Aktualności - klasy starsze - I semestr


Zapraszamy do zakładki Gazetka Szkolna, gdzie znajdziecie kolejne, tym razem zimowe wydanie Dwa + Jeden :-)

 Kliknij na link: http://gim1osw.pl/gazetka-szkolna.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I miejsce w turnieju " OKS Cup 2018 "

 

 

  I miejsce w turnieju " OKS Cup 2018 " dla rocznika 2007. Uczniowie klasy 4 b -  profil sportowy piłka nożna, którzy trenują w klubie UKS "Akademia Piłkarska" Ostrów Wielkopolski.

  Klub reprezentowali : Kamil Całka, Bartosz Domaniecki, Maksymilian Śmiechowski, Bartosz Bil, Jakub Pastucha, Michał Wietecki, Bartłomiej Szwajda, Tomasz Bachmann, Alan Gieszczyński - trener Tomasz Szych. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

73 rocznica wyzwolenia Ostrowa

 

23 stycznia to dla ostrowian data szczególna, ponieważ tego dnia w 1945 r., po trwającej 6 lat II wojnie światowej nasze miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej. W odbywających się na Rynku uroczystościach upamiętniających 73 rocznicę wywalczonej suwerenności wzięli udział przedstawiciele władz miasta, lokalnych samorządowców, kombatanci, delegatury służb mundurowych, nauczyciele oraz poczty sztandarowe ostrowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Paulina Wczesna, Magdalena Walczak i Bartosz Peisert. Pod tablicami pamięci znajdującymi się na fasadzie Ratusza zostały zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

 

 

 

 

 

 

 

KOSMICZNE ZABAWY SYMETRIĄ

 


  Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, ile przedmiotów nas otaczających posiada minimum jedną oś symetrii? Meble, ubrania, biżuteria, kwiaty, motyle zbudowane są na zasadzie symetrii lustrzanej lub promienistej. 19 stycznia pięcioro uczennic klasy  4a podczas zajęć koła matematycznego zaproszonych zostało do stworzenia kosmicznych, wielobarwnych, inspirowanych symetrią obrazów. Z pod rąk uczennic wykorzystujących możliwość zmiany barwy oraz liczby osi symetrii wyszły dzieła, których pozazdrościłby im sam Wassily Kandinsky.

 

 

 

 

MIKROŚWIAT NA PRZERWIE

 


  Niezwykłą, biologiczną przerwę mieli szansę przeżyć uczniowie klasy 4a. Stanęli oni w oko w oko z tajemnicami ludzkiego organizmu. Przy wykorzystaniu mikroskopu świetlnego zgłębili oni sekrety budowy ludzkiej krwi, nabłonka, tkanki okrywającej oraz przewodzącej roślin lądowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Coś z kącika dla młodego czytelnika

 

 

   Oto najnowsza oferta naszej Biblioteki dla uczniów klas pierwszych i czwartych. Baśnie, opowieści pełne humoru, książki z odrobiną dreszczyku, zagadkowych historii oraz emocjonujących przygód - czekają na najmłodszych czytelników. Warto odwiedzić Bibliotekę i wybrać książkę dla siebie. Nie zwlekajcie, przecież zbliżają się ferie zimowe, a zatem okazja żeby poczytać i miło spędzić wolny czas.

Zapraszamy :)

Lekcja na lodowisku

 

 

  We wtorek 16 stycznia dziewczęta z klasy 2b i 2c odbyły niecodzienną lekcję wychowania fizycznego. Na lodowisku miejskim pod okiem Pani Katarzyny Chmieliny i Emilii Kaźmierczak , dziewczęta zdobywały, a niektóre z nich doskonaliły, umiejętności jazdy na łyżwach .

  Dziewczęta radziły sobie doskonale i wyraziły chęć dalszego szlifowania swoich umiejętności na tym SUPER przygotowanym obiekcie, gdzie miło i przede wszystkim aktywnie można spędzić czas.

 

 

 

Szkolny Klub Wolontariatu

 

  Miło nam poinformować, że w styczniu do Szkolnego Klubu Wolontariatu dołączyły nowe wolontariuszki: Iga Kryszczak, Patrycja Bar, Jagoda Rabowska oraz Maja Jaszka z klasy IVa. Dziewczyny natychmiast zabrały się do pracy przygotowując do przekazania zebrane w naszej szkole podręczniki do nauki języka polskiego. Książki zostały przekazane dzieciom i młodzieży z polskich rodzin mieszkającym na Ukrainie, które ojczystego języka uczą się pod kierunkiem naszej absolwentki pani Agnieszki Ścibior, starszego wykładowcy w Centrum Kulturalno -Oświatowym Związku Polaków Orzeł Biały we Lwowie. Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę podręczników serdecznie dziękujemy :).

 

 

 

Więcej zdjęć w zakładce SPORT
Więcej zdjęć w zakładce SPORT

XII Bieg WOŚP- "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

 

  Wczoraj, tzn w niedzielę- podczas 26- go Finału WOŚP, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XII Biegu WOŚP- "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy", który odbywał się w Warszawie.
  Dziewczęta z klas VII (Nadia Błaszczyk, Roksana Derwich, Greta Stremlau, Maja Żurek, Julia Ułasik, Hanna Nowicka) oraz II gimnazjum (Nikola Paszek) wraz z opiekunem - p. Emilią Kaźmierczak, wzięły udział w tym charytatywnym biegu razem z 5 tys. innych biegaczy. Przed biegiem odbyła się wspólna rozgrzewka, która tak podgrzała serca biegaczy, że 5-cio kilometrową trasę biegu wszyscy (prawie...) pokonali z uśmiechem na ustach.
  Serdeczny i gorący doping kibiców i wolontariuszy na całej trasie przebiegającej m.in. od Pałacu Kultury i Nauki, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, Opery Narodowej, Pałacu Prezydenckiego, dodawał "skrzydeł".
  Na mecie czekały na wszystkich medale oraz napoje. Na zakończenie tego niezwykłego dnia nie mogło zabraknąć odwiedzin serca całej imprezy- czyli studia telewizyjnego WOŚP, gdzie odbywały sie koncerty, licytacje itp.
   To byłe piękne chwile ...

 

 

 

NASZA SZKOŁA NA „NOCY BIOLOGÓW” „Noc Biologów” to ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez wszystkie krajowe wydziały związane z tą dziedziną nauk. Osiem uczennic naszej szkoły odpowiedziało na zaproszenie środowiska akademickiego i 12 stycznia br. wraz z Panią Martyną Psikus udało się do Poznania, by na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza wziąć udział w tym wydarzeniu. Swoją biologiczną przygodę rozpoczęły przy boku Sherlocka Holmes’a, rozwikłując zagadkę tajemniczych zaginięć, które wstrząsnęły dziewiętnastowieczną Wielką Brytanią. Prowadzone mroczną drogą, odkrywały sekret legendarnych, owianych grozą stworzeń, by w ostateczności dojść do źródła historii wampirów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wampiryzm istnieje naprawdę. W kolejnej części poznały cuda i potworności morskiego świata. Stanęły oko w oko z ogromnymi kałamarnicami, zachwycającymi liliowcami, zaskakującymi kikutnicami, przedstawicielami gąbek, mięczaków, rozgwiazd. Podczas trzeciego wykładu odbyły wieczorną podróż po świecie rozkwitającym nocą, poszukując legendarnego kwiatu paproci, czy „kwiatu jednej nocy”, odkryły rośliny świecące w ciemności, wytwarzające ciepło, zmieniające barwy swoich kwiatów, upodabniające się do nietoperzy i przez te stworzenia zapylane. Były obserwatorkami interaktywnej sieci mikoryzowej. Przypatrzyły się ewolucyjnym zmianom budowy ludzkiej czaszki. W ostatnim punkcie programu wraz z 69 innymi osobami zmierzyły się z 49 ogólnobiologicznymi pytaniami multimedialnego konkursu „Wysil swoje neurony”, zajmując różnorakie miejsca.

"Anioły znów zaśpiewały"

 

 

  10 stycznia 2018r. w Forum Synagoga odbył się piąty koncert "Anielskie Śpiewanie". Chórzyści naszej szkoły oraz uczniowie i soliści wyśpiewali przepiękne kolędy i pastorałki co sprawiło, że myśłami mogliśmy przypomnieć sobie atmosferę świąt. Koncert przygotowała Pani Danuta Wróbel - nauczyciel muzyki, a do śpiewania włączyli się nauczyciele naszej szkoły.

 Pani wiceprezydent oraz zaproszeni goście pięknie podziękowali chórzystom i solistom za moc artystycznych wrażeń, a na ręce Pani Wróbel przedstawiciele Rdy Osiedla wręczyli pamiątkowy, anielski upominek.

