Archiwum - aktualności I okres 16/17


Wolontariusze AIESEC w naszej szkole

 

 

  Od 16 do 20 stycznia gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy w ramach projektu "Make a Step". Zajęcia z wolontariuszami odbywały się w języku angielskim co dawało Wam, drodzy Uczniowie, możliwość sprawdzenia swojego poziomu opanowania języka i zdobywania nowych umiejętności i nowych doświadczeń. Do tej pory gościliśmy studentów z Filipin, Egiptu, Singapuru, Wietnamu, Brazylii, Indii i Kolumbii. Tym razem nasi goście byli z Meksyku i Indii. Wiele się działo. Oprócz zajęć lekcyjnych spotykaliśmy się z nimi popołudniami. W poniedziałek malowaliśmy wspólnie obrazy, co jest już naszą tradycją, we wtorek nasi goście z naszymi uczniami zmierzyli się ze sztuką, tym razem gotowania, a w środę bawiliśmy się w kalambury, gdzie odgadywać trzeba było powiedzonka angielskie i polskie. Podsumowaniem wizyty naszych gości była wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy gdzie spotkali się oni z Panią Ewą Matecką, wice prezydent naszego miasta. Fotorelacja z tej wizyty w zakładce KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE i w GALERII.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki intryguje

 

 

  17 stycznia czytelnia „Chatka Puchatka” po raz kolejny gościła uczestników Szkolnego Klubu Książki. Zajęcia prowadzone przez pana Tomasza Gruchota wzbudzają ciekawość, a zainteresowanie naszej młodzieży tym przedsięwzięciem rośnie. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

 

 

 

 

Odwiedziny przedszkolaków

 

 

  W minionych dniach gościliśmy w naszym gimnazjum dzieci z kilku ostrowskich przedszkoli: nr 15, nr 7 i nr 16. Czekało tu na nich mnóstwo atrakcji i zabaw. Przedszkolaki zwiedziły naszą szkołę oraz wzięły udział w różnego rodzaju zajęciach (ruchowych, językowych, plastycznych oraz czytelniczych), które odbyły się m.in. w „Chatce Puchatka” oraz na sali gimnastycznej. Dzieci wykazały się sporym zaangażowaniem, ogromnym entuzjazmem i mnóstwem pozytywnej energii! Okazało się, że duży budynek naszego gimnazjum może być przytulny i przyjazny również dla takich maluchów :-)

 

 

 

 

Zajrzyj do Biblioteki

 

 

  Czy wiecie, że: można podróżować po świecie nie ponosząc kosztów, przenieść się do Świata Śródziemia, zagłębić w opowieściach magicznego drzewa oraz zanurzyć się w kartach pamiętnika nastolatki? Wystarczy tylko wpaść na chwilę do Biblioteki i sięgnąć po nowości. Skorzystajcie z zaproszenia i niech zimowe ferie będą czasem relaksu, również dzięki ciekawym książkom.

 

 

 

 

Koncert kolęd w Szpitalu

 

 

,, Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła, co spełnia marzenia.
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

Tymi słowami dnia 5 stycznia 2017 roku Ostrowscy Gimnazjaliści rozpoczęli nastrojowy koncert kolęd dla chorych Szpitala. Koncert przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ta cudowna chwila pozwoliła chorym choć na chwilę zapomnieć o troskach, może o bólu, a na pewno wlała w ich serca nadzieję. Nasza młodzież przygotowała różne aranżacje kolęd, słychać było anielskie śpiewanie, ciepłe słowa i myśli w prozie, piękne brzmienie wiolonczeli, skrzypiec, gitary a oczy zachwycał balet.

 

 

 

 

Obchody 98 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

 

 

We wtorek 27 grudnia obchodziliśmy 98 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły do Macierzy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar, wzięli udział w obchodach upamiętniających to ważne wydarzenie historyczne, oddając hołd poległym bohaterom, walczącym o wolność dla ziem zaboru pruskiego. Warto dodać i pamiętać w szczególności przez młode pokolenie, że powstanie wielkopolskie, jest jedynym tak wielkim zrywem powstańczym, które zakończyło się zwycięstwem. Szczególnie dla nas Wielkopolan jest to powód do dumy, dlatego trzeba o tym wydarzeniu mówić i o nim pamiętać.

