Archiwum - aktualności 2016/2017


Kliknij tutaj
Kliknij tutaj

Wszystkim Uczniom i Rodzicom

życzymy 

wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

Życzymy Wam,

żeby były pełne fantastycznych 

przeżyć i niezapomnianych wrażeń,

aby dały wytchnienie  po tych pracowitych miesiąch.

Naszym uczniom klas 3,

już absolwentom, życzymy przede wszystkim

dostania się do wybranych szkół, klas,

życzymy Wam spełnienia Waszych życiowych marzeń.

Trzymamy za Was kciuki.

( Szczegóły rozstrzygnięcia plebiscytu "NAJ" w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI)

 

 

 

AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ

 

 

  W dniach od 25.06 – 30.06.2017 roku w Mostach gmina Kosakowo koło Gdyni odbyła się II letnia AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły: Magdalena Walczak, Paulina Wczesna, Zuzanna Marciniak, Kamil Deresiński, Jakub Skoczyński i Bartosz Peisert odbyli szkolenie dla mediatorów rówieśniczych. W zajęciach brała udział młodzież z Wielkopolski i Pomorza, kadrę stanowili nauczyciele – trenerzy mediacji szkolnej i oświatowej Polskiego Centrum Mediacji oddział Trójmiasto. Po bardzo aktywnych zajęciach uczniowie mieli chwilę wytchnienia nad polskim morzem, a ostatniego dnia zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot. To był bardzo mile spędzony czas.

 

 

 

 

Drodzy Rodzice,

 

  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymaliśmy na zakup książek do biblioteki szkolnej kwotę w wysokości 15 tys. zł.
W wyniku tego zostaną podjęte w naszej szkole działania rozbudzające zainteresowania młodych ludzi czytaniem. Informując o tym, pragniemy zachęcić Państwa do uświadomienia dzieciom i młodzieży korzyści i satysfakcji wynikających z czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Dlatego też rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest niezbędna i nieoceniona.
Zgodnie z badaniami naukowymi, wiemy, że czytanie:
 pobudza wyobraźnię,
 rozwija umysł i język dziecka,
 poszerza zasób słów,
 poprawia koncentrację,
 wzmacnia rozwój emocjonalny dziecka,
 przeciwdziała podatności na manipulację, a tym samym buduje poczucie własnej wartości,
 poszerza horyzonty myślowe,
 niweluje stres,
 kształtuje wartości moralno – etyczne, patriotyczne.
Wspomagając działania Rodziców, szkoła również promuje czytelnictwo. Zależy nam na tym, by czytanie stało się nawykiem także w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie staną się mądrymi, wykształconymi oraz empatycznymi ludźmi.
Pamiętajmy, że książka może stać się prawdziwym przyjacielem dziecka.
Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2

 

 

 

 

I Ostrowski Tydzień Trzeźwości "Alternatywy"

 

 

  W ramach realizacji programu profilaktyki nasza szkoła włączyła się w II Ostrowski Tydzień Trzeźwości "Alternatywy" skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego.

Młodzież mogła wykazać się swoimi talentami podczas Konkursu Młodych Talentów zorganizowanym w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim - uczennica Weronika Rybachuk wyśpiewała I miejsce w konkursie, natomiast sportowcy wykazali się szybkością i sprawnością fizyczną w biegu sztafetowym, który odbył się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Piaski - Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Nad rywalizacją w duchu fair play czuwał sędzia - Pan Henryk Gałęski. Ostatniego dnia młodzież zgromadziła się na Głównym Rynku w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie czekała na nich zabawa w rytmach zumby prowadzona przez niezastąpioną Panią Izabelę Kuszę oraz pokazy klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Policjanci zaprezentowali także radiowóz policyjny oraz sprzęt PZ wykorzystywany m.in. podczas zabezpieczeń meczów. Tego dnia nie zabrakło w Ostrowie Wielkopolskim również sierżanta Pyrka, maskotki wielkopolskiej Policji, który nie tylko zadbał o bezpieczeństwo ale również doskonale się bawił z ostrowską młodzieżą.

 

 

 

 

WYCIECZKA W KARKONOSZE

 

 

  Klasa 1d wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Oto krótka relacja z wycieczki:
  Dzień pierwszy 12. czerwca- wspinaliśmy się na górę Chojnik (627m n.p.m.), gdzie mogliśmy podziwiać zamek i piękne okoliczności przyrody. Zamek otoczony lasem jest trudny do zdobycia, ale nam się to udało :)
  Po przyjeździe do Karpacza zwiedziliśmy zaporę wodną na Łomnicy, odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi. Mieliśmy tam możliwość kupienia pamiątek w postaci biżuterii i figurek z różnych, ciekawych kamieni szlachetnych.
  Dzień drugi 13. czerwca - pod czujnym okiem pani przewodnik podążyliśmy niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Piękne widoki i dobra pogoda wprawiły nas w dobry nastrój, choć było dość ciężko, bolały nogi i momentami brakowało sił. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Wang i wysłuchać ciekawej historii jej powstania.
  Dzień trzeci 14. czerwca - dotarliśmy do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
  Nasze zdjęcia będą świetną pamiątką, jednak nie odzwierciedlają tych pięknych widoków na żywo.
Wycieczka była dla naszej klasy świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną w drugiej klasie...

 

 

 

 

Dnia 12 czerwca 2017r.

 

 

  w naszej szkole gościły przedszkolaki z Przedszkola nr 7 ,, Bratek”. Grupę 36 pięciolatków zaprosili uczniowie klasy 3a, którzy przygotowali dla nich moc atrakcji. Był tor przeszkód, kręgle, układanie puzzli, labirynty, rzuty do celu i inne zabawy. Uczniowie klasy 3 w ten sposób żegnali szkołę zarazem witając w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów. To był bardzo mile spędzony czas.

 

 

 

 

Warsztaty i konkurs foto

 

 

  Uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach fotograficznych zorganizowanych i odbywających się w IV LO w Ostrowie Wlkp. Uczestnicy spotkania w IV LO zostali zaproszeni do wzięcia udziału w V edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Ostrów Wielkopolski i okolice w obiektywie”. Fotografie naszych uczniów zdobywały nagrody we wcześniejszych edycjach. Tym razem wyróżnienie za swoje zdjęcie otrzymała Weronika Drząkowska z klasy 1b. Gratulujemy!

 

 

 

 

Wycieczka w Pieniny

 

 

  W dniach 7-9 czerwca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wycieczce klasowej w Pieniny. 3 dni pobytu obfitowały w liczne atrakcje takie jak : spływ Dunajcem, wspinaczka na Sokolicę i Trzy Korony, spacer Wąwozem Homole, zjazd wyciągiem krzesełkowym, rajd rowerowy, wieczorne ognisko. Towarzyszyło nam słońce, cudowne widoki i nade wszystko dobry humor!

 

 

 

 

Już prawie wakacje - Plebiscyt Naj

 

 

  To już prawie koniec roku. Jeszcze parę dni i zasłużony odpoczynek. Rada Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny wybrana, funkcje przydzielone. Ale, zostaje jeszcze jedna rzecz, o którą często pytacie, a mianowicie kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach, w "Plebiscycie Naj". To zostanie naszą słodką tajemnicą jeszcze przez parę dni :).

  Ci, którzy będą na rozdaniu świadectw klas 3 sami będą mogli zobaczyć, a resztę zapraszamy zaraz po uroczystości na stronę szkoły, na zakładkę SAMORZĄD UCZNIOWSKI, gdzie zamieścimy wyniki i zdjęcia z przyznania nagród w "Plebiscycie Naj 2016/2017". Zapraszamy.

 

 

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018

 

 

  Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2017/2018 za nami. Wiemy już kto będzie przewodniczącą, z-cą itd, ale pamiętajcie, że pracować w samorządzie może każdy z Was. Jeżeli mmacie pomysły na to co mogłoby się dziać w naszej szkole w przyszłym mroku przyjdź na zebranie i zostań. Każdy mile widziany. Szczegółowe wyniki w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

 

 

Finał XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

 

 

  W dniu 8 czerwca 2017 r. odbył się - w Żychlinie k/ Konina - finał XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Nasze gimnazjum i powiat ostrowski reprezentował - zwycięzca etapu powiatowego - uczeń klasy 3c Szymon Skorwider. Gratulujemy.

 

 

 

 

Gorączka złota w naszej szkole

 

 

  Wolontariusze należący do szkolnego koła PCK jak co roku wzięli czynny udział w akcji ,,Gorączka złota''. Celem akcji jest zbiórka monet 1, 2, 5 groszowych, które będą przeznaczone na kolonie dla dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego. Zbiórka monet trwała cały rok. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do akcji. Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt serdecznie dziękuję.

 

 

 

 

Głos Jedynki

 

 

  Rok szkolny powoli dobiega końca, ale zanim udacie się na wypoczynek zajrzyjcie do szkolnej gazetki. Znajdziecie tam m.in. podpowiedź, co przeczytać podczas wakacji, co dobrego przygotować w kuchni lub co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. Życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych przygód oraz bezpiecznych letnich dni :-). (ten numer gazetki w zakładce GŁOS JEDYNKI - kliknij na tytuł lub na zdjęcie obok). Do zobaczenia we wrześniu!

 

 

 

 

Wyniki Konkursu Fotograficznego klas 3

 

 

  Głosowanie zostało zakończone i możemy już podać Wam wyniki konkursu. I miejsce zajęło zdjęcie Mariki Grzegorowskiej z klasy 3d. Zdjęcia wyróżnione (autorzy): Maks Przybylski kl.3d, Maks Hęćka kl.3d Mikołąj Karwacki kl. 3d, Nikolina Pawlicka kl. 3d, Wiktoria Pawlak kl. 3b, Kamil Witek kl. 3c, Patrycja Matuszak kl. 3a, Dawid Mech kl. 3d. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

II edycja konkursu "Język angielski w biznesie"

 

 

  2 czerwca 2017r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się II edycja konkursu "Język angielski w biznesie". Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego i sownictwa dotyczącego biznesu. Nasze gimnazjum reprezentował trójka naszych uczniów: Jagoda Basińska, Zuzanna Kwiecień i Kamil Koczorowski. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

 

 

  Ta akcja - to zabawa w słusznej sprawie, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nadrzędnym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających dorosłych.