  Koncert "Anielskie Śpiewanie" stał się już tradycją naszej szkoły i został wpisany w coroczny kalendarz imprez. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

Wolontariusze z SP2

 

 

   W naszej szkole od września prowadzona była zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska.Wolontariusze zebrali wiele kilogramów karmy, którą przekazali osobiście schronisku.
  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i mamy nadzieję, że również następnym razem włączycie się w akcję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNY ETAP KONKURSU „PŁAZY I GADY POLSKI”

 

 

 

  9 stycznia, po trzymiesięcznych przygotowaniach, cztery uczennice naszej szkoły przystąpiły do szkolnego etapy konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Tegoroczna edycja olimpiady przebiegała pod hasłem „Płazy i gady Polski”. Uczestniczki zmierzyły się z 24 pytaniami obejmującymi morfologię, ekologię, behawior wszystkich gatunków rodzimych płazów i gadów. Nie zabrakło również pytań z systematyki. Już dziś gratulujemy naszym siódmoklasistkom odwagi do zmierzenia się z tym wymagającym ogromnej wiedzy konkursem.

 

Konkurs Ekologiczny „Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”

 

 

  W ubiegłym roku jedna z naszych uczennic została nagrodzona w Konkursie Ekologicznym "Odpady segregujesz - środowiska nie trujesz". Gimnazjaliści mieli przed sobą nie lada zadanie, bo mieli do wykonania "Eko - instrument". Oczywiście praca miała być zrobiona z odpadów recyklingowych. Wszyscy pamiętamy pomysłowość naszych uczniów i ich przepiękne i ciekawe instrumenty.

  Historia tego konkursu i prac ma ciąg dalszy.  Patrycja Wołowicz obecnie uczennica klasy 3c doczekała się uwiecznienia swojego dzieła w kalendarzu miejskim. Gratulujemy Patrycja, ta wiolonczela była fenomenalna.

 

Maks Matematyczny

 

  Spotkania wigilijne w klasach były doskonałą okazją do nagrodzenia uczniów, którzy wzięli udział w konkursie "Maks Matematyczny". W miłej i świątecznej atmosferze Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody, które zdobyli nasi uczniowie.

  Ogromny sukces osiągnął uczeń klasy 2d Dominik Łupało, który zdobył 5 miejsce w województwie, a także Julia Mieloch uczennica klasy 7b, która uzyskała w swojej kategorii 7 miejsce w województwie. Wspaniałe wyniki uzyskali także uczniowie klasy 4b, którzy reprezentując naszą szkołę osiągnęli wysokie miejsca w województwie. Serdeczne gratulacje :)..

 

 

 

Jasełka

 

  Nie można wyobrazić sobie naszej szkoły bez wystawienia przez jej uczniów tradycyjnych bożonarodzeniowych jasełek. 22 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele oraz obsługa szkoły, aby wspólnie wejść w czas Bożego Narodzenia. Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie klasy 3c pod kierunkiem Ks. Dariusza Kulińskiego. Całość przedstawienia, przeplatana była kolędami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Kolędy przygotował chór szkolny pod dyrekcją p. Danuty Wróbel, a o dekoracje zadbały pani Katarzyna Chmielina oraz pani Anna Piec. Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła całej społeczności uczniowskiej życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zaprosiła na klasowe wigilie.

 

 

 

Akcja "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" - Samorząd Uczniowski

 

 

  Tak jak co roku Samorząd Uczniowski zainicjował akcję "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Projekt polega na zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej w pozyskiwanie funduszy i żywności dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.

  Dzięki Waszej życzliwości mogliśmy w tym roku zrobić aż 11 paczek żywnościowych, które sprawiły, że Święta Bożego Narodzenia były chociaż nieco cieplejsze i milsze. Bardzo dziękujemy rodzicom za zakup ozdób bożenarodzniowych, Radzie Rodziców, rodzicom 1a za wsparcie i Wam wszystkim - bez Was ta akcja nie miałaby sensu.

 

 

 

 

Podsumowanie Konkusu na Najładniej Udekorowaną Klasę

 

 

 

  Dnia 21 grudnia Samorząd Uczniowski w związku z Konkursem Mikołajkowym na najładniej udekorowaną klasę wskazał wygraną pracownię ocenioną według wszystkich kryteriów. Tą pracownią jest sala numer 25. Gratulujemy klasie 2d za wykazanie się kreatywnością :).

 

 

 

 

Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia

 

 

  Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia rozstrzygnięty. Był on skierowany do uczniów klas czwartych. Pierwsze miejsce zajęła Marika Mazur, uczennica klasy 4a, drugie Kamil Całka, uczeń klasy 4b, a trzecie Aleksandra Kopa także z 4a. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy swoimi przepięknymi szopkami, podtrzymując wielowiekową tradycję, przyczyniają się do ubogacenia czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etap Rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

 

 

 

  W dniu 16.12.2017 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im Mikołaja Kopernika w Kaliszu odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Magdalena Woźniak - klasa 2a, Franciszek Telega - klasa 2b. Wielki sukces odniósł Franciszek Telega, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego w Poznaniu. Gratulujemy. Do konkursu przygotowywał uczniów mgr Piotr Stasiak.

 

 

 

 

WIECZOREK POETYCKI „PIĘKNO,DOBRO, PRAWDA”

 


  14 grudnia o godzinie 17 w auli szkoły odbył się minikoncert poetycko-muzyczny pod hasłem „Piękno, Dobro, Prawda. Uczennice klas gimnazjalnych zapewniły gościom wzruszające popołudnie. Teksty poetyckie nawiązywały do klasycznych wartości filozoficznych, głosiły pochwałę szczęśliwego, pełnego drobnych radości życia. Usłyszeliśmy utwory muzyczne w wykonaniu Julii Pastok i Magdaleny Walczak oraz taniec Weroniki Drząkowskiej. Dziękujemy Klaudii Kubik, Amelii Adamiak, Marcelinie Durdyn, Kindze Rachwał za piękno słowa, prawdę treści i rozsiane dobro w nastrojowej atmosferze przy świecach, aromatycznej herbacie i już świątecznych piernikach.

 

 

 

Koncert Kolęd

 

 

  13 grudnia w Forum Synagoga odbył się koncert kolęd w wykonaniu chórów ostrowskich szkól podstawowych biorących udział w projekcie Akademii Chóralnej - Śpiewająca Polska. Chór naszej szkoły pięknie zaprezentował się śpiewając : "O gwiazdo betlejemska", "Wesoły nam ten to dzień" , "Babci zegar" oraz, wspólnie z chórem SP14, "Zapal światło ponad nami" . Partie solowe wykonały Julia Pastok i Magda Walczak.

 

 

 

Wycieczka do Drezna

 

 

  12 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Drezna. W mieście jest wiele muzeów i galerii, które są w stanie sprostać wymaganiom największych koneserów sztuki. My zwiedziliśmy dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną, Katedrę Katolicką oraz Stare Miasto. Najstarszy budynek wystawowy w Dreźnie zaprosił nas w świat pojazdów do Muzeum Transportu i Komunikacji.  Niecodzienne było też zwiedzanie Muzeum Higieny. Drezno zachwyca o każdej porze roku jednak teraz jest jeszcze coś wyjątkowego, można powiedzieć magicznego.

  W okresie świątecznym odbywa się tam najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie. Spacerując jego uliczkami można podziwiać pięknie ozdobione stragany oferujące oryginalne ozdoby, wyroby rękodzielnicze i różne prezenty, a dookoła czuć przyciągający zapach tradycyjnych potraw. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania tego pięknego miasta wróciliśmy do Ostrowa bogatsi w nowe i fascynujące wrażenia.

 

 

 

Wyślij kartkę świąteczną

 


  Uczniowie klas 2b, 2c, i 2d przygotowały na lekcjach języka niemieckiego piękne kartki na Boże Narodzenie. Ideą przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży oraz starszych do pisania tradycyjnych kartek świątecznych po polsku i w innych językach obcych. Do kartek dołączono wzory życzeń świątecznych. Kartki wykonane były ręcznie, dowolnymi technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie) pod opieką opiekuna grupy projektowej ( "Kartki okolicznościowe") pani Anny Kaczmarek. Miłych Świąt Bożego Narodzenia! Merry Christmas! Frohe Weihnachten! Joyevx Noȇl! Feliz Navidad!

 

 

 

 

 Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

 

 

  W miesiącu grudniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji Wolontariusze naszej szkoły oraz sympatycy Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali wystawę promującą idee wolontariackie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony szkolnej społeczności tak dalece, że jej efektem są nowi członkowie SKW. Jednocześnie pragniemy wszystkim Wolontariuszom podziękować za ich wielkie serca i pomocne dłonie oraz życzyć wytrwałości w pracy wolontariackiej :)

 

 

 

 

 

 

 

FESTIWAL BOŻONARODZENIOWY W IV LO

 

 

 

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział I Regionalnym Językowym Festiwalu Bożonarodzeniowym zorganizowanym w IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach festiwalu przeprowadzono warsztaty językowe i plastyczne. Uczniowie przygotowali również kartki świąteczne na konkurs plastyczny. Greta Stremlau z klasy 7d otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. W konkursie piosenki świątecznej wyróżnienie otrzymała Aleksandra Wojtczak z klasy 3a. Gratulujemy wszystkim uczestnikom festiwalu, gdyż świetnie zaprezentowali swoje talenty plastyczne, muzyczne oraz językowe.