 

 

 

 

Jasełka 2016

 

 

  Dziękujemy uczniom klasy 2c oraz chórowi szkolnemu za przygotowanie i wystawienie Jasełek, które były prawdziwą ucztą dla ducha oraz pięknym preludium do Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy wszystkim młodym aktorom, solistom i chórzystom kunsztu sztuki aktorskiej :)

 

 

 

 

Święta tuż, tuż…

 

 

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ramach projektu Zespołu Wychowawczego „Kulturalny Rok w Jedynce” klasa IIA przygotowała apel świąteczny. Uczniowie zaprezentowali tradycje bożonarodzeniowe, zasady savoir vivre przy stole wigilijnym , wiersze o tematyce świątecznej oraz wspólnie z chórem odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Za sprawą tego wyjątkowego apelu cała społeczność szkolna została wprowadzona w świąteczny nastrój.

 

 

 

 

Nagroda w konkursie fotograficznym

 

 

  Dagmara Jędrzejak uczennica klasy 1d zdobyła nagrodę w międzyszkolnym konkursie fotograficznym ; „Sleeveface – ubieramy się w książkę”. Konkurs zorganizowany przez Gimnazjum nr4 polegał na wykonaniu fotografii, której elementem musiała być okładka płyty, książki lub czasopisma. Uczestnicy musieli wykazać zarówno zainteresowania czytelnicze, umiejętności w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi, zdolności fotograficzne oraz wyobraźnię i kreatywność. Tym bardziej gratulujemy Dagmarze!

 

 

 

 

 

Bajkonur

 

 

  W Gimnazjum nr 1, 14 i 15 grudnia 2016, gościło Przenośne Planetarium „Bajkonur”. Planetarium Bajkonur to niezwykłe miejsce. Wyposażone w najnowocześniejszy w Polsce projektor dysponuje tak szerokimi możliwościami, że trudno je wszystkie wyliczyć. Astronom, podróżnik i zapalony popularyzator nauki odkrywa i wyjaśnia w nim zagadki Kosmosu. Z oferty Planetarium skorzystali uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Specjalnej, a także przedszkolaki z Przedszkola nr 7. - Dla dzieci była to niezwykła podróż wprost do gwiazd – podkreślają koordynatorzy projektu.

 

 

 

 

 

Sukces naszych uczniów

 

 

  W I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim 8 grudnia 2016 odbył się drugi etap warsztatów połączonych z konkursem matematycznym w ramach projektu „Matematyki odsłon kilka”. Wielkim sukcesem zakończył się udział uczniów Gimnazjum nr 1 w konkursie. Nasi uczniowie zdominowali podium:

I miejsce – Filip Kulisiewicz klasa 3a, II miejsce – Kamil Koczorowski klasa 3a,III miejsce – Jakub Kosmała klasa 3a. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Nasza uczennica na podium

 

 

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum Patrycja Szypuła zajęła trzecie miejsce w konkursie na krótką formę literacką promującą honorowe krwiodawstwo. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu. Laureatce serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

VI Ostrowski Dzień Wolontariusza

 

 

  W środę 7 grudnia bieżącego roku w Forum Synagoga odbyły się uroczystości związane z VI Ostrowskim Dniem Wolontariusza, które przebiegały pod hasłem: "Jestem potrzebny, jestem Wolontariuszem". W gali wolontariatu mieli zaszczyt uczestniczyć także wolontariusze naszej szkoły: Joanna Waleńska, Łukasz Szukalski oraz Kamil Witek, którzy godnie reprezentowali Szkolny Klub Wolontariatu Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

DZIEŃ PATRONA 6 GRUDNIA 2016 r.

 

 

  Tradycyjnie początek grudnia kojarzy się uczniom naszego gimnazjum z obchodami Dnia Patrona szkoły. Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele zespołu przedmiotów przyrodniczych oraz pani Ewa Wiśniewska a jej bohaterką była Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, podwójna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia i działalności noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii.
  W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii. W konkursie plastycznym najlepsze prace wykonali Michał Rycerski kl. 3A, Gabriela Michalska kl. 1 C oraz Michał Bohonos kl. 2B.
Uczniowie poszczególnych klas przygotowywali prezentacje multimedialne dotyczące życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie. Najlepsze okazały się prace Nikoliny Pawlickiej kl.3D, Alberta Szcześniaka-Morgaryana kl.3B oraz Mikołaja Cegła kl. 2D.
  Ogromną wiedzą na temat tegorocznej patronki wykazali się nasi uczniowie w konkursie wiedzowym „ Jeden z 12”, w którym spośród przedstawicieli wszystkich klas najlepsze okazały się reprezentantki klasy 1A – Weronika Rybachuk i Magdalena Woźniak. Gratulujemy ogromnej wiedzy! Kluczowym punktem obchodów święta Patrona Szkoły jest wręczenie dorocznych szkolnych nobli dla uczniów klas trzecich w różnych kategoriach. Tegorocznymi laureatami zaostali:
- w kategorii poliglota roku – Maria Śmigiel kl. 3B
-filantrop roku – Joanna Waleńska kl. 3C
- sportowiec roku – Angelika Mielcarek kl. 3D
- dżentelmen roku – Dawid Grzelakowski kl. 3C
- omnibus roku – Jagoda Basińska kl. 3A
- rysownik roku – Michał Rycerski kl. 3A
- historyk roku – Kamil Wittek kl. 3C
- poeta roku – Karolina Wawrzyniak kl. 3A
- tancerka roku – Zuzanna Kwiecień kl. 3A
- fizyk roku – Aleksandra Juszczak kl.3C
- chemik roku – Kamil Kaczorowski kl.3A
  Gratulujemy serdeczne wszystkim zwycięzcom i życzymy, aby nasi uczniowie zawsze dążyli do wyznaczonych celów i realizowali swoje marzenia tak konsekwentnie, jak Polscy Nobliści, którzy patronują naszemu gimnazjum.

 

 

 

 

Niezwykłe odwiedziny

 

 

  W szkolnej czytelni „Chatka Puchatka” 5 grudnia 2016 odbyło się spotkanie mikołajkowe Szkolnej Grupy Wolontariatu, na którym gościli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie poprzedziła akcja „Podaj dalej grę lub puzzle” przeprowadzona wśród uczniów Gimnazjum nr 1. Wolontariusze pięknie zapakowali prezenty, które podczas spotkania zostały wręczone naszym miłym gościom. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie. - Uczniowie Gimnazjum nr 1 podczas tej niezwykłej wizyty wykazali się dużą empatią i zaangażowaniem. Co więcej, nasi goście już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w naszej szkole – podkreśla Anita Szostak, pedagog szkolny, koordynator i jeden z pomysłodawców spotkania.

 

 

 

 

Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy

 

 

  W niedziele 4 grudnia 2016 na terenie ośrodka Piaski Szczygliczka odbył się Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy. W ramach tej imprezy w Dziecięcym Biegu Mikolajkowym na dystansie 1000 m wystartowało ok 200 dzieci do 16 roku życia- w tym 30 uczniów naszej szkoły. Wszyscy startujący otrzymali Czapki Mikołajkowe oraz medale za udział w biegu. Na mecie czekal na biegaczy gorąca herbata i ciepły posiłek! Dziękujemy Organizatorom Ice Mat Team za możliwość udziału w tak ciekawej i sympatycznej Imprezie.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

  SKK działa w naszej szkole w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się w czytelni „Chatka Puchatka” i mają na celu zarówno promocję literatury, jak również zapoznanie uczestników z różnorodnymi formami obcowania z tekstem i jego tłem kulturowym. Spotkania SKK cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż nasza grupa ostatnio powiększyła się o kilka osób. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, są ciekawe, kreatywne i pobudzają do myślenia. Zapraszamy.

 

 

 

 

Sukces Gimnazjum nr 1

 

 

  Uczennice Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim zdobyły II wyróżnienie w I edycji wojewódzkiego konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska”. Konkurs organizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dotyczył ochrony powietrza. Zespół miał za zadanie nakręcenie spotu propagującego ochronę powietrza np. stan faktyczny powietrza, a stan oczekiwany; zachowania szkodzące jakości powietrza, a sprzyjające jego poprawie; podejmowane działania w celu poprawy stanu powietrza w najbliższym otoczeniu – dom, szkoła, gmina. Celem Konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska” była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, w szczególności młodzieży gimnazjalnej, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.

- Uczennice Gimnazjum nr 1: Anna Suchecka, Julia Pastok oraz Weronika Machnik nakręciły ciekawy filmik dotyczący przedmiotu konkursu. Jestem dumna z moich uczniów, ale cieszę się także z tego, że młode pokolenie w sposób świadomy zaczyna postrzegać ważny problem ochrony środowiska – podkreśla Marzena Pabiszczak – nauczyciel biologii i chemii, opiekun grupy.

Oprócz pamiątkowych dyplomów i plakietki, szkoła zdobyła 2 tys. złotych, a uczniowie nagrody rzeczowe.

- To ogromny sukces naszych uczennic, który bardzo nas wszystkich ucieszył. Serdecznie gratuluję całej drużynie oraz opiekunowi. Ochrona środowiska to problem, który dotyczy nas wszystkich. Dzisiejsza młodzież to pokolenie dla którego świadomość ekologiczna powinna być priorytetem. To przecież już niebawem oni przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń i to oni będą żyć i kształtować świat wokół siebie. To jaki on będzie w dużej mierze będzie zależało od poszanowania przez nich środowiska naturalnego. Dlatego tak napawa mnie dumą fakt, że nasza młodzież chce „brać sprawy w swoje ręce” i sama zaczyna troszczyć się o to, co ją otacza – podkreśla Renata Sroka, Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 2 grudnia 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

 

 

IV Igrzyska Wiedzy i Umiejętności

 

 

  W piątek 2 grudnia 2016 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności w III Liceum Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie startowali w konkursach: Lingwista Powiatu Ostrowskiego; MatLoGim; Chemiczny Robaczek; Aktywny GIM- fitness oraz w Zawodach Pływackich. Jakub Kosmala z kl. III a zajął II m w konkursie MatLoGim, Jagoda Basińska zajęła III m w konkursie Chemiczny Robaczek, natomiast Martyna Dolata z kl. II a zajęła I m w pływaniu 50 m stylem motylkowym, II m na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz III m na dystansie 50 stylem dowolnym.
  Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę dziękujemy serdecznie a laureatom gratulujemy! Należy jeszcze wspomnieć, że zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez uczniów i nauczycieli III LO, mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły a także wysłuchania rewelacyjnego koncertu w wykonaniu zespołu NIEDOGRANI- uczniów III LO. DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Modzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Ostrowskim Centrum Kultury 1 grudnia 2016 r. odbył się jubileusz 25 – lecia funkcjonowania Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej okazji przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta w imieniu wszystkich gimnazjalistów Ostrowa Wielkopolskiego złożyli życzenia wszystkiego co najpiękniejsze - dla pracowników sił i wytrwałości, dla podopiecznych samych szczęśliwych chwil i uśmiechu.

 

 

 

 

Andrzejkowe przerwy w Bibliotece

 

 

  30 listopada w naszej szkolnej Bibliotece można było miło spędzić czas i wziąć udział w zabawie z andrzejkowymi wróżbami. Atrakcyjne przerwy zostały zorganizowane przez koło biblioteczne i cieszyły się popularnością wśród uczniów, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy. Przy okazji udało nam się rozpropagować polskie, tradycyjne zwyczaje związane z andrzejkami. Chociaż wszyscy wiemy, iż wróżb nie należy traktować zbyt poważnie, jednak najważniejsze jest to, że był to ciekawy i radosny dzień z biblioteką w tle.

 

 

 

 

Andrzejki - Młodzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 29 listopada 2106 roku odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta. W szkolnej czytelni świętowane były Andrzejki 2016. Młodzież ostrowskich gimnazjów przygotowała wróżby andrzejkowe, tak, że każdy z uczestników spotkania mógł sprawdzić jaki los i jaka miłość go czeka. W miłej atmosferze przy wspólnym biesiadowaniu ustalony został plan działania na najbliższy czas. Głowy pełne pomysłów i chęci do pracy na pewno w najbliższym czasie dadzą o sobie znać.

 

 

 

 

Ostrów mówi smogowi nie

 

 

  23 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego: "Ostrów mówi smogowi nie”. W kategorii szkól gimnazjalnych I miejsce zdobyła uczennica klasy 1a Magdalena Woźniak, a jedną z nagród które otrzymała nasza uczennica była drukarka. W konkursie nagrodzono także inne uczennice naszej szkoły : Patrycję Matuszewską z kl.1a oraz Zuzannę Russek z kl. 1d. Gratulujemy!

 

 

 

 

Andrzejki

 

 

  22 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Wieczór Andrzejkowy. Jak zawsze uczniowie dopisali, bawili się świetnie co można zobaczyć na krótkich fimikach i na zdjęciach ( SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

Samorząd Uczniowski - Akcja I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

 

  Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji: "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" poprzez wykonanie kartki lub bombki świątecznej serdecznie dziękujemy. Wyróżnione prace pokazujemy poniżej, ale zgodnie z zapowiedzią, wybraliśmy 3 najciekawsze prace, chociaż uwierzcie nam, nie było to łatwe. A oto osoby, które wykonały te "cuda": Paulina Wczesna - 1c, Bartosz Wietecki - 2a, Nikola Rachuta - 1b. Zwyciezców zapraszamy po odbiór narody do sali 35, a obejrzeć wszystkie wyróżnione prace można w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI ( kliknij na zdjęcie obok).

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka karmy i kocy dla psów ze schroniska. Łącznie przekazaliśmy około 130 kg karmy dla tych biednych psiaków. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i informujemy, że planujemy przeprowadzić kolejną na wiosnę.

 

 

 

 

11 listopada

 


  W piątek 11 listopada obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla „upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Dawid Mech, Zuzanna Marciniak oraz Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panem Michałem Marcinczakiem, wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas uroczystej defilady ulicami miasta zostały złożone wiązanki pod tablicami upamiętniającymi to wielkie Święto Narodowe. Na koniec uroczystości odbyła się msza św. w Konkatedrze św. Stanisława Biskupa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu, szczególnie powinniśmy oddać cześć wszystkim tym którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – Marszałek Józef Piłsudski oraz na znak naszego patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny wywiesić flagi.

 

 

 

 

Wycieczka do teatru we Wrocławiu

 


  Już po raz trzeci uczniowie naszego gimnazjum mieli niecodzienną okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim. Tym razem była to adaptacja powieści Karola Dickensa pt."Oliver Twist". Ta przejmująca opowieść o chłopcu sierocie, który "chciał więcej" wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Pięcioro angielskich aktorów niezwykle wiarygodnie wcieliło się w grane postacie i zachwyciło również umiejętnościami wokalnymi. Chociaż tematyka przedstawienia była raczej przygnębiająca i wprawiająca w zadumę, to jednak nie zabrakło elementów komicznych. Krótko mówiąc: moc wrażeń. Słowa uznania należą się również wszystkim uczestnikom wycieczki - wykazali się ogromną kulturą osobistą i pełnym zdyscyplinowaniem :-).

 

 

 

 

Potyczki Sportowe - "Rusz się człowieku"

 


  W dniu 5 listopada 2016 , jak co roku odbyły się Potyczki Sportowe "Rusz się czlowieku" organizowane przez Radę Osiedla nr 11 oraz naszą szkołę Gimnazjum nr 1. W ramach potyczek rozegrano wyścigi rzędów klas pierwszych gimnazjum - I miejsce zajęła klasa Ic z Gimnazjum nr 1. Odbył się także turniej piłki niżej uczniów szkół podstawowych - I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 9. W ramach imprezy przeprowadzona została rywalizacja przedszkoli, w który udział wzięły trzy przedszkola: nr 2, nr 7 i nr 16. W różnych konkurencjach uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Na zakończenie odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy rodzicami przedszkolaków i nauczycielami Gimnazjum nr 1.Wszystkim rozdano dyplomy uczestnictwa i słodkie niespodzianki, a zwycięzcom pamiątkowe medale. Gratulujemy i dziękuję za dobrą zabawę i zaangażowanie.

 

 

 

 

Młodzieżowa Rada Miasta

 


  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 3 listopada 2016 odbyło się zebranie Młodzieżowej Rady Miasta. W obradach uczestniczyła Jolanta Maćkowiak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Ostrowa Wielkopolskiego, Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie reprezentujący ostrowskie gimnazja. Jednym z punktów zebrania był wybór przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Kandydaci z poszczególnych szkół przedstawiali swój program wyborczy. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta w tajnym głosowaniu wybrana została Laura Izydorska - uczennica Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej, a Zastępcą Monika Marczak – uczennica Gimnazjum nr 1. Jolanta Maćkowiak zapewniła uczniów, że zawsze chętnie będzie służyć pomocą i wsparciem we wszystkich przedsięwzięciach Młodzieżowej Rady Miasta oraz o otwartości na wszelkie rozmowy z młodzieżą. Ponadto zaprosiła Młodzieżową Radę Miasta na spotkanie w Urzędzie Miasta.

  Podczas spotkania młodzież opracowała również program swojej pracy na bieżący rok szkolny.

- Młodzieżowa Rada Miasta to wspaniała inicjatywa, która aktywizuje młodzież i pozwala im uczestniczyć w bieżącej polityce władz samorządowych. Dzięki Młodzieżowej Radzie Miasta głos młodych ludzi może być usłyszany. Cieszymy się, że w tym roku objęliśmy prezydencję MRM. Wierzę, że czekają nas nowe wspaniałe inicjatywy i pomysły, które będziemy realizować w tej kadencji – podkreśla Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolski.

 

 

 

 

Imieniny Biblioteki

 


  Biblioteka naszego gimnazjum tradycyjnie włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w celu zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę biblioteki w funkcjonowaniu szkoły oraz rozwijaniu kultury czytelniczej młodzieży. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem: Jedna książka może zmienić świat. Wybierz swoją. W ramach obchodów święta nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim - List do Biblioteki oraz konkursie plastycznym - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki.
  Z pozytywnym odbiorem spotkała sie też akcja - Drugie życie książki, która będzie kontynuowana, czyli nadal uczniowie mogą dzielić się przeczytanymi książkami z innymi czytelnikami.
28 października podczas finału święta, w bibliotece w trakcie przerw czekały na odwiedzających słodkie niespodzianki oraz upominki, które otrzymywali za rozwiązanie mini konkursów, kalamburów i łamigłówek językowych. Kufer życzeń zapełniał się tytułami książek, które mają trafić na półki biblioteki.
Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów, oto lista nagrodzonych:
Konkurs literacki - List do Biblioteki: I miejsce Katarzyna Akerman, II miejsce Weronika Datta, III miejsce Zuzanna Urban.
  Konkurs plastyczny - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki: I miejsce Julia Bachmann, II miejsce Magdalena Woźniak, III miejsce Zuzanna Russek. Wyróżnienia: Katarzyna Akerman, Agata Rachwalska, Jakub Skoczyński, Weronika Paikert, Klaudia Brach.
Drodzy uczniowie, Stephen King powiedział: Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki...Dlatego pamiętajcie, że Biblioteka czeka na Was nie tylko z okazji święta!

 

 

 

 

GRATULUJEMY PIERWSZOKLASISTOM – JUŻ GIMNAZJALISTOM

 

 

  27 listopada uczniowie Gimnazjum nr 1 złożyli uroczyste Ślubowanie. W obecności gości, pani dyrektor, rodziców, nauczycieli i kolegów ślubowali godnie reprezentować naszą szkołę, być kulturalnymi pełnymi pasji do wiedzy i działania młodymi ludźmi. Z tej okazji koledzy przygotowali dla nich Koncert Talentów pod hasłem Ślubuję sobie… a rodzice zaprosili na słodki poczęstunek i naprawdę ciepłe spotkanie, podczas którego wszyscy czuli, że zatrzymali się na chwilę w tej jesiennej zadumie i mogli porozmawiać. Najpierw ze sceny mocno brzmiały słowa przyrzeczenia, potem okraszone muzyką i tańcem słowa liryczne, by w końcu tak zwyczajnie młodsi i starsi przy torcie i kawie słowem umilali czas.

 

 

 

 

Konkurs Ekologiczny „Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”

 


  Dnia 26.10.2016r. podczas uroczystości w OCK odbyło się rozstrzygnięcie X Jubileuszowego Konkursu Ekologicznego „ Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”, któremu patronuje Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Celem konkursu jest edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży z zakresu gospodarki odpadami, ochrony środowiska, a także podejmowania działań na rzecz jej ochrony. W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy postawili przed gimnazjalistami nie lada zadanie – „Eko- instrument” z wykorzystaniem odpadów recyklingowych. Spośród wielu prac jury wyłoniło najlepsze. Patrycja Wołowicz z klasy 2 c stworzyła oryginalną wiolonczelę, która zajęła III miejsce. W konkursie wzięły również uczennice klasy 2 c: Wiktoria Kurzawa, Antonina Kostera, Weronika Bednarczyk, Natalia Zbroja, Anna Suchecka, Julia Pastok, Weronika Machnik. Uczennice wykazały się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym.
Serdecznie gratujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

 

 

 

Święto Drzewa - Wśród Pól

 


  W niedzielę 23.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa, które odbyło się w Parku 600 - lecia w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysłodawcą akcji był Urząd Miejski, Nadleśnictwo Antonin oraz SP 5. Organizatorzy rozdali mieszkańcom Ostrowa 3 tysiące sadzonek drzew : Świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy i inne, które zostaną posadzone w przydomowych ogródkach. W tym roku głównymi bohaterami akcji byli przedszkolacy, którzy posadzili drzewka wzdłuż alei parku. Poza nauką sadzenia drzewek, można było dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik. Na stoiskach Nadleśnictwa Antonin, Miejskiego Zakładu Zieleni oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego przygotowano ekologiczne gry i zabawy.
  A my odwiedziliśmy nasze drzewko posadzone podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Drzewa. Rośnie pięknie i cieszy wszystkich, którzy spędzają czas w parku.

 

 

 

 

54 BIEG REPUBLIKI OSTROWSKIEJ

 


  W niedziele 23 października 2016 roku odbył się 54 Bieg Republiki Ostrowskiej, w którym tradycyjnie biorą udział uczniowie Gimnazjum nr 1. Start i meta biegu usytuowane były, jak co roku na ostrowskim rynku. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów - 10 dziewcząt i 8 chłopców. Najwyższe miejsca zajęli - wśród dziewcząt: Klaudia Kupczyk 4m, Magdalena Sobczak 6m, Zuzanna Urban 7m - wśród chłopców: Igor Gaweł 8m, Filip Kulisiewicz 13m, Nikodem Adamczak 14m.
W biegach młodzieżowych, w których brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wystartowało około 500 osób.

 

 

 

 

Ciekawe spotkanie

 


  Z okazji Tygodnia Misyjnego gościliśmy w naszej szkole Księdza Rafała Brukarczyka, misjonarza. Ksiądz Rafał 27 lat przebywał na misjach m.in. głosił Dobrą Nowinę w Hondurasie, Boliwii, na Madagaskarze a ostatnio w Beninie. Młodzież naszego gimnazjum miała okazję posłuchać ciekawych opowieści o kulturach i tradycjach krajów, do których dotarł misjonarz. Uczniowie nie tylko wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji, ale także mogli zadawać pytania dotyczące życia na misjach. Całość została ubogacona fotografiami i filmami z tych egzotycznych dla nas krajów. Tą drogą pragniemy jeszcze raz podziękować Księdzu Rafałowi za poświęcenie nam swojego cennego czasu i bardzo ciekawe opowieści o życiu ludzi tworzących Kościół na innych kontynentach. Serdecznie dziękujemy również panu Michałowi Marcinczakowi, który zainicjował to niezwykle interesujące spotkanie.

 

 

 

 

Czwarte miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Powiatu Ostrowskiego

 


  We wtorek 18 października na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lamkach rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Miasto Ostrów Wielkopolski reprezentowały uczennice naszej szkoły Angelika Mielcarek i Adrianna Jędras.
  Wśród grona sześciu zespołów zajęły czwarte miejsce, ulegając gospodyniom turnieju, uczennicom Gimnazjum w Lamkach. Zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum w Wierzbnie pokonując w finale drużynę Gimnazjum w Dębnicy. Gratulujemy Angelice i Adriannie osiągniętego wyniku sportowego oraz godnego reprezentowania naszej szkoły.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 


  "W dniu tak pięknym i uroczystym, kiedy Nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły, obchodzą Swoje święto, my uczniowie Gimnazjum nr 1 składamy Wam życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

  Życzymy abyście byli zawsze zdrowi i uśmiechnięci, by wasza cierpliwość była ze stali, która nigdy nie pęka, byście z radością przekazywali nam swoją wiedzę i otaczali nas swoją opieką.

Te skromne życzenia to nasze podziękowanie za to, że jesteście." Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

Dziewczęta Gimnazjum nr 1 Drużynowymi Mistrzyniami Ostrowa Wielkopolskiego

 


  W czwartek 13 października na sali gimnastycznej naszej szkoły zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Miasta w Tenisie Stołowym. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyły reprezentujące Gimnazjum nr 1 Andżelika Mielcarek i Adrianna Jędras. Drugie miejsce zajęły uczennice Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej.
  Wśród chłopców zwyciężyli uczniowie Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Papieża Jana Pawła II, drugie miejsce zajęli chłopcy z Gimnazjum nr 4 a trzecie miejsce przypadło reprezentantom Gimnazjum nr 3.
  W dniu 18.10.2016 Angelika i Adrianna będą reprezentowały nasza szkołę i miasto w zawodach powiatowych rozgrywanych w Gimnazjum w Lamkach.

 

 

 

 

Wycieczka przedmiotowa

 


  W piątek 30 .09 2016 roku odbyła się wycieczka przedmiotowa z biologii do Antonina. W wycieczce wzięła udział klasa 2a wraz z nauczycielem biologii Marzeną Pabiszczak oraz nauczycielem geografii Katarzyną Chmieliną. Celem było zapoznanie z fauną i florą zamieszkującą rezerwat Wydymacz. Spacerując po ścieżce dydaktycznej udało się zobaczyć stada gęsi, kaczek oraz czapli jak również ropuchy i żaby. Z ciekawych okazów roślin na uwagę zasługują kilkusetletnie dęby rosnące w rezerwacie. Na zakończenie wycieczki młodzież spędziła milo czas przy ognisku piekąc kiełbaski i rozmawiając.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

 


W dzień dzisiejszy chłopaku miły,
niech Ci płyną życia chwile,
z duszy, z serca, z całej siły.
Więcej czuję - życzę tyle.

 

 

 

 

„Gorączka Złota”

 


  W całej Polsce odbywała się „Gorączka Złota” – akcja, która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. „Gorączka Złota” trwa od marca do czerwca. W ramach akcji prowadzone są zbiórki w szkołach. Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci. Akcja "Gorączka Złota" oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom. Uczniowie naszej szkoły bardzo prężnie włączyli się w tegoroczną akcję.Zdobyli 1 miejsce w powiecie. Gratulujemy i cieszymy się przede wszystkim z ich postaw wolontariackich.

 

 

 

 

 

77 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 


  W sobotę 17 września obchodziliśmy 77 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, tzw. Pakt Ribbentrop - Mołotow, niekiedy nazywany potocznie „IV rozbiorem Polski”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Norbert Zawiałów, Zuzanna Marciniak, Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panią Marzeną Pabiszczak, wzięli udział w uroczystym apelu poległych na Rondzie Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości nastąpiło objęcie warty honorowej pod pomnikiem, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów, następnie odbyło się uroczyste wystąpienie i podziękowanie Prezesa oraz Zarządu Związku Sybiraków w Polsce. Ta data 17 września 1939r. powinna nam wszystkim przypominać, z jakim tragicznym wydarzeniem mieliśmy do czynienia, w jak trudnym położeniu znalazła się nasza Ojczyzna najechana od zachodu przez Adolfa Hitlera i od wschodu przez Józefa Stalina.

 

 

 

 

Sprzątamy Świat

 


  Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Nasza szkoła również włączyła się czynnie w tegoroczną akcję . Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem sprzątali świat w piątek 16 września Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za pomoc w tej jakże potrzebnej akcji.

 

 

 

 

My też czytaliśmy!

 


  Gimnazjum nr 1 po raz kolejny włączyło się do Narodowego Czytania. Mająca na celu promocję czytelnictwa akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją Bronisław Komorowski w 2012 roku. W tym roku lekturę wybierali sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Najwięcej głosów zebrała powieść "Quo Vadis", naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Tak więc w murach naszej szkoły wybrzmiała historia o miłości, poświęceniu i losach pierwszych chrześcijan. Pamiętajmy - czytamy cały rok, nie tylko od święta!

 

 

 

 

 

Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 


  1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2016/2017, a wraz z nim obchodziliśmy również, już 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Aby uczcić rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia, uczniowie naszego gimnazjum, niosący sztandar: Zuzanna Marciniak, Norbert Zawiałów i Wiktoria Michaś wraz z opiekunami, Panem Michałem Marcinczakiem i Panią Marzeną Pabiszczak wzięli udział w uroczystości oddania hołdu poległym pod tablicami upamiętniającymi ich heroiczną walkę podczas wydarzeń II wojny światowej oraz na zakończenie obchodów uczestniczyliśmy we mszy świętej oraz uroczystej oprawie poświęconej 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz jej poległym, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę podczas obchodów i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

 

 

  Witamy Was wszystkich serdecznie w nowym roku szkolnym 2016/2017. Kolejny rok przed Nami, kolejne wyzwania... Życzymy Wam samych miłych, pozytywnych chwil w Gimnazjum nr 1. Szczególnie witamy klasy pierwsze, bo dzisiaj to oni rozpoczynają naukę w nowej szkole. Trzymamy za Was kciuki. Wychowcy klas I to: klasa 1a - Beata Kopij, klasa 1b - Olga Janicka, klasa 1c - Katarzyna Chmielina, klasa 1d - Danuta Wróbel.

 

 

 

 

Wyniki egzaminów gimnazjalnych z poszczególnych przedmiotów

 

 


Możemy już oficjalnie przedstawić wyniki egzaminów gimnazjalnych 2016 naszej szkoły. Wiemy, że "ubiegłoroczni" już absolwenci, chętnie odwiedzają naszą stronę, więc będą mogli sami sprawdzić jak wyglądają one na tle wszystkich ostrowskich szkół gimnazjalnych. Gratulujemy im serdecznie i życzymy sukcesów w wybranych przez nich szkołach i chcemy przekazać im, że jesteśmy z nich dumni.

 

 

 

 

Dr Marek Kaczmarzyk

 


  W środę 24-go sierpnia 2016 roku gościliśmy w szkole wybitnego neurobiologa, neurodydaktyka i memetyka dr Marka Kaczmarzyka z Uniwersytetu Śląskiego. Nasz gość wygłosił podczas spotkania z nauczycielami i rodzicami wykład dotyczący rozwoju dziecka, nastolatka, funkcjonowania ucznia w domu i środowisku szkolnym. Im więcej wiemy o budowie i funkcjach mózgu, tym lepiej możemy zrozumieć i wspierać zdolności i talenty naszych podopiecznych. W wieku 13-17 lat w mózgu nastolatka dochodzi do przebudowy, w tym okresie obserwujemy u nich odmienne zachowania, popadanie w konflikty, skrajne emocje, ryzykowne zachowania. Równocześnie nastolatki wykazują dużą zdolność do poszukiwania nietypowych rozwiązań, są twórczy i kreatywni. Zadaniem dorosłych jest budowanie środowiska, w którym dzieci będą mogły się rozwijać, tworzyć i poszukiwać oraz modelowanie zachowań, dawanie dobrych przykładów i wspieranie nastolatka w tym okresie.