  Nasi uczniowie, wzorem ubiegłego roku, włączyli się do akcji i czytali wszyscy jednocześnie swoje książki w różnych miejscach szkoły, skandowali hasła o czytaniu, prezentowali własnoręcznie wykonane plansze z napisami promującymi czytelnictwo.

W ten sposób udało się połączyć piękne z pożytecznym i zabawa z książką stała się wyraźnym komunikatem skierowanym do tych, którzy jeszcze nie czytają nie zdając sobie sprawy ile tracą, ponieważ cytując sentencję słynnego pisarza Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”.

 

 

 

 

III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych

 

 

  We wtorek, 30 maja odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej, w którym udział wzięli uczniowie z czterech ostrowskich szkół podstawowych. Jury, w składzie: p.Izabela Michalska, p.Danuta Wróbel oraz p.Sylwia Parzeńska, oceniało wykonania pod względem doboru repertuaru, umiejętności wokalnych oraz wrażenia artystycznego. Najlepszą okazała się (podobnie, jak w roku ubiegłym) Aleksandra Dura z SP11, która w niezwykle ujmujący sposób zaśpiewała znany przebój zespołu The Beatles pt."Yesterday". Drugie miejsce zajęła Maria Kupczyk z SP7, a trzecia na podium stanęła Gabriela Grzyb z SP Sióstr Salezjanek. Gratulujemy i już zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku!

 

 

 

 

To już po raz czwarty…!!!

 

 

  Na bieżni boiska Gimnazjum nr 1 odbył się IV Ostrowski Test Coopera wraz z towarzyszącym mu piknikiem, „Apetyt na Życie”.
  479 biegaczy wzięło udział w 12- minutowym biegu ciągłym ((Test Coopera)).
To o 18 osób mniej niż w roku ubiegłym, ale nie o kolejny rekord tu chodzi, lecz o popularyzację biegania, zdrowego stylu życia, a przede wszystkim promowanie transplantologii.
  Impreza organizowana przez Gimnazjum nr 1 we współpracy z Klubem Sportowym ICE MAT TEAM objęta była Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Beaty Klimek. Więcej informacji w zakładce SPORT (wyniki, sprawozdanie, zdjęcia...).

 

 

 

Etap powiatowy XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

 

 

  W dniu 30 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się etap powiatowy XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Nasze gimnazjum reprezentowali: uczniowie kl. 1d - Bartosz Peisert, Jakub Skoczyński, uczeń kl. 3c - Szymon Skorwider, uczeń kl. 3a Szymon Szukalski. uczeń kl. 1b - Franciszek Telega. Wielki sukces odnieśli: Szymon Skorwider, który zajął I miejsce i uzyskał prawo do udziiału w etapie finałowym, Franciszek Telega, który -po dogrywce - zajął 3 miejsce. Gratulujemy. Do konkursu przygotował i opiekę sprawował mgr Piotr Stasiak.

 

 

 

 

 

Czy to możliwe, żeby 2c chciała spędzić całą noc w szkole?

 

 

  Odpowiadamy na pytanie: " nie tylko możliwe, ale tak właśnie było z 26 na 27 maja 2017r." Uczniowie 2c z opiekunkami: p. Martą Grabską Górską i p. Izą Matczak Duży spędzili całą noc w Gimnazjum nr 1. Wyszli ze szkoły o godzinie 7 rano. Nietypowe spotkanie było czasem zabawy i luzu :). Poza oglądniem filmów na dużym ekranie uczniowie mieli okazję zjeść razem kolację, pokucharzyć w grupach i rozwiązać parę zadań w ramach podchodów nocnych w szkole.

  O tym, że szkoła jest naszym drugim domem, słyszeliśmy już niejednokrotnie, a tym razem przekonaliśmy się o tym na własnej skórze :).

 

 

 

 

Wyprawa do Łodzi

 

 

  25 maja 2017 roku klasa 2b z przemiłymi kolegami i koleżankami z klas 3a, 3d, 3c oraz 2d udała się ma jednodniową wycieczkę do Łodzi. Pod bacznym okiem pani dyrektor oraz pani Libery i pani Jędras mieliśmy możliwość uczestnictwa w komediowym przedstawieniu teatralnym pt. „Pomoc domowa” wystawianym w Teatrze Powszechnym. Poza tym zwiedziliśmy wystawę Guntera von Hagena Body Worlds, dzięki czemu znacznie poszerzyliśmy naszą wiedzę anatomiczną, bowiem wystawa odkrywa tajniki ludzkiego ciała.

 

 

 

 

Święto Patrona II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem naszej młodzieży

 

 

  W czwartek 25.05.2017 uczniowie klasy 3a i 3d wzięli udział w Święcie Patrona II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości przedszkolaki wprowadziły nas w klimat folkloru a uczniowie Liceum przedstawili w własnej aranżacji fragmenty ,,Chłopów”. Całość imprezy zwieńczył poczęstunek w postaci pajdy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem i placek drożdżowy.

 

 

 

 

„Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie”

 

 

  W ramach projektu z inicjatywy lokalnej „Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie” realizowanego w naszej szkole, odbyły się warsztaty kulinarne „Jedz smacznie – żyj zdrowo”. Nowo zakupiony sprzęt: robot wielofunkcyjny, mikser, gofrownica oraz maszynka gazowo-elektryczna znacznie wzbogacił wyposażenie naszej kuchni , a także pomógł w przygotowaniu kolorowych i zdrowych smakołyków.
Takie zajęcia to świetna okazja do wspólnego spędzania wolnego czasu, a także do zdobycia wiedzy i umiejętności kulinarnych.

 

 

 

 

3 Maraton Uśmiechu

 

 

  Dnia 21 maja 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich pomagali w organizacji 3 Maratonu Uśmiechu organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Pod okiem Pań: Izabeli Matczak – Duży i Doroty Cieślak uczniowie mogli choć w minimalnym stopniu okazać serce osobom tak bardzo potrzebującym naszego wsparcia, uśmiechu i zainteresowania. Jesteśmy dumni z tego, że w takiej imprezie możemy uczestniczyć.

 

 

 

 

Uroczyste podsumowanie XII Edycji Muzealnego Konkursu Historycznego

 

 

  W sobotę 20 maja 2017 r. podczas ogólnopolskiej akcji „Nocy Muzeów” w ostrowskim ratuszu, miało miejsce uroczyste podsumowanie tegorocznej XII Edycji Muzealnego Konkursu Historycznego „Spacerem w przeszłość” o tytuł „Młodego regionalisty” pod hasłem „Ostrowskie Ateny”. Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Łukasz Szukalski, Jakub Kosmała, Angelika Mielcarek, Julia Dera, Zuzanna Pawłowska, Wiktoria Pawlak i Maria Śmigiel, biorący udział w tegorocznej XII edycji konkursu, nie mogli doczekać się ogłoszenia wyników, o to, kto zdobędzie w tym roku tytuł. Oczywiście wyniki zostały ogłoszone i możemy się pochwalić, że w tegorocznej XII edycji konkursu o tytuł „Młodego regionalisty” zdobyliśmy złotą odznakę, przyznawaną dla uczniów z ostrowskich szkół, którzy wykazali się dużą wiedzą i znajomością regionalnej historii naszego miasta i okolic. Serdecznie wam gratulujemy, bo jest za co, wykazaliście się chęcią i zaangażowaniem w przygotowanie i dowodem tego, jest przyznanie Wam przez jury, złotej odznaki o tytuł „Młodego regionalisty”. Teraz możecie śmiało o sobie mówić, że jesteście „młodymi regionalistami”.

 

 

 

 

Wycieczka klas pierwszych

 

 

  W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
  Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
 Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
  Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie wolontariatu!

 

 

  16 maja odbyło się ostatnie, w tym roku spotkanie naszych wolontariuszy. Cały rok ciężkiej pracy za nimi jednak długo nie odpoczną, ponieważ w następnym roku szkolnym wracają do akcji. Za ten pracowity rok bardzo dziękują opiekunowie tego koła pani Lidia Pasiak, Marzena Pabiszczak oraz pani Anicie Szostak. Życzymy naszym wolontariuszom dalszego zapału do pomagania innym oraz zasłużonego wypoczynku.

 

 

 

 

II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Karola Wojtyły

 

 

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum Angelika Mielcarek zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Karola Wojtyły, zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat Honorowy nad konkursem objął Pan Łukasz Mikołajczyk Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Angelice serdecznie gratulujemy. Podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu wyrazy uznania należą się także Weronice Machnik, Patrycji Wołowicz, Julii Derze oraz Monice Marczak, które również reprezentowały naszą szkołę. Wielkie brawa dla wszystkich dziewczyn za podjęcie wyzwania, jakim z pewnością jest recytacja niełatwej poezji naszego wielkiego rodaka Świętego Jana Pawła II.

 

 

 

 

Wycieczka do Trójmiasta

 

 

  W dniach 10-12.05.2017 uczniowie kl.2a i 3c (oraz koleżanka z kl.3a) z opiekunami udali się na wycieczkę szkolną do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Krzyżackiej w Malborku. Po zakwaterowaniu we Władysławowie udaliśmy się na majowy – zimowy spacer, podczas którego chętni mogli porzucać się śnieżkami!!!
  Drugi dzień powitał wszystkich pięknym słońcem i nieco wyższą temperaturą, dlatego po śniadaniu wszyscy z ochotą wyruszyliśmy do Gdańska. Mieliśmy tam możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów w Europie- PGE Arena. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, a dalej do centrum, gdzie zwiedziliśmy Główne Miasto, między innymi- Lwi Zamek, Ratusz Miejski, Kamieniczki Królewskie, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, a dalej Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski oraz nastrojową Ulicę Mariacką z Bazyliką. Po powrocie do Władysławowa nie mogło oczywiście zabraknąć wieczornego spaceru nad brzegiem morza. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy miłym spotkaniem wszystkich uczestników wycieczki przy muzyce i wspólnej zabawie.
  Trzeciego dnia wybraliśmy się do Sopotu, gdzie w pięknym słońcu spacerowaliśmy deptakiem ul. Bohaterów Monte Cassino, oglądając po drodze krzywy domek, a następnie udaliśmy się na Sopockie Molo. Około południa dotarliśmy do Gdyni, a naszym celem był Skwer Kościuszki oraz statek-muzeum Dar Pomorza.
Po pysznym obiedzie i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Ostrowa Wlkp. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do domu.

 

 

 

 

XII Edycji Konkursu Muzealnego

 

 

  11 i 12 maja nasze Gimnazjum gościło uczestników XII Edycji Konkursu Muzealnego, którzy pod opieką opiekunów wędrowali po mieście by rozwiązywać kolejne zadanie konkursowe. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. O tym, kto zdobył tytuł "Młodego Regionalisty" dowiemy się 20 maja o godz. 18.30 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Mistrzostwa Miasta i Powiatu w Lekkiej Atletyce

 

 

  W środę 10 maja 2017 roku kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Mistrzostwach Miasta i Powiatu w Lekkiej Atletyce, które odbywały się na terenie stadionu Klubu Sportowego STAL . Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca :
II m- bieg na 100 m- Marta Rauk
I m- 600 m- Klaudia Kupczyk
I m - skok w dal- Zuzanna Urban
II m-100 m- Robert Gaweł
II m- Sztafeta 4x100 m dz- Urban Zuzanna, Walczak Magdalena, Rauk Marta, Orczykowska Tamara.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 


Szczególne spotkanie

 

 

  W poniedziałek 8 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Dariusza Peślę, członka Zespołu ds. likwidacji barier architektonicznych. Pan Peśla zapoznał uczniów naszej szkoły ze sposobami właściwej komunikacji z osobami z niesprawnościami narządów ruchu, z dysfunkcjami narządu słuchu oraz z dysfunkcjami narządu wzroku. W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę, że niepełnosprawność nie musi oznaczać bezradności, a dotknięte nią osoby, jeżeli żyją w przyjaznym otoczeniu, zwykle świetnie radzą sobie same. Młodzież otrzymała także materiały edukacyjne w formie ciekawie wydanych ulotek.

 

 

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

  03 maja 2017 r. obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum niosący sztandar, wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w naszym mieście. Uroczyste obchody tegoż dnia, zapoczątkowała msza święta w Konkatedrze ostrowskiej pw. św. Stanisława Biskupa, następnie dalsza część obchodów przeniosła się pod pomnik kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, gdzie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Święto Konstytucji 3 Maja, to moment bardzo radosny i doniosły, dlatego w tym dniu, wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i nie zapominać ile znaczyła w tamtym czasie dla naszego narodu uchwalona Konstytucja.

 

 

 

 

Oddanie hołdu pomordowanym w Winiarach

 

 

  30 kwietnia 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem, biorąc udział w dorocznej mszy św., oddali hołd pomordowanym w Lesie Winiarskim Polakom z ziemi kaliskiej i ostrowskiej, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich Niemiec. Z tej okazji modlący się pod obeliskiem zebrani: rodziny ofiar, przedstawiciele samorządów i organizacji kombatanckich, harcerze oraz uczniowie z ostrowskich i kaliskich szkół, upamiętnili pomordowane ofiary, składając kwiaty i zapalając znicze. Dlatego warto pamiętać, w szczególności przez młode pokolenie że już od 14 grudnia 1939 roku w Lesie Winiarskim rozpoczęły się pierwsze egzekucje Polaków przywiezionych z więzień w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Był to początek masowych egzekucji w Lesie Winiarskim, w którym do lutego 1940 r. rozstrzelano około 1 100 osób. W 1960 roku na miejscu jednej z egzekucji odsłonięto pomnik, przy którym od wielu lat odbywają się uroczyste msze polowe.

 

 

 

 

Srebrne Pasmo dla naszego chóru!!!

 

 

  W piątek 28 kwietnia 2017r. w Auli Domu Katechetycznego Parafii p.w. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim po raz kolejny odbył się Konkurs Chórów Regionu Południowej Wielkopolski Ogólnopolskiego Projektu Narodowego Forum Muzyki „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”.

Chóry oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Jolanta Szybalska – Matczak, prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, mgr Małgorzata Sapiecha – Muzioł

  Nasz chór otrzymał „SREBRNE PASMO” w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych. Gratulujemy sukcesu wszystkim chórzystom.

 

 

 

 

Uroczysta akademia upamiętniająca 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 

  27 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji została przygotowana uroczysta akademia, w której uczniowie naszej szkoły odegrali historyczną scenkę, przypominającą wszystkim zebranym tego dnia w auli, jak ważnym dla naszego kraju wydarzeniem historycznym, było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Prawdziwa, żywa lekcja historii, w którą mogli wczuć się uczniowie, zarówno ci biorący udział w przedstawieniu jak i ci oglądający. Całość występu, uzupełniły również barwne stroje, w których zaprezentowali się nasi uczniowie, odgrywając swoje role w przedstawieniu. Dlatego nie zapominajmy o tym święcie i już za kilka dni, wywieśmy z tej okazji, wszyscy flagi, pokazując, że pamiętamy i pokazujemy w ten sposób nasze przywiązanie do historii i wartości narodowych.

 

 

 

 

XV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

 

  26 kwietnia 2017r. w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej odbył się finał XV Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie z gimnazjów z Ostrowa Wielkopolskiego, Raszkowa i Lamek. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Zuzanna Marciniak (1c), Marta Rauk (2d), Maria Śmigiel (3b), Franciszek Telega (IB) i Szymon Skorwider (3c).
  Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z dwóch części: wiedza o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i wiedza o kulturze oraz historii i życiu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali ex aequo Magdalena Jakubczyk i Szymon Strach z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko.
Nasi uczniowie tym razem wrócili bez nagród, ale wykazali się dużą wiedzą i godnie reprezentowali Szkołę.

 

 

 

 

IV Powiatowy Turniej Gimnazjów

 

 

  25 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Powiatowym Turnieju Gimnazjów, który odbył się w murach Zespołu Szkół Ekonomicznych. Celem Turnieju było m.in. upowszechnienie wśród młodzieży postaw edukacyjnych polegających na zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz sprawności fizycznej. Nasi uczniowie wywalczyli puchar dla Gimnazjum nr 1 za zajęcie II miejsca w rywalizacji szkół gimnazjalnych. Ponadto dwie drużyny okazały się najlepsze w poszczególnych konkursach. W Konkursie Języka Angielskiego laury zdobyli: Maria Śmigiel, Dawid Grzelakowski, Mateusz Rębacz, a w Konkursie Wiedzy O Świecie laureatami zostali: Jakub Kosmała, Jan Paprocki i Dawid Mech.
  Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

  To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1955 roku. W Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku. Obecnie święto celebrowane jest na całym globie.

Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca Vicente Clavel Andrés. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.
  23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej w związku z datą śmierci lub narodzin wybitnych pisarzy m.in.: Williama Shakespeare’a, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova.

  Autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Dlatego pamiętajcie, że chociaż dzień 23 kwietnia już za nami, to święto się nie kończy, a w naszej Bibliotece czekają książki urzekające historiami, jakich jeszcze nie znacie...

 

 

 

 

Egzaminy gimnazjalne 2017

 

 

  Kochani uczniowie klas trzecich, za Wami ważny moment, egzamin gimnazjalny. Sprawdzał on zdobytą wiedzę i umiejętności opanowane przez Was w czasie nauki w gimnazjum.

  Na egzaminie z wiedzy humanistycznej był blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie - na rozwiązanie było 60 minut. Po godzinnej przerwie uczniowie przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2017 upłynął uczniom pod znakiem nauk przyrodniczych i matematyki. Gimnazjaliści zmierzyli się z testem z biologii, geografii, chemii i fizyki, a po przerwie z matematyką. Ostatni, trzeci dzień to języki obce: język angielski i niemiecki.

  Zgodnie z harmonogramem CKE wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 w internecie pojawią się 16 czerwca.
  Nieoficjalnie można je sprawdzić na przykład tutaj: http://fakty.interia.pl/raporty/raport-egzamin-gimnazjalny-2017/arkusze

 

 

 

 

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO

 

 

  Dnia 12 kwietnia 2017 roku w ramach podsumowania programu „Żyj smacznie i zdrowo”, odbyło się wspólne gotowanie uczniów klasy II c, które miało na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych , ze szczególnym uwzględnieniem zasad zdrowego i świadomego żywienia oraz samodzielnego przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków przez młodzież. Po przeprowadzonych przez nauczyciela zajęciach w oparciu o scenariusze programu „Żyj smacznie i zdrowo”, uczniowie klasy 2c- przystąpili do zajęć praktycznych, czyli do wspólnego gotowania. Klasa została podzielona na grupy, które wykonywały potrawy w/ g przepisów Winiary:
1 grupa - pełnoziarnista tortilla z kurczakiem i warzywami
2 grupa - owocowe risotto
3- grupa - włoska kanapka
4 grupa - bagietki z pastą jajeczną i szczypiorkiem
5 grupa - placuszki bananowo- kokosowe
6 grupa - brownie z kaszy jaglanej
  Przygotowane przez uczniów różnorodne i wartościowe potrawy sprawiły przyjemność podczas wspólnej degustacji, uświadomiły, że wspólne gotowanie jest przyjemne, służy zdrowiu, dobremu samopoczuciu oraz sprzyja budowaniu dobrych relacji międzyludzkich.

 

 

 

 

UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 1 W BARCELONIE

 

 

  Nasza podróż do Barcelony rozpoczęła się o 2.30 rano. 2 kwietnia autobusem pojechaliśmy w stronę Poznania skąd mieliśmy samolot do stolicy Katalonii. Przywitało nas słońce i Pani Joanna, nasz przewodnik po Las Ramblas, bulwarze tętniącym życiem, po Bari Gotic z pięknymi wąskimi alejkami i historycznymi uliczkami. Byliśmy w Catedral de Barcelona oraz cudownym miejskim parku, gdzie można było pooddychać Barcelońską atmosferą. Nasz pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem w hotelu położonym w uroczym miejscu w Calella i kolacją. Kolejne dni to kolejne wrażenia. Pani Joanna pokazywała nam: kościół Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo (falujące domy Gaudiego,) historyczny szpital oraz Park Guel. Słońce towarzyszyło nam także trzeciego dnia w ogrodzie botanicznym w Blanes oraz na plaży w Calella.
  Kolejnego dnia wybraliśmy się ponownie do centrum Barcelony, tym razem, żeby zobaczyć na własne oczy stadion Camp Nou, słynny stadion klubu piłkarskiego zwany przez miejscowych fanów "Barca". Montjuic to był kolejny punkt naszej wyprawy. Jest to miejskie wzgórze na które wjechaliśmy specjalną kolejką. Tam spędziliśmy czas w Poble Espanyol - Miasteczku Hiszpańskim ( zespół 117 konstrukcji zaprojektowanych na wzór budynków z różnych hiszpańskich miast w oryginalnych rozmiarach). Odwiedziliśmy także Museu Nacional d'Art de Catalunya mieszczące się wewnątrz pałacu Palacio National de Montjuic. Kompleks Lekkoatletyczny, wybudowany na Olimpiadę, która odbywała się w Barcelonie był naszym pożegnaniem z tym miastem, ponieważ ostatniego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu jechaliśmy już w przeciwną stronę do Tossa de Mar, gdzie zwiedzaliśmy urokliwe, średniowieczne miasteczko. Chodziiśmy tam po wąskich uliczkach, spędziliśmy chwilę na dzikiej plaży, mieliśmy okazję przejść się murami obronnymi miasta i wspiąć się na starą latarnię morską.

  Przed powrotem do domu odwiedziliśmy jeszcze jedno piękne miejsce: Gironę - Casas de Onyar (przepiękne widokowo domy nad rzeką Onyar z kolorowymi fasadami), Pont Eiffel (most - dzieło Gustawa Eiffel‘a z 1876 r.). Naszą pięciodniową wyprawę zakończył spacer po Barri Vell (jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, gdzie większość z nas poddała się tutejszemu zwyczajowi . Na jednym z placów znajduje się niewielka figurka lwa, która trzyma się kamiennej kolumny. Nie można tu być i nie podtrzymać odwiecznej tradycji. .. całowania lwa w tyłeczek. Aby każdemu umożliwić spełnienie powinności (lew trzyma się kijka na wysokości 3m), zbudowane zostały specjalne schody. Na zdjęciach widać lekkie wahanie i niedowierzanie w oczach naszych uczniów. Chwilę później żegnaliśmy już Gironę, Katalonię, Hiszpanię, ale wspomnienia pozostaną. Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce WYCIECZKI, a za jakiś czas będzie zamieszczony film, który powstawał codziennie i w każdym miejscu, w którym dane nam było widzieć.

 

 

 

 

XV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 


31 marca 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do XV Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z wiedzy o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Największą wiedzą z tego zakresu wykazali się:
1. TELEGA Franciszek IB
2. ŚMIGIEL Maria IIIB
3. SKORWIDER Szymon IIIC
4. RAUK Marta IID
5. MARCINIAK Zuzanna IC
Ci uczniowie będą reprezentować Szkołę podczas finału konkursu, który odbędzie się w 26 kwietnia 2017r, o godz. 12.oo w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, ul. Waryńskiego 29.

Szkolne Rekolekcje Wielkopostne 27 - 29. 03.2017

Zakończyliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku szkolnym naukę rekolekcyjną głosili Ks. Paweł Wczesny oraz Diakon Łukasz Urban. Było to ważnym przeżyciem duchowym dla uczniów naszego gimnazjum, którzy samodzielnie przygotowali stacje Drogi Krzyżowej, którą poszliśmy za Chrystusem w kolejnym dniu naszych rekolekcji. Warto podkreślić, że Liturgię Słowa Mszy Świętej sprawowanej na zakończenie tych szczególnych dni także przygotowali uczniowie. Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży za duże zaangażowanie się w przygotowanie i przebieg Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych :). Jak zawsze można na Was liczyć. Brawo!

 

 

 

 

Spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

 

  23 marca 2017 w Forum Synagoga Odbyło się uroczyste spotkanie Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego ze Sportowcami, Trenerami i Działaczami Sportowymi. Spotkanie to wzbogaciły swoimi pięknymi glosami uczennice naszej szkoły - Żaklina Mazurkiewicz z klasy 2c i Veronika Rybachuk Z klasy 1a.

 

 

 

 

Wycieczka do teatru na przedstawienie anglojęzyczne pt."Dracula"

 

 

  Do tej pory byliśmy już na przedstawieniach: "Frankenstein", "The Canterville ghost" oraz "Oliver Twist". W miniony wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, aby zobaczyć kolejne przedstawienie w języku angielskim - "Dracula". Scenariusz był oczywiście oparty na powieści Brama Stokera pod tym samym tytułem, jednak zawierał wiele odniesień do współczesnego świata, szczególnie w kontekście zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Tytułowy bohater to nie tylko wampir, który pije ludzką krew, ale również uosobienie tego wszystkiego, co powoduje wyniszczenie naszej planety. Reżyser spektaklu zostawił nas z pytaniem, czy nie jest za późno, aby uratować Ziemię przed niszczycielskim działaniem człowieka?

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

  Pierwszy Dzień Wiosny nasza szkoła spędzała tradycyjnie już "inaczej". Wszystkie klasy walczyły o tytuł Klasy Wiosennej 2017. Każdy zespół przygotowywał 3 przebrania wiosenne, brał udział w 3 konkurencjach: "jazda kocem bez trzymanki", "bieg w ping ponga na łyżce" i "rzut gazetą do celu" - technika dowolna :).

  Po tych emocjonujących wydarzeniach obejrzeliśmy mecz siatkówki: nauczyciele - uczniowie, a na koniec biliśmy szkolny rekord w zumbie. Jak wspomnieliśmy, było inaczej, na wesoło i z przymrużeniem oka. Dodać należy, że tytuł "Klasy Wiosnennej 2017" zdobyła klasa 3d. Gratulujemy :). Więcej zdjęć - zakładka SAMORZĄD UCZNIOWSKI - strona internetowa szkoły.

 

 

 

 

Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska

 

 

  W sobotę 18 marca 2017r. w Klubie – Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się w ramach Projektu „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska” ogólnopolskie warsztaty chórmistrzowskie dla dyrygentów chórów szkolnych regionu Południowej Wielkopolski oraz Wielkopolski Północnej i Zachodniej. Warsztaty na temat: „Elementy techniki wokalnej w podziale wielogłosu” poprowadziła prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. W warsztatach brał również udział zespół wyłoniony z naszego chóru szkolnego Po bardzo ciekawych ćwiczeniach nastąpiło omówienie prowadzonych zajęć. Chórzyści byli bardzo zadowoleni z zajęć, zyskali cenne wskazówki dotyczące emisji głosu oraz techniki wokalnej przygotowującej do wykonywania utworów wielogłosowych.

 

 

 

 

Jakuszyce 2017

 

 

  W miniony weekend tzn. w dniach 17- 18 marca 2017 roku, grupa 20 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Emilii Kaźmierczak, pani Anity Szostak oraz pana Michała Marcinczaka, brała udział w wycieczce do Jakuszyc.
  Na świetnie przygotowanych trasach narciarskich, gdzie niespełna 2 tygodnie wcześniej podczas Biegu Piastów biegała Justyna Kowalczyk- nasi uczniowie pod opieką doświadczonego instruktora mogli zdobywać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie narciarstwa biegowego. Uczyli się podstawowego kroku w stylu klasycznym, opanowywali technikę hamowania, która przydawała się w kilku ciekawych momentach trasy.
  Mimo bardzo zmiennej aury (śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz, wiatr i ogólnie mokro...wszędzie) uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie na wymagających odpowiednich umiejętności, wytrzymałości i hartu ducha trasach biegowych- choć zdarzały się też upadki (czasem bolało...).
Mimo ogromnego zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.

 

 

 

 

V Wielkopolski Konkurs Historyczny "Marszałek Józef Piłsudzki"

 

 

  W dniu 17.03.2017 r. w Poznaniu odbył się finał V Wielkopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski", w którym uczestniczyli uczniowie: Zuzanna Marciniak - klasa 1c, Szymon Skorwider - klasa 3c. Gratulujemy.

 

 

 

 

Drzwi Otwarte 2017

 

 

II okres to czas, kiedy uczniowie i ich rodzice podejmują poważne decyzje dotyczące wyboru nowych szkół. W tym roku taki wybór będzie dotyczył obecnych klas I, III i VI. Od września 2017 nasze Gimnazjum nr 1 będzie Szkołą Podstawową nr 2. Wszyscy szukają szkoły, która będzie rozwijać ich talenty oraz zainteresowania, która najlepiej przygotuje ich do dalszych etapów kształcenia. Szkoły, w której każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie i " u siebie". Wychodząc naprzeciw tym wyborom 4 i 11 marca "otworzyliśmy drzwi" przed wszystkimi, którzy chcieli na własne oczy przekonać się jak pracujemy, jaką bazą dysponujemy, jacy jesteśmy. Była to okazja, żeby porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami, młodzieżą, ale też świetny czas do zabawy. Co widać na zdjęciach :).

 

 

 

 

Poszukiwacze skarbów 

 

 

 28 lutego 2017 wszyscy miłośnicy przygody zmienii się w poszukiwaczy skarbów, odkrywców tajemnic naszej szkoły. O godzinie 17.00 grupy uczniów rozpoczęły wędrówkę przy świetle latarek w poszukiwaniu drogi do skrzyń ze skarbami. Wskazówki, które odnajdywali po drodze czasami sprawiały trudności, ale mimo to dzielnie wszyscy dotarli do końca podchodów. Nikt nie zabłądził, bo pomocą służyli uczniowie klas 1, 2 i 3 - wszyscy jak widać na zdjęcich, bardzo dobrze sie bawili. Dla przypomnienia I miejsce zdobyła grupa nr 2, II miejsce zdobyła grupa nr 3, III miejsce zajęła grupa nr 8, IV miejsce: grupa 5. Wszystkim uczestnikom, również tym z pozostałych grup: 1, 4, 6 i 7 gratulujemy dotarcia na metę i dziękujemy za przybycie i świetną zabawę.

 

 

 

 

PRZEDSZKOLAKI Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

 

 

„A w szkole na nas czeka rzecz nowa: OBOWIĄZEK.
I coraz mniej zabawek, i coraz więcej książek.
I choć może trudniejsze będą następne lata -
otworzy się przed nami ciekawa księga świata.”

 

  Za nami kolejne spotkania z przemiłymi gośćmi, czyli ……. sporą grupą ostrowskich przedszkolaków. Dzieci z wielkim entuzjazmem i ogromnym zainteresowaniem wzięły udział w różnych przygotowanych dla nich zajęciach. Tym razem były to warsztaty teatralne, ciekawe doświadczenia, zajęcia sportowe, integracyjne przy muzyce oraz fascynujące spotkania z historią. Oczywiście nie zabrakło w przerwie herbatki i pysznych ciasteczek. Dzielne przedszkolaki miały też okazję poznać swoich starszych kolegów, którzy wspólnie z nimi uczestniczyli w zajęciach. Zabawa była doskonała, co widać na załączonych zdjęciach. Już czekamy na następne odwiedziny…

 

 

 

 

2 BAL w Gimnazjum nr 1

 

 

  2 Bal w G1 zakończył się sukcesem. Nie była to zwykła dyskoteka, ale poważna impreza karnawałowa. Na ten wieczór mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową przyozdobiona białymi i czarnymi balona.mi. Uczniowie zamienili codzinne ubrania na suknie i garnitury. Foto i filmo relacja z tego przedsięwzięcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowania i przebieg naszego balu.

 

 

 


”Azja” dla uczniów szkół gimnazjalnych

 

 

20.02.2017r. w III LO w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VI Powiatowy Konkurs Geograficzny pod hasłem :”Azja” dla uczniów szkół gimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 42 uczniów z powiatu ostrowskiego. Najlepszym geografem okazał się uczeń naszej szkoły Jakub Kosmała zajmując I miejsce w konkursie wiedzy o Azji. Świetnie wypadli też pozostali nasi uczestnicy, Marta Rauk z 2d i Szymon Skorwider z 3c zdobyli wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Walentynkowy wiersz miłosny

 

 

  14 lutego w Bibliotece Publicznej został rozstrzygnięty 14. powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny". Wśród tegorocznych laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Dagmara Jędrzejak, która w grupie młodzieży gimnazjalnej została wyróżniona za wiersz "Moja Walentynka - Miła Wspominka".
Gratulujemy Dagmarze i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

Walentynki w G1   

                                                                                         14.02.2017

   Walentynki (ang. Valentine's Day) – to święto zakochanych, które przypada na 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym dniu wysyłamy listy do osób, które lubimy, kochamy...

   Na parterze stała "Skrzynka Walentynkowa", gdzie mogliście wrzucać swoje wiadomości do kogoś, kogo ... kochacie, lubicie, do kogoś komu chcieliście poprawić humor. Po długiej przerwie poczta została dostarczona do adresatóww.

   Na długiej przerwie odbył się także KONKURS WALENTYNKOWY. Przedstawiciele klas zmierzyli się z testem, który nie był łatwy, a dotyczył właśnie dzisiejszego dnia. Zwycięska klasa dostała słodki upominek. Najlepiej test rozwiązała klasa 2a. Serdecznie gratulujemy!

   Na dwóch przerwach wszyscy chętni mogli skorzystać z WALENTYNKOWEJ FOTOBUDKI - efekty widoczne na zdjęciach.

 

  * Kliknij na obrazek obok i przejdź do zakładki Samorząd Uczniowski - tam więcej o tym co będzie już wkrótce. Bilety  na 2 BAL GIMNAZJUM NR1 już do kupienia. Ilość biletów ograniczona.

 

 

Wolontariusze AIESEC w naszej szkole

 

 

  Od 16 do 20 stycznia gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy w ramach projektu "Make a Step". Zajęcia z wolontariuszami odbywały się w języku angielskim co dawało Wam, drodzy Uczniowie, możliwość sprawdzenia swojego poziomu opanowania języka i zdobywania nowych umiejętności i nowych doświadczeń. Do tej pory gościliśmy studentów z Filipin, Egiptu, Singapuru, Wietnamu, Brazylii, Indii i Kolumbii. Tym razem nasi goście byli z Meksyku i Indii. Wiele się działo. Oprócz zajęć lekcyjnych spotykaliśmy się z nimi popołudniami. W poniedziałek malowaliśmy wspólnie obrazy, co jest już naszą tradycją, we wtorek nasi goście z naszymi uczniami zmierzyli się ze sztuką, tym razem gotowania, a w środę bawiliśmy się w kalambury, gdzie odgadywać trzeba było powiedzonka angielskie i polskie. Podsumowaniem wizyty naszych gości była wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy gdzie spotkali się oni z Panią Ewą Matecką, wice prezydent naszego miasta. Fotorelacja z tej wizyty w zakładce KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE i w GALERII.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki intryguje

 

 

  17 stycznia czytelnia „Chatka Puchatka” po raz kolejny gościła uczestników Szkolnego Klubu Książki. Zajęcia prowadzone przez pana Tomasza Gruchota wzbudzają ciekawość, a zainteresowanie naszej młodzieży tym przedsięwzięciem rośnie. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

 

 

 

 

Odwiedziny przedszkolaków

 

 

  W minionych dniach gościliśmy w naszym gimnazjum dzieci z kilku ostrowskich przedszkoli: nr 15, nr 7 i nr 16. Czekało tu na nich mnóstwo atrakcji i zabaw. Przedszkolaki zwiedziły naszą szkołę oraz wzięły udział w różnego rodzaju zajęciach (ruchowych, językowych, plastycznych oraz czytelniczych), które odbyły się m.in. w „Chatce Puchatka” oraz na sali gimnastycznej. Dzieci wykazały się sporym zaangażowaniem, ogromnym entuzjazmem i mnóstwem pozytywnej energii! Okazało się, że duży budynek naszego gimnazjum może być przytulny i przyjazny również dla takich maluchów :-)

 

 

 

 

Zajrzyj do Biblioteki

 

 

  Czy wiecie, że: można podróżować po świecie nie ponosząc kosztów, przenieść się do Świata Śródziemia, zagłębić w opowieściach magicznego drzewa oraz zanurzyć się w kartach pamiętnika nastolatki? Wystarczy tylko wpaść na chwilę do Biblioteki i sięgnąć po nowości. Skorzystajcie z zaproszenia i niech zimowe ferie będą czasem relaksu, również dzięki ciekawym książkom.

 

 

 

 

Koncert kolęd w Szpitalu

 

 

,, Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła, co spełnia marzenia.
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

Tymi słowami dnia 5 stycznia 2017 roku Ostrowscy Gimnazjaliści rozpoczęli nastrojowy koncert kolęd dla chorych Szpitala. Koncert przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ta cudowna chwila pozwoliła chorym choć na chwilę zapomnieć o troskach, może o bólu, a na pewno wlała w ich serca nadzieję. Nasza młodzież przygotowała różne aranżacje kolęd, słychać było anielskie śpiewanie, ciepłe słowa i myśli w prozie, piękne brzmienie wiolonczeli, skrzypiec, gitary a oczy zachwycał balet.

 

 

 

 

Obchody 98 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

 

 

We wtorek 27 grudnia obchodziliśmy 98 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły do Macierzy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar, wzięli udział w obchodach upamiętniających to ważne wydarzenie historyczne, oddając hołd poległym bohaterom, walczącym o wolność dla ziem zaboru pruskiego. Warto dodać i pamiętać w szczególności przez młode pokolenie, że powstanie wielkopolskie, jest jedynym tak wielkim zrywem powstańczym, które zakończyło się zwycięstwem. Szczególnie dla nas Wielkopolan jest to powód do dumy, dlatego trzeba o tym wydarzeniu mówić i o nim pamiętać.

 

 

 

 

Jasełka 2016

 

 

  Dziękujemy uczniom klasy 2c oraz chórowi szkolnemu za przygotowanie i wystawienie Jasełek, które były prawdziwą ucztą dla ducha oraz pięknym preludium do Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy wszystkim młodym aktorom, solistom i chórzystom kunsztu sztuki aktorskiej :)

 

 

 

 

Święta tuż, tuż…

 

 

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ramach projektu Zespołu Wychowawczego „Kulturalny Rok w Jedynce” klasa IIA przygotowała apel świąteczny. Uczniowie zaprezentowali tradycje bożonarodzeniowe, zasady savoir vivre przy stole wigilijnym , wiersze o tematyce świątecznej oraz wspólnie z chórem odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Za sprawą tego wyjątkowego apelu cała społeczność szkolna została wprowadzona w świąteczny nastrój.

 

 

 

 

Nagroda w konkursie fotograficznym

 

 

  Dagmara Jędrzejak uczennica klasy 1d zdobyła nagrodę w międzyszkolnym konkursie fotograficznym ; „Sleeveface – ubieramy się w książkę”. Konkurs zorganizowany przez Gimnazjum nr4 polegał na wykonaniu fotografii, której elementem musiała być okładka płyty, książki lub czasopisma. Uczestnicy musieli wykazać zarówno zainteresowania czytelnicze, umiejętności w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi, zdolności fotograficzne oraz wyobraźnię i kreatywność. Tym bardziej gratulujemy Dagmarze!

 

 

 

 

 

Bajkonur

 

 

  W Gimnazjum nr 1, 14 i 15 grudnia 2016, gościło Przenośne Planetarium „Bajkonur”. Planetarium Bajkonur to niezwykłe miejsce. Wyposażone w najnowocześniejszy w Polsce projektor dysponuje tak szerokimi możliwościami, że trudno je wszystkie wyliczyć. Astronom, podróżnik i zapalony popularyzator nauki odkrywa i wyjaśnia w nim zagadki Kosmosu. Z oferty Planetarium skorzystali uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Specjalnej, a także przedszkolaki z Przedszkola nr 7. - Dla dzieci była to niezwykła podróż wprost do gwiazd – podkreślają koordynatorzy projektu.

 

 

 

 

 

Sukces naszych uczniów

 

 

  W I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim 8 grudnia 2016 odbył się drugi etap warsztatów połączonych z konkursem matematycznym w ramach projektu „Matematyki odsłon kilka”. Wielkim sukcesem zakończył się udział uczniów Gimnazjum nr 1 w konkursie. Nasi uczniowie zdominowali podium:

I miejsce – Filip Kulisiewicz klasa 3a, II miejsce – Kamil Koczorowski klasa 3a,III miejsce – Jakub Kosmała klasa 3a. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Nasza uczennica na podium

 

 

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum Patrycja Szypuła zajęła trzecie miejsce w konkursie na krótką formę literacką promującą honorowe krwiodawstwo. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu. Laureatce serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

VI Ostrowski Dzień Wolontariusza

 

 

  W środę 7 grudnia bieżącego roku w Forum Synagoga odbyły się uroczystości związane z VI Ostrowskim Dniem Wolontariusza, które przebiegały pod hasłem: "Jestem potrzebny, jestem Wolontariuszem". W gali wolontariatu mieli zaszczyt uczestniczyć także wolontariusze naszej szkoły: Joanna Waleńska, Łukasz Szukalski oraz Kamil Witek, którzy godnie reprezentowali Szkolny Klub Wolontariatu Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

DZIEŃ PATRONA 6 GRUDNIA 2016 r.

 

 

  Tradycyjnie początek grudnia kojarzy się uczniom naszego gimnazjum z obchodami Dnia Patrona szkoły. Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele zespołu przedmiotów przyrodniczych oraz pani Ewa Wiśniewska a jej bohaterką była Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, podwójna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia i działalności noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii.
  W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii. W konkursie plastycznym najlepsze prace wykonali Michał Rycerski kl. 3A, Gabriela Michalska kl. 1 C oraz Michał Bohonos kl. 2B.
Uczniowie poszczególnych klas przygotowywali prezentacje multimedialne dotyczące życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie. Najlepsze okazały się prace Nikoliny Pawlickiej kl.3D, Alberta Szcześniaka-Morgaryana kl.3B oraz Mikołaja Cegła kl. 2D.
  Ogromną wiedzą na temat tegorocznej patronki wykazali się nasi uczniowie w konkursie wiedzowym „ Jeden z 12”, w którym spośród przedstawicieli wszystkich klas najlepsze okazały się reprezentantki klasy 1A – Weronika Rybachuk i Magdalena Woźniak. Gratulujemy ogromnej wiedzy! Kluczowym punktem obchodów święta Patrona Szkoły jest wręczenie dorocznych szkolnych nobli dla uczniów klas trzecich w różnych kategoriach. Tegorocznymi laureatami zaostali:
- w kategorii poliglota roku – Maria Śmigiel kl. 3B
-filantrop roku – Joanna Waleńska kl. 3C
- sportowiec roku – Angelika Mielcarek kl. 3D
- dżentelmen roku – Dawid Grzelakowski kl. 3C
- omnibus roku – Jagoda Basińska kl. 3A
- rysownik roku – Michał Rycerski kl. 3A
- historyk roku – Kamil Wittek kl. 3C
- poeta roku – Karolina Wawrzyniak kl. 3A
- tancerka roku – Zuzanna Kwiecień kl. 3A
- fizyk roku – Aleksandra Juszczak kl.3C
- chemik roku – Kamil Kaczorowski kl.3A
  Gratulujemy serdeczne wszystkim zwycięzcom i życzymy, aby nasi uczniowie zawsze dążyli do wyznaczonych celów i realizowali swoje marzenia tak konsekwentnie, jak Polscy Nobliści, którzy patronują naszemu gimnazjum.

 

 

 

 

Niezwykłe odwiedziny

 

 

  W szkolnej czytelni „Chatka Puchatka” 5 grudnia 2016 odbyło się spotkanie mikołajkowe Szkolnej Grupy Wolontariatu, na którym gościli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie poprzedziła akcja „Podaj dalej grę lub puzzle” przeprowadzona wśród uczniów Gimnazjum nr 1. Wolontariusze pięknie zapakowali prezenty, które podczas spotkania zostały wręczone naszym miłym gościom. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie. - Uczniowie Gimnazjum nr 1 podczas tej niezwykłej wizyty wykazali się dużą empatią i zaangażowaniem. Co więcej, nasi goście już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w naszej szkole – podkreśla Anita Szostak, pedagog szkolny, koordynator i jeden z pomysłodawców spotkania.

 

 

 

 

Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy

 

 

  W niedziele 4 grudnia 2016 na terenie ośrodka Piaski Szczygliczka odbył się Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy. W ramach tej imprezy w Dziecięcym Biegu Mikolajkowym na dystansie 1000 m wystartowało ok 200 dzieci do 16 roku życia- w tym 30 uczniów naszej szkoły. Wszyscy startujący otrzymali Czapki Mikołajkowe oraz medale za udział w biegu. Na mecie czekal na biegaczy gorąca herbata i ciepły posiłek! Dziękujemy Organizatorom Ice Mat Team za możliwość udziału w tak ciekawej i sympatycznej Imprezie.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

  SKK działa w naszej szkole w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się w czytelni „Chatka Puchatka” i mają na celu zarówno promocję literatury, jak również zapoznanie uczestników z różnorodnymi formami obcowania z tekstem i jego tłem kulturowym. Spotkania SKK cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż nasza grupa ostatnio powiększyła się o kilka osób. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, są ciekawe, kreatywne i pobudzają do myślenia. Zapraszamy.

 

 

 

 

Sukces Gimnazjum nr 1

 

 

  Uczennice Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim zdobyły II wyróżnienie w I edycji wojewódzkiego konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska”. Konkurs organizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dotyczył ochrony powietrza. Zespół miał za zadanie nakręcenie spotu propagującego ochronę powietrza np. stan faktyczny powietrza, a stan oczekiwany; zachowania szkodzące jakości powietrza, a sprzyjające jego poprawie; podejmowane działania w celu poprawy stanu powietrza w najbliższym otoczeniu – dom, szkoła, gmina. Celem Konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska” była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, w szczególności młodzieży gimnazjalnej, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.

- Uczennice Gimnazjum nr 1: Anna Suchecka, Julia Pastok oraz Weronika Machnik nakręciły ciekawy filmik dotyczący przedmiotu konkursu. Jestem dumna z moich uczniów, ale cieszę się także z tego, że młode pokolenie w sposób świadomy zaczyna postrzegać ważny problem ochrony środowiska – podkreśla Marzena Pabiszczak – nauczyciel biologii i chemii, opiekun grupy.

Oprócz pamiątkowych dyplomów i plakietki, szkoła zdobyła 2 tys. złotych, a uczniowie nagrody rzeczowe.

- To ogromny sukces naszych uczennic, który bardzo nas wszystkich ucieszył. Serdecznie gratuluję całej drużynie oraz opiekunowi. Ochrona środowiska to problem, który dotyczy nas wszystkich. Dzisiejsza młodzież to pokolenie dla którego świadomość ekologiczna powinna być priorytetem. To przecież już niebawem oni przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń i to oni będą żyć i kształtować świat wokół siebie. To jaki on będzie w dużej mierze będzie zależało od poszanowania przez nich środowiska naturalnego. Dlatego tak napawa mnie dumą fakt, że nasza młodzież chce „brać sprawy w swoje ręce” i sama zaczyna troszczyć się o to, co ją otacza – podkreśla Renata Sroka, Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 2 grudnia 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

 

 

IV Igrzyska Wiedzy i Umiejętności

 

 

  W piątek 2 grudnia 2016 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności w III Liceum Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie startowali w konkursach: Lingwista Powiatu Ostrowskiego; MatLoGim; Chemiczny Robaczek; Aktywny GIM- fitness oraz w Zawodach Pływackich. Jakub Kosmala z kl. III a zajął II m w konkursie MatLoGim, Jagoda Basińska zajęła III m w konkursie Chemiczny Robaczek, natomiast Martyna Dolata z kl. II a zajęła I m w pływaniu 50 m stylem motylkowym, II m na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz III m na dystansie 50 stylem dowolnym.
  Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę dziękujemy serdecznie a laureatom gratulujemy! Należy jeszcze wspomnieć, że zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez uczniów i nauczycieli III LO, mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły a także wysłuchania rewelacyjnego koncertu w wykonaniu zespołu NIEDOGRANI- uczniów III LO. DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Modzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Ostrowskim Centrum Kultury 1 grudnia 2016 r. odbył się jubileusz 25 – lecia funkcjonowania Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej okazji przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta w imieniu wszystkich gimnazjalistów Ostrowa Wielkopolskiego złożyli życzenia wszystkiego co najpiękniejsze - dla pracowników sił i wytrwałości, dla podopiecznych samych szczęśliwych chwil i uśmiechu.

 

 

 

 

Andrzejkowe przerwy w Bibliotece

 

 

  30 listopada w naszej szkolnej Bibliotece można było miło spędzić czas i wziąć udział w zabawie z andrzejkowymi wróżbami. Atrakcyjne przerwy zostały zorganizowane przez koło biblioteczne i cieszyły się popularnością wśród uczniów, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy. Przy okazji udało nam się rozpropagować polskie, tradycyjne zwyczaje związane z andrzejkami. Chociaż wszyscy wiemy, iż wróżb nie należy traktować zbyt poważnie, jednak najważniejsze jest to, że był to ciekawy i radosny dzień z biblioteką w tle.

 

 

 

 

Andrzejki - Młodzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 29 listopada 2106 roku odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta. W szkolnej czytelni świętowane były Andrzejki 2016. Młodzież ostrowskich gimnazjów przygotowała wróżby andrzejkowe, tak, że każdy z uczestników spotkania mógł sprawdzić jaki los i jaka miłość go czeka. W miłej atmosferze przy wspólnym biesiadowaniu ustalony został plan działania na najbliższy czas. Głowy pełne pomysłów i chęci do pracy na pewno w najbliższym czasie dadzą o sobie znać.

 

 

 

 

Ostrów mówi smogowi nie

 

 

  23 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego: "Ostrów mówi smogowi nie”. W kategorii szkól gimnazjalnych I miejsce zdobyła uczennica klasy 1a Magdalena Woźniak, a jedną z nagród które otrzymała nasza uczennica była drukarka. W konkursie nagrodzono także inne uczennice naszej szkoły : Patrycję Matuszewską z kl.1a oraz Zuzannę Russek z kl. 1d. Gratulujemy!

 

 

 

 

Andrzejki

 

 

  22 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Wieczór Andrzejkowy. Jak zawsze uczniowie dopisali, bawili się świetnie co można zobaczyć na krótkich fimikach i na zdjęciach ( SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

Samorząd Uczniowski - Akcja I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

 

  Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji: "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" poprzez wykonanie kartki lub bombki świątecznej serdecznie dziękujemy. Wyróżnione prace pokazujemy poniżej, ale zgodnie z zapowiedzią, wybraliśmy 3 najciekawsze prace, chociaż uwierzcie nam, nie było to łatwe. A oto osoby, które wykonały te "cuda": Paulina Wczesna - 1c, Bartosz Wietecki - 2a, Nikola Rachuta - 1b. Zwyciezców zapraszamy po odbiór narody do sali 35, a obejrzeć wszystkie wyróżnione prace można w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI ( kliknij na zdjęcie obok).

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka karmy i kocy dla psów ze schroniska. Łącznie przekazaliśmy około 130 kg karmy dla tych biednych psiaków. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i informujemy, że planujemy przeprowadzić kolejną na wiosnę.

 

 

 

 

11 listopada

 


  W piątek 11 listopada obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla „upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Dawid Mech, Zuzanna Marciniak oraz Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panem Michałem Marcinczakiem, wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas uroczystej defilady ulicami miasta zostały złożone wiązanki pod tablicami upamiętniającymi to wielkie Święto Narodowe. Na koniec uroczystości odbyła się msza św. w Konkatedrze św. Stanisława Biskupa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu, szczególnie powinniśmy oddać cześć wszystkim tym którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – Marszałek Józef Piłsudski oraz na znak naszego patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny wywiesić flagi.

 

 

 

 

Wycieczka do teatru we Wrocławiu

 


  Już po raz trzeci uczniowie naszego gimnazjum mieli niecodzienną okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim. Tym razem była to adaptacja powieści Karola Dickensa pt."Oliver Twist". Ta przejmująca opowieść o chłopcu sierocie, który "chciał więcej" wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Pięcioro angielskich aktorów niezwykle wiarygodnie wcieliło się w grane postacie i zachwyciło również umiejętnościami wokalnymi. Chociaż tematyka przedstawienia była raczej przygnębiająca i wprawiająca w zadumę, to jednak nie zabrakło elementów komicznych. Krótko mówiąc: moc wrażeń. Słowa uznania należą się również wszystkim uczestnikom wycieczki - wykazali się ogromną kulturą osobistą i pełnym zdyscyplinowaniem :-).

 

 

 

 

Potyczki Sportowe - "Rusz się człowieku"

 


  W dniu 5 listopada 2016 , jak co roku odbyły się Potyczki Sportowe "Rusz się czlowieku" organizowane przez Radę Osiedla nr 11 oraz naszą szkołę Gimnazjum nr 1. W ramach potyczek rozegrano wyścigi rzędów klas pierwszych gimnazjum - I miejsce zajęła klasa Ic z Gimnazjum nr 1. Odbył się także turniej piłki niżej uczniów szkół podstawowych - I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 9. W ramach imprezy przeprowadzona została rywalizacja przedszkoli, w który udział wzięły trzy przedszkola: nr 2, nr 7 i nr 16. W różnych konkurencjach uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Na zakończenie odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy rodzicami przedszkolaków i nauczycielami Gimnazjum nr 1.Wszystkim rozdano dyplomy uczestnictwa i słodkie niespodzianki, a zwycięzcom pamiątkowe medale. Gratulujemy i dziękuję za dobrą zabawę i zaangażowanie.

 

 

 

 

Młodzieżowa Rada Miasta

 


  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 3 listopada 2016 odbyło się zebranie Młodzieżowej Rady Miasta. W obradach uczestniczyła Jolanta Maćkowiak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Ostrowa Wielkopolskiego, Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie reprezentujący ostrowskie gimnazja. Jednym z punktów zebrania był wybór przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Kandydaci z poszczególnych szkół przedstawiali swój program wyborczy. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta w tajnym głosowaniu wybrana została Laura Izydorska - uczennica Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej, a Zastępcą Monika Marczak – uczennica Gimnazjum nr 1. Jolanta Maćkowiak zapewniła uczniów, że zawsze chętnie będzie służyć pomocą i wsparciem we wszystkich przedsięwzięciach Młodzieżowej Rady Miasta oraz o otwartości na wszelkie rozmowy z młodzieżą. Ponadto zaprosiła Młodzieżową Radę Miasta na spotkanie w Urzędzie Miasta.

  Podczas spotkania młodzież opracowała również program swojej pracy na bieżący rok szkolny.

- Młodzieżowa Rada Miasta to wspaniała inicjatywa, która aktywizuje młodzież i pozwala im uczestniczyć w bieżącej polityce władz samorządowych. Dzięki Młodzieżowej Radzie Miasta głos młodych ludzi może być usłyszany. Cieszymy się, że w tym roku objęliśmy prezydencję MRM. Wierzę, że czekają nas nowe wspaniałe inicjatywy i pomysły, które będziemy realizować w tej kadencji – podkreśla Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolski.

 

 

 

 

Imieniny Biblioteki

 


  Biblioteka naszego gimnazjum tradycyjnie włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w celu zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę biblioteki w funkcjonowaniu szkoły oraz rozwijaniu kultury czytelniczej młodzieży. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem: Jedna książka może zmienić świat. Wybierz swoją. W ramach obchodów święta nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim - List do Biblioteki oraz konkursie plastycznym - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki.
  Z pozytywnym odbiorem spotkała sie też akcja - Drugie życie książki, która będzie kontynuowana, czyli nadal uczniowie mogą dzielić się przeczytanymi książkami z innymi czytelnikami.
28 października podczas finału święta, w bibliotece w trakcie przerw czekały na odwiedzających słodkie niespodzianki oraz upominki, które otrzymywali za rozwiązanie mini konkursów, kalamburów i łamigłówek językowych. Kufer życzeń zapełniał się tytułami książek, które mają trafić na półki biblioteki.
Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów, oto lista nagrodzonych:
Konkurs literacki - List do Biblioteki: I miejsce Katarzyna Akerman, II miejsce Weronika Datta, III miejsce Zuzanna Urban.
  Konkurs plastyczny - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki: I miejsce Julia Bachmann, II miejsce Magdalena Woźniak, III miejsce Zuzanna Russek. Wyróżnienia: Katarzyna Akerman, Agata Rachwalska, Jakub Skoczyński, Weronika Paikert, Klaudia Brach.
Drodzy uczniowie, Stephen King powiedział: Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki...Dlatego pamiętajcie, że Biblioteka czeka na Was nie tylko z okazji święta!

 

 

 

 

GRATULUJEMY PIERWSZOKLASISTOM – JUŻ GIMNAZJALISTOM

 

 

  27 listopada uczniowie Gimnazjum nr 1 złożyli uroczyste Ślubowanie. W obecności gości, pani dyrektor, rodziców, nauczycieli i kolegów ślubowali godnie reprezentować naszą szkołę, być kulturalnymi pełnymi pasji do wiedzy i działania młodymi ludźmi. Z tej okazji koledzy przygotowali dla nich Koncert Talentów pod hasłem Ślubuję sobie… a rodzice zaprosili na słodki poczęstunek i naprawdę ciepłe spotkanie, podczas którego wszyscy czuli, że zatrzymali się na chwilę w tej jesiennej zadumie i mogli porozmawiać. Najpierw ze sceny mocno brzmiały słowa przyrzeczenia, potem okraszone muzyką i tańcem słowa liryczne, by w końcu tak zwyczajnie młodsi i starsi przy torcie i kawie słowem umilali czas.

 

 

 

 

Konkurs Ekologiczny „Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”

 


  Dnia 26.10.2016r. podczas uroczystości w OCK odbyło się rozstrzygnięcie X Jubileuszowego Konkursu Ekologicznego „ Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”, któremu patronuje Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Celem konkursu jest edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży z zakresu gospodarki odpadami, ochrony środowiska, a także podejmowania działań na rzecz jej ochrony. W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy postawili przed gimnazjalistami nie lada zadanie – „Eko- instrument” z wykorzystaniem odpadów recyklingowych. Spośród wielu prac jury wyłoniło najlepsze. Patrycja Wołowicz z klasy 2 c stworzyła oryginalną wiolonczelę, która zajęła III miejsce. W konkursie wzięły również uczennice klasy 2 c: Wiktoria Kurzawa, Antonina Kostera, Weronika Bednarczyk, Natalia Zbroja, Anna Suchecka, Julia Pastok, Weronika Machnik. Uczennice wykazały się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym.
Serdecznie gratujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

 

 

 

Święto Drzewa - Wśród Pól

 


  W niedzielę 23.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa, które odbyło się w Parku 600 - lecia w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysłodawcą akcji był Urząd Miejski, Nadleśnictwo Antonin oraz SP 5. Organizatorzy rozdali mieszkańcom Ostrowa 3 tysiące sadzonek drzew : Świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy i inne, które zostaną posadzone w przydomowych ogródkach. W tym roku głównymi bohaterami akcji byli przedszkolacy, którzy posadzili drzewka wzdłuż alei parku. Poza nauką sadzenia drzewek, można było dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik. Na stoiskach Nadleśnictwa Antonin, Miejskiego Zakładu Zieleni oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego przygotowano ekologiczne gry i zabawy.
  A my odwiedziliśmy nasze drzewko posadzone podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Drzewa. Rośnie pięknie i cieszy wszystkich, którzy spędzają czas w parku.

 

 

 

 

54 BIEG REPUBLIKI OSTROWSKIEJ

 


  W niedziele 23 października 2016 roku odbył się 54 Bieg Republiki Ostrowskiej, w którym tradycyjnie biorą udział uczniowie Gimnazjum nr 1. Start i meta biegu usytuowane były, jak co roku na ostrowskim rynku. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów - 10 dziewcząt i 8 chłopców. Najwyższe miejsca zajęli - wśród dziewcząt: Klaudia Kupczyk 4m, Magdalena Sobczak 6m, Zuzanna Urban 7m - wśród chłopców: Igor Gaweł 8m, Filip Kulisiewicz 13m, Nikodem Adamczak 14m.
W biegach młodzieżowych, w których brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wystartowało około 500 osób.

 

 

 

 

Ciekawe spotkanie

 


  Z okazji Tygodnia Misyjnego gościliśmy w naszej szkole Księdza Rafała Brukarczyka, misjonarza. Ksiądz Rafał 27 lat przebywał na misjach m.in. głosił Dobrą Nowinę w Hondurasie, Boliwii, na Madagaskarze a ostatnio w Beninie. Młodzież naszego gimnazjum miała okazję posłuchać ciekawych opowieści o kulturach i tradycjach krajów, do których dotarł misjonarz. Uczniowie nie tylko wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji, ale także mogli zadawać pytania dotyczące życia na misjach. Całość została ubogacona fotografiami i filmami z tych egzotycznych dla nas krajów. Tą drogą pragniemy jeszcze raz podziękować Księdzu Rafałowi za poświęcenie nam swojego cennego czasu i bardzo ciekawe opowieści o życiu ludzi tworzących Kościół na innych kontynentach. Serdecznie dziękujemy również panu Michałowi Marcinczakowi, który zainicjował to niezwykle interesujące spotkanie.

 

 

 

 

Czwarte miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Powiatu Ostrowskiego

 


  We wtorek 18 października na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lamkach rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Miasto Ostrów Wielkopolski reprezentowały uczennice naszej szkoły Angelika Mielcarek i Adrianna Jędras.
  Wśród grona sześciu zespołów zajęły czwarte miejsce, ulegając gospodyniom turnieju, uczennicom Gimnazjum w Lamkach. Zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum w Wierzbnie pokonując w finale drużynę Gimnazjum w Dębnicy. Gratulujemy Angelice i Adriannie osiągniętego wyniku sportowego oraz godnego reprezentowania naszej szkoły.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 


  "W dniu tak pięknym i uroczystym, kiedy Nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły, obchodzą Swoje święto, my uczniowie Gimnazjum nr 1 składamy Wam życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

  Życzymy abyście byli zawsze zdrowi i uśmiechnięci, by wasza cierpliwość była ze stali, która nigdy nie pęka, byście z radością przekazywali nam swoją wiedzę i otaczali nas swoją opieką.

Te skromne życzenia to nasze podziękowanie za to, że jesteście." Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

Dziewczęta Gimnazjum nr 1 Drużynowymi Mistrzyniami Ostrowa Wielkopolskiego

 


  W czwartek 13 października na sali gimnastycznej naszej szkoły zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Miasta w Tenisie Stołowym. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyły reprezentujące Gimnazjum nr 1 Andżelika Mielcarek i Adrianna Jędras. Drugie miejsce zajęły uczennice Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej.
  Wśród chłopców zwyciężyli uczniowie Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Papieża Jana Pawła II, drugie miejsce zajęli chłopcy z Gimnazjum nr 4 a trzecie miejsce przypadło reprezentantom Gimnazjum nr 3.
  W dniu 18.10.2016 Angelika i Adrianna będą reprezentowały nasza szkołę i miasto w zawodach powiatowych rozgrywanych w Gimnazjum w Lamkach.

 

 

 

 

Wycieczka przedmiotowa

 


  W piątek 30 .09 2016 roku odbyła się wycieczka przedmiotowa z biologii do Antonina. W wycieczce wzięła udział klasa 2a wraz z nauczycielem biologii Marzeną Pabiszczak oraz nauczycielem geografii Katarzyną Chmieliną. Celem było zapoznanie z fauną i florą zamieszkującą rezerwat Wydymacz. Spacerując po ścieżce dydaktycznej udało się zobaczyć stada gęsi, kaczek oraz czapli jak również ropuchy i żaby. Z ciekawych okazów roślin na uwagę zasługują kilkusetletnie dęby rosnące w rezerwacie. Na zakończenie wycieczki młodzież spędziła milo czas przy ognisku piekąc kiełbaski i rozmawiając.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

 


W dzień dzisiejszy chłopaku miły,
niech Ci płyną życia chwile,
z duszy, z serca, z całej siły.
Więcej czuję - życzę tyle.

 

 

 

 

„Gorączka Złota”

 


  W całej Polsce odbywała się „Gorączka Złota” – akcja, która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. „Gorączka Złota” trwa od marca do czerwca. W ramach akcji prowadzone są zbiórki w szkołach. Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci. Akcja "Gorączka Złota" oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom. Uczniowie naszej szkoły bardzo prężnie włączyli się w tegoroczną akcję.Zdobyli 1 miejsce w powiecie. Gratulujemy i cieszymy się przede wszystkim z ich postaw wolontariackich.

 

 

 

 

 

77 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 


  W sobotę 17 września obchodziliśmy 77 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, tzw. Pakt Ribbentrop - Mołotow, niekiedy nazywany potocznie „IV rozbiorem Polski”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Norbert Zawiałów, Zuzanna Marciniak, Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panią Marzeną Pabiszczak, wzięli udział w uroczystym apelu poległych na Rondzie Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości nastąpiło objęcie warty honorowej pod pomnikiem, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów, następnie odbyło się uroczyste wystąpienie i podziękowanie Prezesa oraz Zarządu Związku Sybiraków w Polsce. Ta data 17 września 1939r. powinna nam wszystkim przypominać, z jakim tragicznym wydarzeniem mieliśmy do czynienia, w jak trudnym położeniu znalazła się nasza Ojczyzna najechana od zachodu przez Adolfa Hitlera i od wschodu przez Józefa Stalina.

 

 

 

 

Sprzątamy Świat

 


  Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Nasza szkoła również włączyła się czynnie w tegoroczną akcję . Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem sprzątali świat w piątek 16 września Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za pomoc w tej jakże potrzebnej akcji.

 

 

 

 

My też czytaliśmy!

 


  Gimnazjum nr 1 po raz kolejny włączyło się do Narodowego Czytania. Mająca na celu promocję czytelnictwa akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją Bronisław Komorowski w 2012 roku. W tym roku lekturę wybierali sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Najwięcej głosów zebrała powieść "Quo Vadis", naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Tak więc w murach naszej szkoły wybrzmiała historia o miłości, poświęceniu i losach pierwszych chrześcijan. Pamiętajmy - czytamy cały rok, nie tylko od święta!

 

 

 

 

 

Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 


  1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2016/2017, a wraz z nim obchodziliśmy również, już 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Aby uczcić rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia, uczniowie naszego gimnazjum, niosący sztandar: Zuzanna Marciniak, Norbert Zawiałów i Wiktoria Michaś wraz z opiekunami, Panem Michałem Marcinczakiem i Panią Marzeną Pabiszczak wzięli udział w uroczystości oddania hołdu poległym pod tablicami upamiętniającymi ich heroiczną walkę podczas wydarzeń II wojny światowej oraz na zakończenie obchodów uczestniczyliśmy we mszy świętej oraz uroczystej oprawie poświęconej 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz jej poległym, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę podczas obchodów i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

 

 

  Witamy Was wszystkich serdecznie w nowym roku szkolnym 2016/2017. Kolejny rok przed Nami, kolejne wyzwania... Życzymy Wam samych miłych, pozytywnych chwil w Gimnazjum nr 1. Szczególnie witamy klasy pierwsze, bo dzisiaj to oni rozpoczynają naukę w nowej szkole. Trzymamy za Was kciuki. Wychowcy klas I to: klasa 1a - Beata Kopij, klasa 1b - Olga Janicka, klasa 1c - Katarzyna Chmielina, klasa 1d - Danuta Wróbel.

 

 

 

 

Wyniki egzaminów gimnazjalnych z poszczególnych przedmiotów

 

 


Możemy już oficjalnie przedstawić wyniki egzaminów gimnazjalnych 2016 naszej szkoły. Wiemy, że "ubiegłoroczni" już absolwenci, chętnie odwiedzają naszą stronę, więc będą mogli sami sprawdzić jak wyglądają one na tle wszystkich ostrowskich szkół gimnazjalnych. Gratulujemy im serdecznie i życzymy sukcesów w wybranych przez nich szkołach i chcemy przekazać im, że jesteśmy z nich dumni.

 

 

 

 

Dr Marek Kaczmarzyk

 


  W środę 24-go sierpnia 2016 roku gościliśmy w szkole wybitnego neurobiologa, neurodydaktyka i memetyka dr Marka Kaczmarzyka z Uniwersytetu Śląskiego. Nasz gość wygłosił podczas spotkania z nauczycielami i rodzicami wykład dotyczący rozwoju dziecka, nastolatka, funkcjonowania ucznia w domu i środowisku szkolnym. Im więcej wiemy o budowie i funkcjach mózgu, tym lepiej możemy zrozumieć i wspierać zdolności i talenty naszych podopiecznych. W wieku 13-17 lat w mózgu nastolatka dochodzi do przebudowy, w tym okresie obserwujemy u nich odmienne zachowania, popadanie w konflikty, skrajne emocje, ryzykowne zachowania. Równocześnie nastolatki wykazują dużą zdolność do poszukiwania nietypowych rozwiązań, są twórczy i kreatywni. Zadaniem dorosłych jest budowanie środowiska, w którym dzieci będą mogły się rozwijać, tworzyć i poszukiwać oraz modelowanie zachowań, dawanie dobrych przykładów i wspieranie nastolatka w tym okresie.