 

 

 

 

Nasi uczniowie w Fabryce Bombek

 

 

  W poniedziałek 11 grudnia uczniowie klasy  2b oraz kilkanaście koleżanek z innych klas naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bobmek LOTOS, nieopodal Koźmina Wielkopolskiego. Uczniowie mogli się zapoznać z procesem produkcyjnym bombek - począwszy od ogrzewania i wydmuchiwania szklanych bombek, przez ich srebrzenie azotanem srebra i lakierowanie, po dekorowanie. W zdumienie przyprawiał fakt, że wszystkie te prace wykonywane są ręcznie - zarówno ogrzewanie, dmuchanie i zdobienie tych różnokolorowych wzorów, kształtów. Jest co prawda jedna maszyna, która, próbuje zastąpić ludzkie ręce przy ogrzewaniu szkła do ok 700 st C i wydmuchiwaniu - ale jest ona wykorzystywana przy bombkach o małych średnicach.
  Uczniowie zafascynowani byli etapem zdobienia, gdzie panie z WIELKIM talentem artystycznym, rysują, malują przeróżne wzory, pejzaże. Na koniec, każdy z uczestników wycieczki mógł zaopatrzyć się w te kolorowe cudeńka, by móc je zawiesić na choince.

  W drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której mogli zapoznać się ze zwyczajami i życiem zarówno wsi, jaki i miasta w okresie średniowiecza."

 

 

 

Spotkanie wigilijne Rady Osiedla - Niedziela 10 grudnia 2017

 


  W świątecznej atmosferze chórzyści naszej szkoły wystąpili na spotkaniu wigilijnym Rady Osiedla.
Zaśpiewali przepiękne kolędy i piosenki Świąteczno - zimowe składając życzenia uczestnikom spotkania

Drzwi Otwarte Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie "Drzwi Otwartych". Zbiżają się Święta Bożego Narodzenia w związku z tym postanowiliśmy w atmosferze i dekoracji bożenarodzeniowej przyjąć naszych gości. Wszyscy, którzy podejmują powoli decyzję o wyborze szkoły na następne lata - do klasy 1, 4 i 7 mogli tego dnia zobaczyć i poozmawiać na żywo z dyrekcją, nauczycielami i uczniami. Rozumiemy, że wybór szkoły to poważna decyzja, wiemy, że każdy rodzic czy uczeń szuka miejsca, które będzie rozwijać talenty oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Szkoły, która najlepiej przygotuje do egzaminu kończącego naukę na tym etapie, również takiej, w której każdy będzie mógł poczuć się jak w domu. Zapraszamy.

 Godzina Kodowania

 

 

  W dniach od 4 do 10 grudnia uczniowie naszej szkoły wzieli udział w największym w historii edukacyjnym przedsięwzięciu o zasięgu światowym – Godzinie Kodowania – organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.

  Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której uczestniczą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów, w samym 2016 roku do akcji przystąpiło 600 tysięcy uczniów w Polsce. Celem inicjatywy jest przybliżenie dzieciom i młodzieży informatyki w formie łamigłówek z postaciami ze znanych im gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, zawiera gry i aplikacje tworzone przy wsparciu partnerów takich jak Microsoft, czy Disney. 

 

  Uczniowie klasy 1a i 1b - kodowali offline - wzięli udział w projekcie "Kodowanie na dywanie" - wykonywali rysunek bałwanka na papierze zakreślając odpowiednie kwadraty.


  Uczniowie klas 4, 7 szkoły podstawowej, 2 i 3 gimnazjum przy wsparciu nauczycieli informatyki kodowali wybrane kursy i publikowali swoje projekty programów wykonane w ramach
HOUR OF CODE.

 

 

 

W trosce o poprawność i piękno języka…

 


  W piątek dwie uczennice naszej szkoły - Paulina Wczesna i Zuzanna Marciniak z 2c - wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym „Nie tylko Poznańskie Koziołki…”. Odbył się on w IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Dziewczyny rywalizowały w kategorii: klasy gimnazjalne. Pierwsza rozsławiała urodę Doliny Baryczy, druga opowiadała o zasłużonych mieszkańcach Ostrowa Wielkopolskiego. Mimo olbrzymiej konkurencji, wypadły znakomicie! Paulina zajęła dalsze miejsce, natomiast Zuzanna zdobyła 5 lokatę i tym samym zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się w marcu.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

 

 

 

 

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej 

 

  7 grudnia na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się " Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej " dla uczniów drugich klas gimnazjalnych. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 2c, którzy różnicą bramek wygrali ten Turniej.

I MIEJSCE - KLASA 2c - 5 PKT. ( 7 -1 )
II MIEJSCE - KLASA 2d - 5 PKT. ( 2 -1)
III MIEJSCE - KLASA 2a - 5 PKT. ( 1-0)
IV MIEJSCE - KLASA 2b - 0 PKT. ( 0-6 )

 

 

 

 

 

Zapraszamy do naszej zakładki - Samorząd Uczniowski

 

w zakładce SU zdjęcia z tego dnia

 

Podajemy wyniki Konkursu Mikołajkowego na największą ilość osób przebranych:
1a- 100%             2a - 75%
1b - 89%              2b - 96%
4a - 85%              2c- 100%
4b -80%              2d - 100%
7a - 74%              3a -68%
7b -94%               3b -76%
7c - 45%              3c -100%
7d -69%              3d -57%
7e -42%


  W związku z tym, że 4 klasy, 1a, 2c, 2d, 3c uzyskały po 100%, Samorząd Uczniowski wylosował komisyjnie klasę, która wygrała i jest to klasa 3c. Serdecznie gratulujemy.

 

 Przypominamy, że przed Wami jeszcze walka o tytuł najlepiej udekorowanej klasy.

 

  6 grudnia Samorząd Uczniowski połączył Dzień Czekolady z Mikołajkami. Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w naszej zakładce.

 

 

Regulamin konkursu Mikołajkowego na najlepiej udekorowaną klasę

 

1. Każda klasa ma za zadanie udekotrować swoją saę wedle własnego świątecznego uznania.
2. Ozdoby mają dotyczyć Świąt Bożego Narodzenia.
3. Konkurs ten oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli samorządu.
4. Pod uwagę brana będzie kreatywność uczniów.
5. Na wygranych czeka nagroda.

 

 

Regulamin konkursu mikołajkowego na największą ilość przebranych osób

 

1. Organizatorami tego konkursu jest Samorząd Uczniowski.
2. Konkurs odbędzie się 6 grudnia 2017r.
3. Samorządowe jury podczas lekcji będzie sprawdzać wykonane zadania.
4. Sprawdzana zostanie frekwencja klas oraz strój świąteczny (wynik w procentach).
5. bWygrywa klasa z największą ilością przebranych osób,.


Powodzenia!!!

 

 V Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności

 

  W dniu 6 grudnia grupa ponad 20 osób naszej szkoły wzięła udział w V Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności, organizowanych przez III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim.
  Uczniowie brali udział we wszystkich konkursach przeprowadzanych w ramach Igrzysk, na uwagę zasługuje jednak fakt, że w kilku z nich uzyskaliśmy najlepsze wyniki.
  Magdalena Woźniak z klasy 2a zajęła III miejsce w konkursie "Lingwista Powiatu Ostrowskiego", Marcel Dolata z klasy 3a zajął I miejsce w pływaniu 50 m stylem klasycznym, Martyna Dolata (również klasa 3a) zajęła I miejsce w pływaniu 50 m stylem grzbietowym).

Uczeń klasy 3a Igor Gaweł został Omnibusem Roku 2017.


  Wszystkim uczestnikom naszej szkoły dziękujemy za przygotowanie się i udział w tak wymagających szerokiej wiedzy konkursach, a zwycięzcom GRATULUJEMY !

 

 

 

 

150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

 

 

  W dniu 5 grudnia 2017 r. obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokładnie 150 lat temu 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się jeden z najwybitniejszych polskich mężów stanu - Józef Klemens Piłsudski. Z tej okazji w naszej szkole, została przygotowana wystawa, przedstawiająca najciekawsze momenty z życia marszałka. Dlatego w taki oto sposób, oddając hołd temu wielkiemu Polakowi, powinniśmy pamiętać jak wiele dobrego zrobił dla swojej ukochanej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

XII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

 

 

  30 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II miał miejsce finał XII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, którego celem m.in. było pogłębienie wiedzy o życiu i osobowości Papieża Jana Pawła II oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia. Zakres materiału do opanowania przez uczestników wymagał od nich wiadomości z lat dziecięcych i młodzieńczych Karola Wojtyły, z czasu wojny, święceń, pracy duszpasterskiej poprzez konklawe oraz pontyfikat, aż po drogę do świętości Papieża Jana Pawła II. Szczególne gratulacje składamy uczniowi z klasy IVa Oktawianowi Barowi za podjęcie trudu przygotowania się do tak wymagającego konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły. Jeszcze raz wielkie brawa dla Oktawiana :)

 

 

 

Poranek Edukacyjny w Katowicach

 

 

  W dniu 29. 11. 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Katowic. Celem wyjazdu był udział w wysłuchaniu koncertu w ramach programu muzycznego realizowanego dla szkół przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pt: "Poranek Edukacyjny". Program koncertu obejmował wykonanie utworów następujących kompozytorów:

Joseph Haydn – Koncert fortepianowy D-dur cz. I

Jean Sibelius – Tapiola (fragment)

Andrzej Panufnik – Kołysanka

George Gershwin – Amerykanin w Paryżu
  Orkiestrą dyrygowała Anna Duczmal-Mróz, jako solista wystąpił Kacper Kukliński - fortepian. Koncert dostarczył niezapomnianych wrażeń, stanowił wręcz ucztę duchową dla jego odbiorców. Po jego zakończeniu, dzięki uprzejmości Państwa Jolanty i Antoniego Smołków nasza młodzież mogła poznać wszelkie tajemnice sali koncertowej, która wzbudziła wielki podziw.
  Drugim nie mniej atrakcyjnym wydarzeniem wycieczki był seans w chorzowskim planetarium, który przybliżył zagadki sfery niebieskiej.

 

 

 

LITERACKIE SPOTKANIE W KLASIE 2b

 


  28 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 klasa gimnazjalna gościła panią dr Bognę Skrzypczak-Walkowiak. Spotkanie przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Uczniowie klasy 2b poznali nauczycielkę języka polskiego jako autorkę artykułów krytycznych o literaturze, recenzji książek i wreszcie własnej publikacji Pani Kant i madame Hyde. Opowieść o kobietach, miłości i filozofii.
  Pani Bogna rozmawiała z uczniami o ich preferencjach czytelniczych, z pasją mówiła o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Prezentowała również książki swoich uczniów i przyjaciół. Uczniowie kierowali do gościa ciekawe pytania. Dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nad tekstami, skąd czerpie pomysły, jak wygląda strona wydawnicza, czy późniejsze spotkania autorskie i relacje z czytelnikami. Nietypowa lekcja języka polskiego przepojona duchem literatury, filozofii, ciekawa językowo to dobrze spożytkowany czas. Dziękujemy pani Bognie Skrzypczak-Walkowiak.

 

 

 

 

Konkurs na najciekawszy różaniec

 

 

  W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty Konkurs na najciekawszy różaniec. Komisja konkursowa miała trudny wybór, ponieważ uczestnicy konkursu wykazali się wyjątkową kreatywnością. Różańce wykonane były z różnych ciekawych materiałów takich jak: korale, kasztany, żołędzie, kawa a nawet owoce pigwy. Wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Wczesna, drugie Dagmara Jędrzejak, trzecie Amelia Piłat. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Bartłomieja Musiała i Mikołaja Musiała uczniów klasy Ib. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

Kolejne sukcesy naszych gimnazjalistek!

 


  W ostatnim czasie Zuzanna Marciniak rywalizowała z młodzieżą z całej Polski w Konkursie Krasomówczym w Legnicy. Zajęła wysokie 7 miejsce w kategorii gimnazjów. Pokonała 23 uczestników.
Uczennica 2c udowodniła, że nie trzeba pochodzić z wielkiego miasta, by osiągnąć sukces. Wystarczy talent, determinacja i odwaga w realizowaniu własnych pasji.
  Zuzanna wzięła też udział w konkursie recytatorskim, który się odbył w Zespole Szkół Budowlano –Energetycznych pod hasłem „Warto o nich pamiętać. Małe ojczyzny w literaturze.”
  Zaprezentowała fragment utworu prozatorskiego na temat Wojciecha Bąka – ostrowskiego poety. Zajęła trzecią lokatę w kategorii: gimnazja. Serdecznie gratulujemy!
  Gratulacje należą się też trzem innym uczennicom naszej szkoły – Weronice Drząkowskiej, Amelii Adamczak i Klaudii Kubik z klasy 2b. Uczennice podczas konkursu recytowały utwory regionalnej poetki – Aleksandry Kiełb – Szawuły. Weronika i Amelia zdobyły wyróżnienie. Czekamy na kolejne sukcesy!

 

 

 

Wódz Kamerunu Ekoka Molindo w naszej szkole

 


  Wizyta króla w Polsce związna była z rokiem podróżnika, odkrywcy Kamerunu Stafana Szolca-Rogozińskiego. Ekoka Molindo jest praprawnukiem króla Akemy, od którego Rogoziński nabył część wyspy, na której powstała baza Polaków. O dokonaniach podróżnika uczą się uczniowie i studenci w kraju naszego szacownego gościa.

  Król Ekoka Molindo w rozmowie z młodzieżą podkreślił, że jest w Polsce po raz pierwszy. Przyznał, że nie marzył, że przyjedzie do Polski, ale przyjazdem jest bardzo miło zaskoczony. Ceni Polską gościnność i otwartość ludzi.

  Wizyta Jego Wysokości w naszej szkole była wielką niespodzianką. Wraz z pochodzącą z Ostrowa Konsul Honorową RP w Kamerunie Mirosławą Etogą oraz jej mężem Aleksixem Etogą – wojskowym doradczym prezydenta Kamerunu zwiedzili naszą szkołę. O historii, tradycjach oraz teraźniejszości Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego opowiadali gościom nasi uczniowie: Julia, Igor i Maciej. Delegacja z Kamerunu spotkała się z młodzieżą naszej szkoły, która przygotowała mini koncert oraz  adaptację bajki w wersji multijęzykowej. Był też czas na pytania dotyczące życia i tradycji związanych z Kamerunem, na które król Ekoka Molindo chętnie udzielał odpowiedzi i jak podkreślał był pod wrażeniem mądrości i ciekawości wypowiedzi naszych uczniów. 

 

 

 

MOJE PRAWO – ZDROWIE

 

  28 listopada przedstawiciele młodzieży naszej szkoły udali się do Synagogi na II konferencję organizowaną z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pt. „Moje prawo...ZDROWIE”.

  Tematyka wykładów dotyczyła szeroko rozumianej problematyki zdrowia dzieci w jego wielu aspektach. Gościem specjalnym konferencji była przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Pacjenta, która zapoznała uczestników z Kartą Praw Dziecka – Pacjenta.

 

 

 

 

 

 

 

 

MATEMATYKA OKIEM APARATU FOTOGRAFICZNEGO

 

 

  Czternaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Wśród zdjęć królowały obrazy odcinków prostopadłych i równoległych, brył, figur geometrycznych, liczb. Szklane oko aparatów naszych podopiecznych uchwyciło również spirale Fibonacciego, koliste krople rosy, ulotne piękno symetrii lustrzanej.

 

 

 

 

Bajkowy koncert

 

  Już po raz drugi odbył się w naszej szkole niezwykły Bajkowy koncert przygotowany dla najmłodszych dzieci, gości z przedszkola Kubusia Puchatka i Bratka. Wspaniałe wykonania muzyczne znanych piosenek wprowadziły w zachwyt nie tylko dzieci. Bajkowa oprawa, przemiła atmosfera zachęciła wszystkich zgromadzonych do wspólnej zabawy.

Zabawa andrzejkowa klasy 4a


  Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju! Uczniowie klasy 4a z okazji andrzejek chcieli, jak tradycja każe, zajrzeć w przyszłość, ale przede wszystkim wspólnie się pobawić, potańczyć. Zabawa się udała, dostarczyła wielu przeżyć i emocji. Teraz czekamy na spełnienie się wróżb. Rodzicom z trójki klasowej dziękujemy za zorganizowanie dyskoteki.

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 


  22 listopada, już po raz trzeci, gościliśmy w naszej szkole uczniów ostrowskich przedszkoli. Tym razem podczas zajęć adaptacyjnych maluchy miały możliwość wcielenia się w postać architektów budujących matematyczne królestwo. W ruch poszły styropianowe bryły, kolorowe figury geometryczne, kleje, nożyczki, pędzle. Dzieci wykazały się kreatywnością tworząc barwne wieżowce, domy, ulice. W krajobraz tworzonego miasta wpisane zostały również drzewa, rzeki, jeziora czy most. Nie zabrakło zabaw tanecznych, relaksacyjnych, gier łączących naukę z zabawą. Dzieci poznały i przypomniały sobie nazwy podstawowych figur geometrycznych oraz brył.
  Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na najbliższe zajęcia, które odbędą się już 13 grudnia br. o godz. 1630 i potrwają do 1800. Zaczarowany świat czeka na każdego przedszkolaka.

 

 

 

Andrzejki

 

  Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Tradycją naszej szkoły jest Dyskoteka Andrzejkowa, którą Samorząd Uczniowski zorganizował tym razem nieco wcześniej, bo 21 listopada. Jak zawsze impreza z wróżbami i konkursami sprawia, że wszyscy mamy dobre humory. Tak było też tym razem, co widać na zdjęciach i filmikach w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI :).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 listopada 2017r.

 

 

  W ramach projektu Akademia Chóralna Śpiewającej Polski chór naszej szkoły po raz kolejny wziął udział w KONCERCIE JESIENNYM. Tym razem nie był to konkurs lecz przegląd, w którym swoje umiejętności zaprezentowały 23 chóry ze szkół południowej wielkopolski.
  Nasi chórzyści przedstawili dwa utwory z repertuaru muzyki filmowej : The Flinstons oraz The Lion sleeps tonight.

 

 

Zdolni, twórczy i pracowici!

 


 Oglądając programy typu „Mam talent” zazdrościmy uczestnikom pasji, umiejętności czy zaangażowania. Myślimy, że ów dar jest przeznaczony „wybrańcom”.
  Ostatni czas pokazał, że i uczniowie naszej placówki zostali takimi talentami obdarowani. Mowa tu chociażby o uczennicach klasy 2b – Weronice Drząkowskiej, Klaudii Kubik czy Amelii Adamczak. Dziewczyny te podczas Konkursu recytatorskiego „Warto zachować w pamięci. Małe ojczyzny w literaturze”  udowodniły, że nawet regionalną poezją można zachwycić i oczarować.
  W etapie szkolnym pierwszą lokatę zdobyła Zuzanna Marciniak z klasy 2c. Swoim występem pokazała, że i w małym Ostrowie można się wznieść na „wyżyny” swoich możliwości i zauroczyć słowem….
  Dziewczyny będą miały okazję wykazać się umiejętnościami recytatorskimi już w najbliższy poniedziałek, kiedy to wezmą udział w konkursie w Zespole Szkół Budowlano – Energetycznych. Oczywiście, trzymamy kciuki!
Wielki sukces odniósł też „nasz rodzynek’, Michał Grzybowski z klasy IIc. Jego praca literacko-plastyczna została uznana za godną uwagi i znalazła się wśród 15 nagrodzonych w Powiatowym
Konkursie ”Opowiadanie - bajanie” w Młodzieżowym Domu Kultury. Warto dodać, że na konkurs wpłynęły aż 134 prace. Michał już odebrał swoją nagrodę. Nam pozostaje wierzyć, że niebawem o nim usłyszymy, bo właśnie kończy swoja pierwszą książkę.
A my, bierzmy się do pracy! Wielki świat czeka….

 

 

 

Ogłoszenie Pedagoga

 

 

  Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas informuje, że od 1 września 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza z programem socjoterapeutycznym dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym (ul. Ledóchowskiego 8).
  Istnieje również możliwość kierowania dzieci z problemem uzależnienia do terapeuty.
Funkcjonuje również Telefon Zaufania - 663 322 797:
- środa i piątek w godzinach od 15.00 do 18.00
- czwartek w godzinach od 13.00 do 18.00.

 

 

 

Szlachetna Paczka

 

 

  W ramach wolontariatu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szlachetna Paczka". Organizatorzy akcji chcąc dać trochę radości rodzinom potrzebującym. postanowili jeszcze przed finałem obdarować ich słodkościami. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem zbierają czekolady. W imieniu organizatorów serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.

 

 

 

Wizyta naszej młodzieży w Książnicy Pedagogicznej

 

 Uczniowie kl. 3C, 7D i 2C zapoznali się z funkcjonowaniem Biblioteki Pedagogicznej i jej księgozbiorem. Największą atrakcją było zwiedzanie magazynów z książkami i czasopismami, do których czytelnicy nie mają wstępu. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w bibliotece typu naukowego, mamy nadzieję, że na dalszych etapach kształcenia jeszcze do niej powrócą.

II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU PIŁKI RĘCZNEJ W KONSTANTYNOWIE


  Duży sukces odnieśli uczniowie klasy sportowej 7C naszej szkoły biorący udział w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej, rozgrywanym w sobotę 11 listopada w Konstantynowie. Impreza była elementem lokalnych obchodów Święta Niepodległości.
  Podopieczni Filipa Orleańskiego reprezentujący barwy KPR Ostrovia w gronie ośmiu drużyn zajęli drugie miejsce. W rozgrywkach grupowych zwyciężyli w spotkaniach z drużynami PMOS Chrzanów, Nielby Wągrowiec oraz Szczypiorniaka Lesznowola.
  W półfinale stoczyli zacięty bój z gospodarzami turnieju, zespołem Włókniarza Konstantynów triumfując 9 - 8 i tym samym uzyskali prawo gry w meczu o pierwsze miejsce. Finałowe spotkanie dwóch najlepszych drużyn turnieju zakończyło się zwycięstwem Wisły Płock 11 - 8.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Wisła Płock
2. KPR Ostrovia
3. PMOS Chrzanów
4. Włókniarz Konstantynów
5. Orzeł Opole
6. Piotrkowianin Piotrków
7. Nielba Wągrowiec
8. Szczypiorniak Lesznowola
  Słowa uznania należą sie reprezentantom naszej szkoły za sportową postawę i zaangażowanie, które pozwoliły zająć w wyrównanej stawce drużyn wysokie drugie miejsce.
  W turnieju wzięli udział: Jakub Rataj, Adam Kaźmierczak, Jan Michaś, Igor Bilowszczuk, Wiktor Karpiński, Michał Duży, Maksymilian Klimek, Bartosz Szkudlarek, Wiktor Walczak, Łukasz Biegała, Tomasz Wożniak, Przemysław Szwałek.

 

 

 

MIEJSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

  W dniu 99 rocznicy odzyskania niepodległości, po 123 latach niewoli, poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w oficjalnych obchodach tego ważnego święta. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta spod Urzędu Miejskiego przez ulicę Powstańców Wielkopolskich oraz Ledóchowskiego, Plac Stefana Rowińskiego do Ostrowskiej Konkatedry, gdzie odbyła się Msza Święta z intencji Ojczyzny i Miasta. Podczas przemarszu złożono wiązanki kwiatów pod miejscami pamięci.

 

 

Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole

 

  W tym roku uroczystość związana z obchodami Święta Niepodległości w naszej szkole, została zorganizowana 10 listopada. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter. Część artystyczna przygotowana przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli Donaty Pankowiak, Danuty Wróbel i Michała Marcinczaka, w szczególny sposób przywołała karty z historii naszego kraju. Tematem tegorocznych obchodów Święta Nieodległości było hasło pt. „Bo kocham Cię Polsko”. Doskonały występ naszych uczniów, poparty dodatkowo utworami muzycznymi, wprowadził wszystkich zebranych tego dnia w auli szkolnej w patriotyczny nastrój. Dlatego w tak szczególny dla nas Polaków dzień, jakim jest Święto odzyskania Niepodległości, powinniśmy wszyscy razem świętować i czuć dumę z tego, że mamy wolną Ojczyznę.

 

 

 

 Wojewódzki Konkurs Historyczny - etap szkolny

 

W dniu 9 listopada 2017 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, w którym uczestniczyło 19 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów, którzy osiągnęli wymagany próg punktowy (38 punktów), są to; Franciszek Telega - kl. 2b( uzyskał 40 pkt., Magdalena Woźniak - kl.2a (uzyskała 40 punktów).
Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Wizyta grupy rekonstrukcji historycznej 70 pułku piechoty z Pleszewa

 

09.11.2017

 

  W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną, która w trakcie spotkania opowiedziała o swojej działalności oraz przede wszystkim zaprezentowała i udostępniła wszystkim zgromadzonym uczniom i nauczycielom, szereg militariów, którymi posługują się podczas odgrywanych inscenizacji historycznych. Wśród zaprezentowanych militariów znalazły się mundury, m.in. z okresu powstania wielkopolskiego, II wojny światowej czy powstania warszawskiego, ale największym zainteresowaniem wśród wszystkich zgromadzonych tego dnia na boisku szkolnym, cieszyły się repliki udostępnionej broni z okresu II wojny światowej. Specjalnie dla nas, w trakcie pokazu, przygotowany został radziecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. MG 08 z którego mogliśmy osobiście postrzelać oraz dodatkowo poznać i podotykać całą resztę wystawionej broni, w tym takie „perełki”, jak brytyjski pistolet maszynowy Sten, radziecki pistolet maszynowy PPSz, ręczny radziecki karabin maszynowy DP 27 Diegtiariow niemiecki pistolet maszynowy MP-40 oraz całą resztę dodatkowego wyposażenia takiego jak: hełmy, maski gazowe, apteczki, amunicja i wiele innych. Prawdziwa żywa lekcja historii, którą zapamiętamy wszyscy na długo. Oby więcej takich odwiedzin w naszej szkole w przyszłości.

 

 

 

 Spotkanie z policjantką

 

  W dniu 8 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, policjantka ostrowskiej komendy spotkała się z uczniami klasy 7a.
  Podczas spotkania policjantka poruszyła temat dotyczący zjawiska cyberprzemocy oraz określiła jego specyfikę. Uczniowie poznali narzędzia i skalę zagrożenia oraz dane statystyczne związane z tą tematyką. Następnie funkcjonariuszka poinformowała ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów, komentarzy, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Zwróciła uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a zjawisko cyberprzemocy na pozór jest niewinne, ale może wyrządzić ogromne szkody.
  Policjantka podczas spotkania opowiedziała uczniom na konkretnych przykładach niebezpieczeństwa na jakie uczniowie mogą być narażeni podczas korzystania z internetu. Wskazała także jakich treści nie można ujawniać o sobie na forach, czy też portalach społecznościowych. Jak należy postępować w chwili, gdy sami zostaną ofiarą cyberprzemocy oraz wskazała placówki, instytucje pomocowe w których można szukać pomocy.
  W trakcie spotkania młodzież wykazała się już dość dużą wiedzą na temat omawianych sytuacji, nie zabrakło jednak pytań z ich strony co do odpowiedzialności karnej za "niewinne żarty" popełniane w wirtualnym świecie.

 

 

 

III miejsce w Turnieju Miejskim o Puchar Tymbarka

 

   III miejsce w Turnieju Miejskim o Puchar Tymbarka zajęli uczniowie szkoły podstawowej nr 2 - klasa 4b profil sportowy piłka nożna. W turnieju dla rocznika 2006 - 2007 brało udział 7 zespołów szkół podstawowych. Turniej został rozegrany 7 listopada na boisku sportowym szkoły podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie naszej szkoły rozegrali 6 spotkań - 3 zwycięstwa i 3 porażki. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Całka, Mikołaj Galusik, Maksymilian Śmiechowski, Bartłomiej Domaniecki, Bartosz Bil, Tomasz Bachmann, Jakub Pastucha, Bartłomiej Szwajda, Alan Gieszczyński, Michał Wietecki. Trener - Tomek Szych.

 

 

 

Gazetka szkolna

 

 

  Zapewne pamiętacie dotychczasową nazwę naszej Gazetki szkolnej - "Głos Jedynki". Od września tego roku nasza szkoła to już nie tylko "Jedynka", ale również "Dwójka", dlatego konieczna była zmiana nazwy gazetki. Konkurs na nową nazwę wygrała...Magdalena Junak z klasy 7d, a jej propozycja to: "Dwa plus Jeden". Cały zespół redakcyjny zaakceptował nową nazwę, mamy nadzieję że również Wam przypadł do gustu. A zatem zapraszamy do zakładki "Gazetka szkolna", gdzie znajdziecie pierwszy numer gazetki oraz krótkie informacje na temat wszystkich członków zespołu redakcyjnego.

 

 

 

 

Więcej zdjęć  w zakładce SPORT- lub kliknij ba zdjęcie
Więcej zdjęć w zakładce SPORT- lub kliknij ba zdjęcie

Potyczki rodzinne 2017


  W sobotę 4 listopada na hali sportowej naszej szkoły miała miejsce doroczna impreza rekreacyjno – sportowa dla dzieci i dorosłych "Potyczki rodzinne" pod hasłem "Rusz się człowieku".

  Uczestnikami byli reprezentanci wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki rywalizowały wraz z rodzicami w wyscigach na wesoło. Pierwszaki bawiły sie podczas wyscigów rzedów. Czwartoklasistki brały udział w wieloboju sprawnościowym. Uczniowie klasy 4B oraz klas siódmych grali w turnieju piłki nożnej a ich rówieśniczki walczyły o miano najlepszej klasy w grze "Zbijak".
  Całą imprezę zwieńczył mecz siatkówki rodziców przedszkolaków z nauczycielami.

 

 

 

Święto Biblioteki 2017

 

  Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem: Książka nas łączy. Przypomnijmy: celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
  W ramach obchodów MMBS w naszej szkole odbyły się wystawy nowości zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, konkurs literacki pod hasłem List do Biblioteki, konkursy plastyczne pt. Portret bohatera, Okładka ulubionej książki oraz Zakładka do książki. Kontynuowaliśmy też akcję Drugie życie książki i Kufer życzeń. Ważnym momentem było pasowanie na czytelnika naszych pierwszoklasistów, którzy mogą teraz samodzielnie odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
  30 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów:
Konkurs literacki – I miejsce Magdalena Woźniak kl. 2a, II miejsce Karolina Wojtczak kl. 7d, III miejsce Anna Suchecka kl. 3c.
Wyróżnienie - Maksymilian Śmiechowski kl. 4b.
Konkurs plastyczny Portret Bohatera – trzy I miejsca równorzędne: Magdalena Woźniak kl. 2a, Marcelina Durdyn kl. 2b, Zuzanna Lizakowska kl. 2b.
Wyróżnienia – Klaudia Przepióra kl. 2a, Kamil Deresiński kl. 2d, Julia Świtała kl. 7d, Matteo Corvi kl. 7e.
Konkurs plastyczny Okładka ulubionej książki – I miejsce Marika Mazur kl. 4a, wyróżnienie – Kinga Konowalska kl. 4b.
Konkurs plastyczny Zakładka do książki – I miejsce Kamil Całka kl. 4b, wyróżnienie - Julia Młynarczyk kl. 4a.

 

 

 

 

Kliknij tutaj, żeby przejść do SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Kliknij tutaj, żeby przejść do SAMORZĄD UCZNIOWSKI

31 października obchodzimy Dzień Spódnicy

 

  Pierwsze ubrania, które przypominały spódnice znane były kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane z trzciny i nosili je także mężczyźni. Z czasem uległo to zmianie: panowie (z wyjątkiem Szkotów) zaczęli nosić spodnie, a kobiety spódnice.
  Spódnice zmieniały się na przestrzeni lat. W dawnych czasach damy nosiły ogromne i szerokie spódnice o średnicy u dołu do 3 metrów, a lata 60 – te XX wieku to miniówki. Potem do kobiecej garderoby zawitały spodnie i na chwilę przejęły kontrolę nad kobiecym strojem.
  Nawet jeśli na co dzień nosi się spodnie, to często kobiety sięgają po tą część garderoby. Drogie Panie, koleżanki, ale także drodzy mężczyźni, w tym dniu w naszej szkole z dużym przymrużeniem oka sięgamy więc po spódnice. Każda forma, która wywoła uśmiech na naszych twarzach o tej porze roku mile widziana.

 

Wyniki konkursu na Największą Ilość Spódnic na klasę oraz na Najciekawszą Spódnicę oraz więcej zdjęć w zakładce Samorząd Uczniowski. Kliknij na zdjęcie obok, żeby przejść bezpośrednio do zakładki.

 

 

 

Zajęcia dodatkowe - technika po angielsku

 

 

  Trochę to brzmi nietypowo, ale dlaczego nie? Przy okazji zabawy, tworzenia, konstruowania można też nauczyć się słówek z języka angielskiego. Można zapoznać się ze zwrotami potrzebnymi podczas wykonywania różnych czynności czy używać typowych zwrotów służących do rozmowy. Ale przede wszystkim na tych zajęciach wszyscy się bawimy, co widać na zdjęciu :)

 

 

 

 

 

„DBAJMY O PRZYRODĘ WIELKOPOLSKI”

 

 

  Uczniowie naszej szkoły ramach konkursu przyrodniczego przystąpili z wielkim zapałem do zbierania kasztanów i żołędzi. Celem konkursu jest zbiórka jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej, na terenie województwa wielkopolskiego.
  Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłyby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki. Zbiórka promuje nawyki ekologiczne wśród młodych osób, uczy wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody.

   Nasza społeczność uczniowska zasługuje na wyrazy podziękowania za czynne włączenie się do akcji .

 

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Biologiczny - etap szkolny

 

  W dniu 26 października 2017 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego , w którym uczestniczyło 14 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy 3 c- Anna Suchecka, która osiągnęła wymagany próg punktowy - 38 punktów. Kolejny etap- rejonowy odbędzie się 8 grudnia.
  Ani gratulujemy i życzymy powodzenia :)

 

 

 

 

 Wizyta przedszkolaków w naszej szkole

 

 

  Dzisiaj (25 października) w naszej szkole miało miejsce spotkanie z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach adaptacyjnych. Tym razem zajęcia były zabawą z językiem angielskim. Przedszkolaki miło spędziły czas ucząc się i powtarzając słówka i zwroty. Serdecznie zapraszamy za miesiąc na następne spotkanie.

 

 

 

kliknij TUTAJ, żeby przejść do zakładki ŚWIETLICA
kliknij TUTAJ, żeby przejść do zakładki ŚWIETLICA

 Szkolna świetlica

 

 Październik upłynął nam bardzo pracowicie. Świetliki m.in. poznały niecodzienne zastosowanie soli spożywczej (zabawa masą solną oraz barwienie i malowanie solą). Wykorzystaliśmy też dary jesieni (liście, żołędzie, kasztany) i uczniowie wykonali piękną kolorową Panią Jesień oraz kasztanowe ludziki. Jak i również mieliśmy kilka zajęć z techniki m.in wykonanie kolorowych ptaków, kwiatków z bibuły czy kolorowy liść witraż z bibuły .

 

 „Mój zawód – moja pasja”

 

  Dnia 25 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszym wykładzie z cyklu pięciu spotkań zorganizowanych w ramach projektu „Mój zawód – moja pasja”. Cykl otworzył absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, obecny doktorant Instytutu Archeologii, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Enigma", archeolog Sebastian Przybylski. Podczas spotkania obecni poznali „od kuchni zawód” archeologa, dowiedzieli się w jaki sposób określać położenie obiektów historycznych, jakich narzędzi używa się podczas prac terenowych, jak wygląda odkrywanie i dokumentowanie śladów dawnych epok.

   Największe zainteresowanie wzbudziła część poświęcona ukrytym skarbom z ziemi naszej małej ojczyzny,  między innymi: unikalne na skalę europejską stanowisko archeologiczne ulokowane na terenie cmentarzyska z okresu I w. n.e., czy miejsce awaryjnego lądowania „latającej fortecy”, czyli amerykańskiego bombowca z okresu II wojny światowej B17. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Sebastianowi za przybycie. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania.

 

 

 

55 Biegu Republiki Ostrowskiej

 

 

  W dniu 22 października kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły- tj. Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w 55 Biegu Republiki Ostrowskiej.
I miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2004 zajęła Nadia Błaszyk, III miejsce w tej samej kategorii zajęła Natalia Janus, I miejsce w Kategorii dziewcząt rocznik 2002 zajęła Klaudia Kupczyk. Wśród chłopców rocznik 2008 III m zajął Łukasz Paterka.

 

 

 

Wielki sukces Zuzanny Marciniak!


  Czekaliśmy na dobre wiadomości z Poznania, no i doczekaliśmy się! Nasza uczennica zajęła I miejsce w etapie Wojewódzkim Konkursu Krasomówczego!
  Było ciężko, a rywale świetnie przygotowani, jednak Zuzanna nie odpuszczała. Wierzyła, że w tym roku to jej występ wzbudzi zachwyt. Nie myliła się. Kiedy stanęła na scenie, a z jej ust popłynęły pierwsze słowa, jury było pod ogromnym wrażeniem. Gimnazjalistka zaprezentowała dwa teksty, a uczyniła to w sposób perfekcyjny. Werdykt musiał brzmieć: najlepsza!
  Teraz uczennicę naszej szkoły czeka „przetarcie” w Legnicy. Już za miesiąc zawalczy o finał i tytuł najlepszego krasomówcy w Polsce.
  Tak trzymaj, Zuzanno! Wierzymy w Twój sukces! Powodzenia!

Bicie rekordu Polski w jednoczesnej resuscytacji zbiorowej
#uczymyratować
  W Światowym Dniu Resuscytacji - 16.10.2017 - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 po raz pierwszy wzięli udział w akcji mającej na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób. Koordynatorem akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W akcji uczestniczyli uczniowie, absolwentka naszej szkoły – przedstawicielka Harcerskiego Klubu Ratowniczego.
  Resuscytację na 5 fantomach przez 30 minut prowadziło łącznie 48 osób. Serdeczne podziękowania dla wszystkich prowadzących akcję, uczestników, opiekunów. https://youtu.be/rOpwBfhRyP4

O cyberprzemocy w pigułce


  Cyberprzemoc to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób. O tym niepokojącym zjawisku opowiadał uczniom klas czwartych policjant podczas prelekcji odbytej 16 października br. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą, jakie są formy cyberprzemocy, znają skutki tego zjawiska, potrafią zareagować, zaoferować pomoc osobie podlegającej cyberprzemocy, wiedzą, do jakich instytucji zwrócić się po pomoc. Przekazana wiedza na pewno pozwoli uczniom uchronić się przed tym groźnym zjawiskiem.

 

 

 

 

 

 

Święto Drzewa

 

   W niedzielę w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji sadzenia drzew w Parku 600-lecia. Podczas święta Nadleśnictwo Antonin rozdało mieszkańcom Ostrowa 3,5 tysiąca sadzonek drzew oraz cebulki kwiatów. Świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy, a także lilie i hiacynty rosnąć będą w przydomowych ogródkach oraz na terenie naszej szkoły.

  W parku uczniowie zasadzili kolejne drzewa. Również klon Szkoły Podstawowej nr 2 zdobi aleję parku 600- lecia. To już nasze drugie drzewo posadzone podczas Święta Drzewa. Piękna październikowa aura sprzyjała zwiedzaniu stoisk o tematyce ekologicznej. Można było dowiedzieć, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik, a także bawić się w gry o tematyce ekologicznej.

 

 

 

 

Z okazji Dnia Nauczyciela
życzymy takich myśli i marzeń,
które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości

Społeczność Uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2

 

 

 

 

 

W ubiegłym tygodniu w III Liceum Ogólnokształcącym odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu krasomówczego.


  Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły – Julia Mieloch, Szymon Paszkowiak, Julia Krysiak, Alicja Szczepaniak, Paulina Wczesna, Julia Kędzierska i Zuzanna Marciniak.
  Możemy być z nich dumni, gdyż zaprezentowali się z bardzo dobrej strony – Julia Mieloch zajęła 4 miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Szymon Paszkowiak 5. Występ Zuzanny Marciniak również się spodobał jury i nasza gimnazjalistka zakończyła konkurs na 2 lokacie.
Uczennice: Julia Mieloch i Zuzanna Marciniak otrzymały szansę zaprezentowania się już w najbliższą sobotę w Poznaniu.
  Bardzo serdecznie gratulujemy i czekamy na dobre wieści ze stolicy Wielkopolski!

 

 

 

 

Farenheit 451 to...

 

 

  temperatura, w której zaczyna palić się papier oraz tytuł książki Ray'a Bradbury'ego. Mieliśmy okazję zobaczyć teatralną adaptację tej powieści w anglojęzycznej wersji podczas wycieczki do Wrocławia. Historia opowiada o świecie, w którym książki są palone, a ich czytelnikom grozi śmierć. Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak powieść z gatunku science-fiction napisana przed ponad pięćdziesięciu laty wydaje się mieć coś wspólnego ze obecnymi czasami, w których nie tylko książki, ale również myślenie, emocje czy bliskie relacje międzyludzkie wydają się występować coraz rzadziej.
  Udział w przedstawieniu nie tylko pozytywnie wpłynął na naszą umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale również skłonił do refleksji o otaczającym świecie.

 

 

 

 

Sprzątanie Świata

 

 

  „Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej edycji ,,Sprzątania świata". Celem akcji jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci" , czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
Często w odpadach nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).
  Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do akcji, której celem jest odśmiecanie naszej planety. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji za co serdecznie im dziękujemy.

 

 

 

 

 Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

 

  W poniedziałek 9 października na Piaskach- Szczygliczce odbyły się Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
  Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny dziesięcioosobowe: drużyna chłopców i dziewcząt. Mimo bardzo trudnych warunków na trasie biegu (błoto, ślisko)- obydwa zespoły dzielnie pokonywały trasę biegu, a drużyna dziewcząt zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie integracyjne

 

  W sobotę 7 października 2017 roku nasza gimnazjalna klasa 2b zorganizowała rodzinne spotkanie integracyjne, które odbyło się na Stanicy Harcerskiej na terenie Ośrodka Piaski- Szczygliczka.
Przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek, a także rozmaitych pysznościach przygotowanych przez rodziców, spotkali się rodzice, uczniowie, a także rodzeństwo i dziadkowie oraz wychowawca klasy-pani Emilia Kaźmierczak.
  Przy towarzyszącej nam pięknej słonecznej pogodzie wspólne zabawy i gry pozwoliły na bliższe wzajemne poznanie się, wywoływały mnóstwo śmiechu i jednocześnie pozostawiły lekki niedosyt i chęć zorganizowania podobnego spotkania.

 

 

 

 

 

Kliknij tutaj, żeby przejść do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Kliknij tutaj, żeby przejść do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Dzień Uśmiechu

 

W tym roku Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 6 października (piątek).

To święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego był Harvey Ball, twórca znanego symbolu żółtej uśmiechniętej buzi (1963) . „Śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje też wydzielanie endorfin (hormon szczęścia).

 Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.  A u nas wyglądało to tak jak na zdjęciach.

Zdjęcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

 Mediacje w szkole - spotkanie w Poznaniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego

 

  Dnia 5 października 2017 roku grupa mediatorów rówieśniczych z naszej szkoły: Paulina Wczesna, Magdalena Walczak, Zuzanna Marciniak, Kamil Deresiński, Jakub Skoczyński i Bartosz Peisert pod opieką Pani Beaty Kopij uczestniczyła w konferencji pt. "Mediacje w szkole - tworzenie dobrego klimatu nauki i wychowania".
  Spotkanie odbyło się w Poznańskim Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. W trakcie konferencji mieliśmy okazję spotkać się z kolegami z różnych stron Polski, których poznaliśmy podczas letnich warsztatów w Mostach koło Gdańska. W konferencji uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wysłuchaliśmy wiele cudownych słów oraz obejrzeliśmy występy uczniów z innych szkół, w tym symulacje mediacji. Po zakończeniu konferencji czas wolny wykorzystaliśmy na zwiedzanie poznańskiej Galerii. Chociaż pogoda nie do końca sprzyjała to i tak nie popsuło nam humorów i nasz wyjazd był bardzo udany.
  Mamy nadzieję, że w krótce uczniowie naszej szkoły zobaczą efekty naszych działań i szybko znajdziemy naśladowców.

 

 

 

 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

  Tegoroczny VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który odbył się 29.09. 2017 roku; świętowali także uczniowie klasy IV b. Nie tylko chłopcy, którzy aktywnie działają w drużynie sportowej wykazali się ogromnym duchem rywalizacji i walki o tytuł mistrza tabliczki mnożenia, ale także dziewczynki pokazały, że doskonale radzą sobie z tymi działaniami. Po zaciętej, ale wesołej walce- zarówno drużynowej, jak i indywidualnej zwycięstwo wywalczyli: Alan Gieszczyński, Bartosz Bil, Bartosz Domaniecki oraz Jakub Pastucha. Na zakończenie i podsumowanie klasa układała działania matematyczne, wykorzystując koszulki piłkarskie, w których chłopcy grają na boisku. Okazja do świętowania tego niezwykłego dnia była doskonałą możliwością do kształtowania umiejętności pracy w grupie, ale także okazała się świetną zabawą :).

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

  29 września br. klasa 4a wspólnie z nauczycielką mgr Martyną Psikus świętowała VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Podczas zajęć uczniowie zmierzyli się z grami edukacyjnymi, zadaniami logicznymi, łamigłówkami ściśle związanymi z tytułowym bohaterem dnia. Podczas pracy zespołowej mieli oni możliwość sprawdzenia swoich matematycznych umiejętności. Każdy uczeń przystąpił do egzaminu z tabliczki mnożenia pod czujnym okiem Pani egzaminator Renaty Sroki, otrzymując tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Podczas zajęć wyłoniono mistrza matematyki – Aleksandrę Herbik, która prawidłowo odpowiedziała na 27 pytań w czasie 60 sekund. Świętowanie zwieńczono stworzeniem wielobarwnego obrazu – kolażu działań. Podczas zabaw wykorzystano także lizaki matematyczne.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopca

 

" W dzień dzisiejszy chłopaku miły,

niech Ci płyną życia chwile,

w duszy, z serca, z całej siły.

Więcej czuję - życzę tyle"

dziewczyna z SP2

 

   Samorząd Uczniowski nie zapomniał o tak ważnym święcie. Przygotowania trwały już od tygodnia, a zwieńczeniem były słodkie co nieco i mały prezencik od dziewcząt, który rozdawały wszystkim obecnym w tym dniu chłopakom przedstawicielki z Rady Samorządu Uczniowskiego. Więcej zdjęć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 Dzień Chłopca w klasie 1a

 

   29 września chłopcy obchodzili swoje święto. Tego dnia dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę. Z wielkim uśmiechem na twarzy odśpiewały głośne "Sto lat" oraz wręczyły drobne upominki. Oczywiście nie zabrakło też słodkości dla wszystkich.

 

 

 

 

 

 

 

Poszerzając horyzonty


  W dniu 21.09.2017 roku uczniowie naszej szkoły : Julia Bachman (2d), Katarzyna Akerman (2d) oraz Bartosz Jasiński (2a) oraz z Pani mgr Klaudia Reikowska, nauczycielka matematyki w naszej szkole wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji „ Nauki Ekonomiczne w XXI wieku- wyzwania, dylematy, perspektywy” zorganizowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu z okazji obchodów 70-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych tej uczelni. Była to wspaniała okazja do spotkania osobistości reprezentujących grono ekspertów i naukowców znanych nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Udział w tematycznych sesjach plenarnych oraz wysłuchanie wykładów dały możliwość poszerzenia horyzontów naukowych oraz poznania wielu ciekawych stron nauki, jaką jest ekonomia. Na spotkaniu tym uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji, zwiedzenia całego kampusu uniwersyteckiego, a także obecności na sesji plenarnej z zakresu tematyki handlu międzynarodowego i konkurencji przedsiębiorstw. Na koniec dr Aleksandra Szpulak, Prodziekan UE we Wrocławiu nagrodziła uczniów prezentem w postaci książek i kalendarza, a także materiałów konferencyjnych. Warto dodać , iż w naszej szkole od października działać będzie Akademia Młodego Ekonomisty, na którym poznawać będziemy tajniki ekonomii, przybliżać pracę w różnych zawodach związanych z ekonomią, a także aktywnie brać udział w różnych wydarzeniach naukowo- ekonomicznych w całej Polsce. Chętnych serdecznie zapraszamy :).

 

 

 

 

 Wolontariat

 

 

  W poniedziałek 18 września, po wakacyjnej przerwie, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie wolontariuszy. Obecnie nazywamy się "Wielkoduchy" :) i zachęcamy wszystkich uczniów o wielkim sercu do dołączenia, do naszej wolontariackiej grupy. Spotkania będą się odbywać w środy i piątki o godzinie 13.20. Pierwszą akcją, jaką proponujemy jest zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska. Akcja będzie przebiegać pod hasłem "Nakarm psa" i potrwa do końca października. Proponujemy, aby każda klasa podarowała chociaż jeden worek karmy, można więcej :) Karmę można przynosić na dużej przerwie w każdy wtorek do sali 29, gdzie będą dyżurować nasi wolontariusze. Liczymy na Was :)

 

 

 

Pożegnanie lata – Festiwal sportu

 

  W sobotę 9 września na terenie ośrodka Piaski – Szczygliczka odbyła się doroczna impreza na której m.in. prezentowały się ostrowskie drużyny sportowe poszczególnych dyscyplin i kategorii wiekowych. Nie zabrakło wśród nich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego, którzy na co dzień reprezentują barwy Klubu Piłki Ręcznej Ostrovia.
  Warto tutaj podkreślić, że uczniowie klasy 7C są aktualnymi Mistrzami Województwa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i srebrnymi medalistami rozgrywek wojewódzkich drużyn klubowych w kategorii dzieci.
  W dniach 9 – 12.06 reprezentowali Wielkopolskę w Finałach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajmując jedenaste miejsce.
  W sezonie 2017/2018 wystąpią w Wielkopolskiej Lidze Piłki Ręcznej w kategorii młodzika.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

   Żal, radość... szkoda nam wakacji, szczególnie, że w tym roku rozpoczęcie zaplanowano na 4 września.  Tak więc ruszyła nasza machina edukacyjna. Przed nami wyzwania, ponieważ w nasze mury przybyły klasy 1, 4 i 7-me szkoły podstawowej. Wychowawcami klas kolejno zostali: pierwszych: 1a - mgr Anna Piec, 1b - mgr Daria Michalak - Jaźwiec, klas czwartych: 4a - mgr Iwona Psikus, 4b - mgr Tomasz Szych, klas siódmych: 7a - mgr Izabela Matczak - Duży, 7b - mgr Sylwia Parzeńska, 7c - mgr Justyna Marciszewska, 7d - mgr Anna Lesiczka, 7e - mgr Agnieszka Wojtczak.
  Życzmy uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi takiego samego uśmiechu, jak towarzyszył im dzisiaj :). Powodzenia.

 

 

 

 

78 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 

 

  W tym roku obchodziliśmy 78 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, tzw. Pakt Ribbentrop - Mołotow, nazywany potocznie „ IV rozbiorem Polski ”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar, wzięli udział w apelu poległych na Rondzie Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości nastąpiło objęcie warty honorowej pod pomnikiem, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. To wydarzenie, jakim była data 17 września 1939r. powinna nam przypominać, w jakim trudnym położeniu była nasza Ojczyzna najechana od zachodu przez Adolfa Hitlera i od wschodu przez Józefa Stalina.

 

 

 

 

 

 

 

Obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

  1 września obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tak jak w poprzednich latach, uczniowie naszej szkoły niosący sztandar Wiktoria Michalak, Paulina Wczesna i Norbert Zawiałów wraz z opiekunem Panią Marzeną Pabiszczak wzięli udział w uroczystości oddania hołdu poległym pod tablicami upamiętniającymi ich heroiczną walkę na terenie Ostrowa Wielkopolskiego podczas wydarzeń II wojny światowej. W trakcie tegorocznych obchodów upamiętniających ten szczególny dla nas Polaków dzień, uczestniczyliśmy we mszy świętej a na zakończenie uroczystości poświęconej 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz jej poległym, odbyły się uroczyste czytania i złożenie wiązanek w miejscach pamięci. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę podczas obchodów i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny.