzji książek i wreszcie własnej publikacji Pani Kant i madame Hyde. Opowieść o kobietach, miłości i filozofii.
  Pani Bogna rozmawiała z uczniami o ich preferencjach czytelniczych, z pasją mówiła o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Prezentowała również książki swoich uczniów i przyjaciół. Uczniowie kierowali do gościa ciekawe pytania. Dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nad tekstami, skąd czerpie pomysły, jak wygląda strona wydawnicza, czy późniejsze spotkania autorskie i relacje z czytelnikami. Nietypowa lekcja języka polskiego przepojona duchem literatury, filozofii, ciekawa językowo to dobrze spożytkowany czas. Dziękujemy pani Bognie Skrzypczak-Walkowiak.

Wystawa prac plastycznych w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży

 

  Na wystawie znalazły się prace plastyczne naszych uczniów, wykonane w ramach konkursu "Portret bohatera literackiego". Inspiracją dla uczestników były ich ulubione książki oraz literatura zakupiona w celu promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wizyta naszej młodzieży w Książnicy Pedagogicznej

 

 

   Uczniowie kl. 3C, 7D i 2C zapoznali się z funkcjonowaniem Biblioteki Pedagogicznej i jej księgozbiorem. Największą atrakcją było zwiedzanie magazynów z książkami i czasopismami, do których czytelnicy nie mają wstępu. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w bibliotece typu naukowego, mamy nadzieję, że na dalszych etapach kształcenia jeszcze do niej powrócą.

Święto Biblioteki 2017

 


  Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem: Książka nas łączy. Przypomnijmy: celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
  W ramach obchodów MMBS w naszej szkole odbyły się wystawy nowości zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, konkurs literacki pod hasłem List do Biblioteki, konkursy plastyczne pt. Portret bohatera, Okładka ulubionej książki oraz Zakładka do książki. Kontynuowaliśmy też akcję Drugie życie książki i Kufer życzeń. Ważnym momentem było pasowanie na czytelnika naszych pierwszoklasistów, którzy mogą teraz samodzielnie odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
  30 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów:
Konkurs literacki – I miejsce Magdalena Woźniak kl. 2a, II miejsce Karolina Wojtczak kl. 7d, III miejsce Anna Suchecka kl. 3c.
Wyróżnienie - Maksymilian Śmiechowski kl. 4b.
Konkurs plastyczny Portret Bohatera – trzy I miejsca równorzędne: Magdalena Woźniak kl. 2a, Marcelina Durdyn kl. 2b, Zuzanna Lizakowska kl. 2b.
Wyróżnienia – Klaudia Przepióra kl. 2a, Kamil Deresiński kl. 2d, Julia Świtała kl. 7d, Matteo Corvi kl. 7e.
Konkurs plastyczny Okładka ulubionej książki – I miejsce Marika Mazur kl. 4a, wyróżnienie – Kinga Konowalska kl. 4b.
Konkurs plastyczny Zakładka do książki – I miejsce Kamil Całka kl. 4b, wyróżnienie - Julia Młynarczyk kl. 4a.

 

 

Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej

 

  W dniu 24 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.
  Uroczystość poprzedziło obejrzenie wystawy książek dla najmłodszych pt. „Bajkolandia”. Dzieci wysłuchały także rad pani bibliotekarki ,które miały na celu propagowanie czytelnictwa i wpojenia szacunku do książek wśród najmłodszych. Następnie nastąpiło uroczyste pasowanie każdego z uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej.
  Każdy z pierwszaków otrzymał w prezencie zakładkę do książki i wypożyczył po raz pierwszy samodzielnie książki do domu.

 

Bajkolandia zaprasza


  "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - mówiła noblistka Wisława Szymborska, dlatego zapraszamy najmłodszych czytelników do naszej Biblioteki. Każde dziecko z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego do przeczytania, by miło spędzić czas i świetnie się bawić w długie jesienne popołudnia :)

Szkolny Klub Książki

 

  Od października wznawia swoją działalność Szkolny Klub Książki. Spotkania odbywają się w czwartki (co dwa tygodnie) od godz. 14.15 – 15.00 w czytelni „Chatka Puchatka”. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć. Zapraszamy!

Bestsellery naszej Biblioteki

 

   Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów oraz rodziców do odwiedzenia wystawy nowych książek. Nowości zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z preferencjami czytelniczymi młodzieży. Prawdziwe bestsellery czekają na wypożyczenie, z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie :).

 

 

 

 

 

 

Archiwum Biblioteki G1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

 

  Ta akcja - to zabawa w słusznej sprawie, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nadrzędnym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających dorosłych.

  Nasi uczniowie, wzorem ubiegłego roku, włączyli się do akcji i czytali wszyscy jednocześnie swoje książki w różnych miejscach szkoły, skandowali hasła o czytaniu, prezentowali własnoręcznie wykonane plansze z napisami promującymi czytelnictwo.

  W ten sposób udało się połączyć piękne z pożytecznym i zabawa z książką stała się wyraźnym komunikatem skierowanym do tych, którzy jeszcze nie czytają nie zdając sobie sprawy ile tracą, ponieważ cytując sentencję słynnego pisarza Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


  To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1955 roku. W Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku. Obecnie święto celebrowane jest na całym globie.
  Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca Vicente Clavel Andrés. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej w związku z datą śmierci lub narodzin wybitnych pisarzy m.in.: Williama Shakespeare’a, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova.
  Autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Dlatego pamiętajcie, że chociaż dzień 23 kwietnia już za nami, to święto się nie kończy, a w naszej Bibliotece czekają książki urzekające historiami, jakich jeszcze nie znacie...

 

 

 

Walentynkowy wiersz miłosny

14.02.2017

  14 lutego w Bibliotece Publicznej został rozstrzygnięty 14. powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny". Wśród tegorocznych laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Dagmara Jędrzejak, która w grupie młodzieży gimnazjalnej została wyróżniona za wiersz "Moja Walentynka - Miła Wspominka".

Gratulujemy Dagmarze i życzymy dalszych sukcesów!

Szkolny Klub Książki intryguje

  17 stycznia czytelnia „Chatka Puchatka” po raz kolejny gościła uczestników Szkolnego Klubu Książki. Zajęcia prowadzone przez pana Tomasza Gruchota wzbudzają ciekawość, a zainteresowanie naszej młodzieży tym przedsięwzięciem rośnie. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

Andrzejkowe przerwy w Bibliotece 30 listopada w naszej szkolnej Bibliotece można było miło spędzić czas i wziąć udział w zabawie z andrzejkowymi wróżbami. Atrakcyjne przerwy zostały zorganizowane przez koło biblioteczne i cieszyły się popularnością wśród uczniów, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy. Przy okazji udało nam się rozpropagować polskie, tradycyjne zwyczaje związane z andrzejkami. Chociaż wszyscy wiemy, iż wróżb nie należy traktować zbyt poważnie, jednak najważniejsze jest to, że był to ciekawy i radosny dzień z biblioteką w tle.
Szkolny Klub Książki SKK działa w naszej szkole w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się w czytelni „Chatka Puchatka” i mają na celu zarówno promocję literatury, jak również zapoznanie uczestników z różnorodnymi formami obcowania z tekstem i jego tłem kulturowym. Spotkania SKK cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż nasza grupa ostatnio powiększyła się o kilka osób. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, są ciekawe, kreatywne i pobudzają do myślenia. Zapraszam.
Imieniny Biblioteki Biblioteka naszego gimnazjum tradycyjnie włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w celu zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę biblioteki w funkcjonowaniu szkoły oraz rozwijaniu kultury czytelniczej młodzieży. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem: Jedna książka może zmienić świat. Wybierz swoją. W ramach obchodów święta nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim - List do Biblioteki oraz konkursie plastycznym - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki. Z pozytywnym odbiorem spotkała sie też akcja - Drugie życie książki, która będzie kontynuowana, czyli nadal uczniowie mogą dzielić się przeczytanymi książkami z innymi czytelnikami. 28 października podczas finału święta, w bibliotece w trakcie przerw czekały na odwiedzających słodkie niespodzianki oraz upominki, które otrzymywali za rozwiązanie mini konkursów, kalamburów i łamigłówek językowych. Kufer życzeń zapełniał się tytułami książek, które mają trafić na półki biblioteki. Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów, oto lista nagrodzonych: Konkurs literacki - List do Biblioteki: I miejsce Katarzyna Akerman, II miejsce Weronika Datta, III miejsce Zuzanna Urban. Konkurs plastyczny - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki: I miejsce Julia Bachmann, II miejsce Magdalena Woźniak, III miejsce Zuzanna Russek. Wyróżnienia: Katarzyna Akerman, Agata Rachwalska, Jakub Skoczyński, Weronika Paikert, Klaudia Brach. Drodzy uczniowie, Stephen King powiedział: Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki...Dlatego pamiętajcie, że Biblioteka czeka na Was nie tylko z okazji święta!
My też czytaliśmy! Gimnazjum nr 1 po raz kolejny włączyło się do Narodowego Czytania. Mająca na celu promocję czytelnictwa akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją Bronisław Komorowski w 2012 roku. W tym roku lekturę wybierali sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Najwięcej głosów zebrała powieść "Quo Vadis", naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Tak więc w murach naszej szkoły wybrzmiała historia o miłości, poświęceniu i losach pierwszych chrześcijan. Pamiętajmy - czytamy cały rok, nie tylko od święta!
„Jak nie czytam, jak czytam” Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum dnia 10 czerwca 2016 roku wzięli udział w ogólnopolskim projekcie czytelniczym. Klasy pierwsze przygotowały transparenty i tablice z hasłami, zachęcającymi do czytania książek. O godzinie 10.00 uczniowie z transparentami i ulubionymi książkami w ręku pikietowali przed budynkiem szkolnym, głośno wykrzykując hasła. W tym czasie uczniowie klas drugich zajęli miejsca na klatce schodowej przy naklejonych tytułach książek, czytając kolejno każdy dowolne zdanie z wybranej przez siebie książki. Tekst, który dał się słyszeć był zaskakujący! Uczniowie klas trzecich przygotowali transparent z hasłem głównym akcji: „Jak nie czytam, jak czytam.” O godzinie 10.00 utworzyli na boisku żywe graffiti słowa ”czytamy.” Przez kilka chwil czytali równocześnie półgłosem każdy swoją lekturę. Z okna na Pietrze doskonale było widać całe „zajście.” Wszystkim nauczycielom dziękujemy do udziału w akcji. Sprawozdanie z wydarzenia będzie przesłane drogą elektroniczną do organizatora akcji redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Koordynatorem akcji była mgr Ewa Chmielewska

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów dnia 10 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00

   ...do wzięcia udziału w ogólnopolskim projekcie „Jak nie czytam, jak czytam”. Szczegóły akcji zawiera regulamin.

Oto projekt działań w naszej szkole:
Klasy pierwsze:
Przygotują transparenty lub tablice proponowanymi z napisami, które wylosują przedstawiciele klas:
• „Jasne, że czytam”
• „Czytać – nic prostszego”
• „Wszyscy czytelnicy łączcie się!”
• „Czytam, więc wiem”
• „Czytaj z nami”
• „Cukier krzepi, ale książka jeszcze lepiej”
• „Brakuje Ci słów – poczytaj”
• „Odpocznij – poczytaj sobie”
O godzinie 10.00 dnia 10 czerwca uczniowie z transparentami i ulubionymi książkami w ręku będą pikietować przed szkołą i na przystanku autobusowym przy szkole, jednocześnie czytając na głos każdy swoją książkę.
Wydarzenie będzie sfotografowane i sfilmowane.

 

Klasy drugie:
Przygotują na kolorowych paskach, brystolu tytuły swoich ulubionych książek. Paski zostaną umieszczone na frontach schodów wewnątrz budynku.
O godzinie 10.00 każdy uczeń usiądzie na schodku przy swoim tytule. Uczniowie będą czytali kolejno dowolne zdanie ze swojej książki, tworząc absurdalny tekst.
Wydarzenie zostanie sfotografowane i może być sfilmowane.

 

Klasy trzecie:
Przygotują transparent z hasłem głównym: „Jak nie czytam, jak czytam”
O godzinie 10.00 wyjdą na boisko z transparentem. Będą trzymali otwarte książki. Ustawią się tworząc żywe graffiti, np. napis ”czytamy” lub obraz otwartej książki. Przez kilka chwil będą czytali równocześnie półgłosem każdy swoją lekturę. Z okna na piętrze zostanie wykonane zdjęcie.


Wszystkie klasy:
Uczniowie wszystkich klas mogą wykonać nietypowe zdjęcie z książką, może być w przebraniu za postać
z lektury. Zdjęcia w formie elektronicznej należy dostarczyć do biblioteki.

Wychowawców klas proszę o dopilnowanie, aby uczniowie wykonali swoje zadania. Wszystkich nauczycieli zapraszamy do udziału w akcji.
Sprawozdanie z wydarzenia będzie przesłane drogą elektroniczną do organizatora akcji redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Andrzejkowy świat magii w Bibliotece 30 listopada uczennice z klasy II a wraz z panią Magdaleną Knappe zorganizowały całodniową imprezę wróżb andrzejkowych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Do tych działań Panią bibliotekarkę zainspirowały zainteresowania młodzieży literaturą fantastyczną o wróżkach i czarnoksiężnikach. Uznano ,że warto rozpropagować polskie zwyczaje i tradycje związane z andrzejkami. Na kilka dni przed planowanym dniem wspólnie z uczniami z koła miłośników książki przygotowano plakaty, informacje i ogłoszenia w celu rozreklamowania naszych działań. Gotowe materiały umieszczone zostały przed biblioteką, na korytarzach. W bibliotece nie zabrakło wróżb : ciasteczka z dołączoną wróżbą, zaczarowane karty, kubeczki pełne tajemnic, magiczne serduszka z imionami, wróżby z kości. Był to ciekawy, cudowny dzień, pełen radości i zainteresowania biblioteką. Wiele ciekawości wzbudzała postać samej nauczycielki bibliotekarki, ponieważ była przebrana za wróżkę. Pani Magda stara się, aby nasza biblioteka była sercem szkoły, wesoła, aktywna i zawsze pełna uczniów, co ma korzystny wpływ na statystykę czytelniczą. Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich zbyt poważnie !
W tym roku już po raz kolejny biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. W naszym Gimnazjum święto to obchodziliśmy 23 PAŹDZIERNIKA 2015 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W naszej szkole to święto obchodzimy po raz kolejny, a hasło tegorocznych obchodów to : "Biblioteki szkolne rządzą !" W związku z obchodami tego święta dla uczniów Gimnazjum zostały ogłoszone konkursy ,, Zaprojektuj okładkę ulubionej książki” oraz na krzyżówkę z hasłem Biblioteka. Na odwiedzających, czekały wystawy o następującej tematyce: o książce kilka razy naj…., sławni bibliotekarze, Zakazane książki. W tym dniu biblioteka była odświętnie udekorowana, a na korytarzu rozklejone zostały plakaty obwieszczające o urodzinach biblioteki. Wszyscy uczniowie, którzy tego dnia wypożyczyli książkę ( muszą ją przeczytać - będą pytani z "treści") otrzymywali plany lekcji, zakładki do książek oraz oczywiście cukierki. Ale była frekwencja !!! W związku z tym świętem Aktyw Biblioteczny oraz Pani bibliotekarka przeprowadzili ranking książek najchętniej czytanych przez gimnazjalistów. Święto Bibliotek – jako co roku zostało sympatycznie przyjęte nie tylko przez uczniów, ale też nauczycieli i dyrekcję.

"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli"

 

Nauczyciel bibliotekarz w roku szkolnym 2015/2016 - Magdalena Knappe


  Biblioteka szkolna mieści się na parterze szkoły i jest ważnym centrum informacji. W jednym pomieszczeniu mieści się wypożyczalnia i czytelnia (kącik, w którym uczniowie i pracownicy szkoły mogą korzystać na miejscu z księgozbioru podręcznego) oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OFERUJE LITERATURĘ:
• obyczajową
• historyczną
• fantastyczną
• przygodową
• popularnonaukową dla dzieci i dorosłych
• baśnie, bajki, legendy
• poezję
• lektury
• księgozbiór dla nauczycieli: literatura pedagogiczna, psychologiczna, pozycje metodyczne
• wydawnictwa o tematyce regionalnej
• księgozbiór podręczny:

  •  encyklopedie ogólne i specjalne
  •  leksykony
  •  słowniki językowe i rzeczowe
  •  wydawnictwa albumowe
  •  atlasy

 

Czasopisma:

  Młodzież i nauczyciele mogą korzystać z prenumerowanego czasopisma: „Młody technik”, „Wiedza i życie”, „Mówią wieki”, „Biblioteka w szkole”.

 

Czytelnia:

  Z czytelni może korzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły i rodzice. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów bibliotecznych na miejscu – można zajrzeć do encyklopedii, przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo, skorzystać z Internetu, a także odrobić pracę domową.


  W BIBLIOTECE czytelnik znajdzie różnorodne źródła informacji, ciekawe książki, pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów i w doborze literatury oraz ciszę i odpowiednią atmosferę do pracy.

  Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej : Możliwość korzystania z komputerów w bibliotece i dostęp do Internetu ułatwiają zdobywanie wielu potrzebnych informacji i przygotowanie materiałów


  W Bibliotece uczniowie mogą:
- współtworzyć gazetki okolicznościowe
- zachęcać do czytania pisząc krótkie recenzje przeczytanych książek i głosować na najlepsze książki –   ranking najchętniej czytanych książek
- brać udział w akcji: Podziel się książką – własne książki udostępniają w bibliotece innym czytelnikom
- uczyć się
- miło spędzać czas


Regulamin Biblioteki Szkolnej:
Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
- wypożyczając do domu
- czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma)
  Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni. Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad i konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.
  Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi.


AKTYW BIBLIOTECZNY
W naszej bibliotece w Gimnazjum działa Aktyw Biblioteczny. Należą do niego uczniowie, którzy interesują się książkami, czytelnictwem, praca biblioteki, wykazują chęć dobrowolnego uczestnictwa w jej działalności. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach, konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych. Praca w aktywie wdraża uczniów do obowiązkowości, systematyczności i sumienności poprzez rozbudzenie poczucia współodpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie biblioteki oraz promocję w środowisku szkolnym.

 

ZAKRES ZADAŃ AKTYWU BIBLIOTECZNEGO
· Poznawanie źródeł informacji o książkach
· Rozwijanie własnych zainteresowań, poprzez pogłębianie swej wiedzy na dany temat
· Rozwijanie umiejętności poszukiwanie wiadomości w różnych źródłach informacji
· Rozwijanie umiejętności korzystania z aparatu pomocniczego biblioteki szkolnej
Wykonywanie prostych prac biblioteczno-technicznych:
- segregowanie i układanie czasopism na regałach czytelni
- porządkowanie książek na regałach
· Pomoc młodszym kolegom w doborze książki
· Aktywny udział w organizowanych imprezach bibliotecznych promujących czytelnictwo i bibliotekę
szkolną
· Pomoc w wykonywaniu gazetek i wystawek okolicznościowych
· Dawanie swą właściwą postawą czytelnika przykładu koleżankom i kolegom
· Promowanie czytelnictwa i działalności biblioteki szkolnej.

 

 

 

 

 

 

Wiersze Marty

  Marta Bohonos – to niezwykle utalentowana literacko uczennica naszego gimnazjum. Jej twórczość zyskała uznanie na wielu konkursach poetyckich, z których wracała z nagrodami. Wiersze Marty często były publikowane na łamach naszej gazetki szklonej "Głos Jedynki", a teraz zostały zebrane i wydane w postaci tomiku pt. "Moje wiersze i przemyślenia". Gratulujemy naszej Poetce i czekamy na kolejne publikacje.

PIĘKNE CZYTANIE

W dniu 5 marca odbył się II MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA, którego organizatorem była Biblioteka Szkolna Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej oraz Biblioteka Publiczna. W konkursie swoje umiejętności pięknego czytania zaprezentowali: Dawid Grzelakowski, Zofia Wojtkowska, Patrycja Tyrała i Maksym Mistewicz.
W konkursie fotograficznym PRZYŁAPANI NA CZYTANIU udział wzięły dwie uczennice: Kinga Fikus i Klaudia Bąk, których świetne fotografie można było podziwiać na wystawie prac konkursowych.
Uczestnikom obu konkursów należą się podziękowania za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Miłosne rozdanie

10 lutego wręczono nagrody 12 edycji Konkursu na miłosny wiersz walentynkowy organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii gimnazjum jury dostrzegło wiersze dwóch uczennic naszej szkoły. Weronika Anioł z klasy 3b została nagrodzona drugim miejscem, a Zuzanna Janicka z klasy 1d otrzymała wyróżnienie. Poeci zostali dodatkowo nagrodzeni występem znanej aktorki – p. Katarzyny Żak. Minikoncert poezji śpiewanej został ciepło przyjęty przez publiczność. Pani Kasia zachwyciła charyzmą, ciepłem i otwartością. Osobiście gratulowała młodym poetom podpisywała nagrody. Dołączamy się do gratulacji dla naszych uczennic!

 

WERONIKA ANIOŁ

Szkicownik

Na pustej kartce rysujesz kreskę

Ciągniesz ją przez nasze życie

Weronika Anioł

Ona owija nasze ręce
A my wpatrzeni w siebie
Nie zauważamy
Smutnych rysunków na poprzednich stronach
Zmartwionych ludzi na obrazkach
My widzimy tylko serca
Z których układamy wspólne życie
Kilka kresek w szkicowniku
Kilka łez na pustych stronach
Mimo to rysujesz dalej
Miłość tworzysz dookoła

 

ZUZANNA JANICKA

Burza miłości
Błyskawice.
Grzmoty.
Trzaski.
Ulewa.

Wszystko moknie.
Drzewa padają na ziemię niczym nieżywe.
Ludzie uciekają.
Burza szaleje.

Zimno.
Brzydko.
Smutno.
Szaro.

A my stoimy.
Razem.

 

Święto Biblioteki 2014
„Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka” - to cytat z Alberta Einsteina, który zainspirował naszych uczniów do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. 28 października podczas wszystkich przerw gościnne progi naszej szkolnej Biblioteki przekraczali starsi i młodsi uczniowie, by bawić się i brać udział w specjalnie przygotowanych różnych atrakcjach. Jedni rozwiązywali mini krzyżówki, inni łamali sobie głowy nad zawiłościami frazeologii oraz dopasowaniem odpowiedniego bohatera do utworu literackiego, a nawet wymyślali całkiem nowe zakończenia do przeczytanych wcześniej książek. Świąteczną atmosferę panującą tego dnia w Bibliotece dodatkowo umilały słodkie niespodzianki, którymi hojnie byli częstowani wszyscy uczestnicy zajęć czytelniczych:).
Drodzy uczniowie, nie zapominajcie o Bibliotece i odwiedzajcie ją jak najczęściej! 

 

Biwak z książką w tle
11 czerwca na Stanicy harcerskiej odbył się biwak czytelniczy zorganizowany w ramach międzyszkolnego projektu bibliotek szkolnych „Czytaj - bądź trendy”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych (SP 1, SP 5, SP 7, SP 9, SP ZSSS) i gimnazjów (Gim. 1, Gim. 4, Gim. ZSSS) oraz harcerze (ze szczepu Szuwary i Wigry). Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z druhem Zbysławem Jeżewskim - autorem książek o tematyce harcerskiej, tworzyli identyfikatory czytelnicze, rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Następnie wykonywali zakładki do książek z wykorzystaniem muliny i techniki decoupage, rozwiązywali literackie kalambury, a także uczyli się elementów tańców ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg patrolowy oraz gry i zabawy ruchowe. Nasz biwak czytelniczy zakończył się ogniskiem, podczas którego przy dźwiękach gitary uczestnicy wymieniali się wrażeniami z całego dnia umawiając się na kolejny taki biwak.

 

Wieczór poetycki

W czwartek 12 grudnia 2013 r. odbył się autorski „Wieczór poetycki” i mogliśmy się przenieść na chwil kilka do krainy poezji. Swoje wiersze zaprezentowały Klaudia Michalska, Anna Wołowicz i Marta Bohonos. Wszystkie trzy autorki są laureatkami tegorocznego konkursu „Poetyckie Listopady”. Zdobywając nagrody odniosły osobisty sukces i jednocześnie przyniosły zaszczyt naszej szkole. Nastrój tego wieczoru został podkreślony utworami muzycznymi w wykonaniu Izabeli Dyczak, Anny Wołowicz oraz Aleksandra Spitalniaka. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do rozwijania swoich talentów i udziału w kolejnych spotkaniach literackich.

Impreza czytelnicza z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum nr 1 W progach naszego gimnazjum gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych SP 1, SP 5, SP 6, SP 9 wraz z opiekunami. Na uroczystość przybył również przedstawiciel Rady Osiedla nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim. Mottem przewodnim naszej imprezy czytelniczej były słowa Marii Dąbrowskiej: „Książka jest cudem cywilizacji, dzięki niej możemy rozwijać swoje zdolności i poznawać świat”. Biblioteka bowiem, to „Bramy do życia”. Na kanwie utworów prawdziwych czarodziejów słowa: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Henryka Sienkiewicza odbyło się przedstawienie z udziałem klas 2 D, 3 C i 3 A gimnazjum, które sprawiło dużo radości szóstoklasistom, tym bardziej, iż mogli się włączyć czynnie w niektóre fragmenty inscenizacji. Po zabawie przyszedł czas na rywalizację w konkursie czytelniczym. Zespoły ze szkół podstawowych dzielnie odpowiadały na wylosowane pytania dotyczące różnych dziedzin wiedzy. Zwyciężyli uczniowie SP 5. Natomiast laury za zwycięstwo w konkursie plastycznym „Kartka z komiksu” odebrali uczniowie z SP 1. Wszyscy uczestnicy naszych tegorocznych obchodów Międzynarodowego Święta Biblioteki tradycyjnie zostali obdarowani słodkimi niespodziankami :) Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tegoroczne uroczyste obchody Święta Biblioteki w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów.